banner39

SP'de muhaliflerin gözü 22 Eylül'de

Oğuzhan Asiltürk'ün başvurusu üzerine Ankara 10'uncu Sulh Hukuk Mahkemesi, "Kayyum" kararı verebilir.

Politika 16.09.2010, 01:41 16.09.2010, 12:01
SP'de muhaliflerin gözü 22 Eylül'de


Okan Haksever / Dünya Bülteni- Ankara 
 
Saadet Partisi (SP)' Genel Başkanı Numan Kurtulmuş'un Oğuzhan Asiltürk ve Şevket Kazan'ı GİK'e almaması, Fatih Erbakan'ı da son anda GİK listesinden çıkarmasıyla başlayan kavga, sürüyor.

Olaylı 11 Temmuz kongresinden bu yana suların durulmadığı Saadet Partisi'nde, gözler 22 Eylül'e çevrildi. Ankara 10'uncu Sulk Hukuk Mahkemesi'nin vereceği karara göre Numan Kurtulmuş'un genel başkanlık yetkileri dondurulup, parti kayyuma devredilebilir.

Kongrenin hemen ardından Oğuzhan Asiltürk, Ankara 10'uncu Sulh Hukuk Mahkemesi'ne başvurarak, kongrenin tekrar edilmesini ve kongreye kadar Kurtulmuş'un yetkilerinin dondurulmasını ve partinin idaresinin kayyuma devredilmesini talep etmişti. Bu çerçevede SP Genel Merkezi'ne gelen hakim, kongre evraklarını incelemişti.

22 EYLÜL'DE "KAYYUM" KARARI ÇIKABİLİR

Davanın ilk duruşması dün yapıldı. Mahkeme, Erbakancı muhaliflerin sunduğu delilleri incelemek üzere davanın görüşmelerini 22 Eylül'e erteledi. Muhalif ekibin hukukçu kurmayı Mustafa Kamalak, 22 Eylül'de karar çıkmasını beklediklerini söyledi.

Kamalak, "Teşkilatlarımız çalışamamakta, gerginlikler içinde zaman kaybetmektedir. Genel seçime az bir zaman kalmıştır. Cereyan eden bu tahribatı bir an evvel ortadan kaldırmak için, yeni olağanüstü kongrenin hemen yapılması açık bir zorunluluk olduğu halde, bu arkadaşlarımızın olağanüstü büyük kongreyi alabildiğince geciktirmek için direnmelerini anlamak mümkün değildir" diye konuştu.

Genel Merkez yönetimi ise mahkemeden çıkacak kararın bağlayıcı olmadığını belirterek, "Siyasi partilerin muhatabı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve Anayasa Mahkemesi'dir. Biz, bu iki makamdan gelen taleplere göre hareket ederiz" görüşünü savunuyor.

banner53
Yorumlar (1)
halit kurumeşe 11 yıl önce
evet yeni kongreninyapması hukuki ve siyasi bir zorunluluktur partiteşkilatları çalisamaz haldeyken parti bitme surumuna geldigi halde hala hatada ısrar edilmemeli partinin gelecegi için mutlaka yeni kongre yapılmalıdır
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?