banner39

Son ANKETe göre partilerin oy oranları

Son yapılan alan araştırmasının sonuçlarına göre Ak Parti, yüzde 45 ile birinci parti olurken, CHP ise yüzde 26 ile ikinci parti oluyor.

Politika 21.01.2011, 18:06 21.01.2011, 18:06
Son ANKETe göre partilerin oy oranları

Marmara Sosyal Araştırmalar ve Danışmanlık şirketinin yaptığı anketten çıkan sonuca göre, bu pazar bir genel seçim olması durumunda yine tek başına AK Parti iktidar olacak.

AK Parti, 12 Eylül Anayasa Referandumundan aldığı güç ile üçüncü kez tek başına iktidar yoluna emin adımlarla ilerlediği görülmektedir. Araştırma bulgularına göre CHP'nin ana muhalefet ve MHP'nin diğer muhalefet partisi olarak mecliste yer bulacağı öngörülürken, BDP'nin ise baraj sorunu yaşayacağı görülüyor.

Saadet Partisi, Demokrat Parti ve Demokratik Sol Parti rakamsal olarak etki kabileyitini kaybetme noktasına gelirken, yeni kurulan Has Parti ve Hak ve Eşitlik Partisinin yeni yeni araştırmalarda yer bulmaya başladığı görülüyor.

2011 yılının hemen başında 3 Ocak-8 Ocak tarihleri arasında Türkiye genelinde 21 İl ve 57 ilçede yüzyüze görüşme metoduyla 2650 kişi ile yapılan anketten çıkan sonuçlar;

İKİ DİL TARTIŞMASI SEÇMEN ÜZERİNDE SANDIĞA GİDERKEN BÜYÜK BİR ETKİ YARATMIYOR.

Seçmenin %55,9'u iki dil tartışmasının oy verme eğilimlerine etki etmeyeceğini ifade ederken, %19,2'lik bir grubunun konu ile ilgili bir fikri olmaması dikkat çekici özellikte araştırma bulgularına yansıyor..

SEÇİM YAKLAŞIRKEN EN ÖNEMLİ SORUN İŞSİZLİK VE EKONOMİ...

Seçim yaklaşırken beklenildiği gibi en önemli sorun yine işsizlik ve ekonomi... Araştırmada dikkat çeken bir başka nokta ise terör eylemlerinin uzunca bir süredir durağanlaşmasından dolayı Kürt sorunu ve PKK/Terör sorunu iki farklı kavram olarak seçmenin zihninde yer bulmaya başlamış.

CHP ve MHP OYLARINDA ARTIŞ

CHP'nin yeni kongresi sonrası parti içi kavgaların yerini birliktelik mesajlarının alması, son dönemde CHP'de biraz olsun oy oranında artış olduğunu ortaya koyuyor. MHP ise iki dil ve özerklik tartışmalarının alevlendiği son günlerde beklenildiği ölçüde olmasa da %0,3'lük bir artış gösteriyor. Hem CHP'nin hem de MHP'nin oylarının önceki araştırmalara göre artırdığı gözlense de, iktidar olabilmek veya koalisyon hükemeti kurabilmek için yeterli olmadığı görülüyor.


 

 

 

 

Kaynak: İnternethaber

 

 

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?