banner15

Sürecin risklerine karşı 24 maddelik çözüm

Başbakan Erdoğan'a sunduğu '4 parçalı Kürt devleti uyarısı' raporuyla dikkat çeken AK Parti Milletvekili İdris Bal'ın çözüm için sunduğu önerilerde ortaya çıktı

Sürecin risklerine karşı 24 maddelik çözüm

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AK Parti Kütahya Milletvekili Prof. Dr. İdris Bal'ın, kamuoyunda büyük yankı uyandıran '4 parçalı Kürt devleti uyarısı' raporunun ardından, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunduğu çözüm süreci raporu ortaya çıktı.

Bugün Gazetesi'nde yer alan  ve çarpıcı bilgilerin bulunduğu raporda sorunun tespiti ve çözüme ilişkin 24 maddelik reçete yer alıyor.

İşte İdris Bal'ın çözüm sürecine ilişkin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunduğu önerileri:

KURUMLAR TEHDİTTEN KURTARILACAK

Bal'a göre çözümün ön şartı örgütün bölgedeki vesayetinin kırılabilmesine bağlı. Bölgede örgütün vesayeti kırılmadıkça, örgütün tehdidinde olan insanlar ve kurumlar serbest, rahat ve hür hareket edemediklerinden, hiç bir çözüm reçetesi uygulamaya koyulamayacak.

Bu bağlamda geçmişte 'benim dinimde terör ve ırkçılık yoktur, Müslümanlar kardeştir' diyen imamların öldürülmesinden ders alınacak. Son 2 yılda başarılı bir şekilde yürütüldüğü gibi ya silahla ya da ikna ile vesayetin kalkması çözümün ön şartı olacak.

GENÇLER KURTARILACAK

Sorunun çözümü için öncelikle interaktif iletişim kurma metodu benimsenecek. Devlet ve millet olarak bir şekilde terör örgütü ile temasa geçen, bu örgüte sempati duyan gençler örgütün eline düşmeden tespit edilip, örgütün elinden kurtarılacak. İslam dini hem bölge insanına hem terör örgütüne sempati duyan kişilere anlatılacak. Dini eğitimin güvenilir kaynaklarca verilmesini temin için bölgeye uygun öğretmen ve imam hatipleri atanacak.

ÖRGÜTÜN DİNİ İSTİSMARI ANLATILACAK

İslam bilincinin oluşturulabilmesi için gönüllü kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği yapılacak. Bu çerçevede ortak İslam inancını hatırlatacak, güçlendirecek romanlar, müzikler, tiyatrolar, sinemalar gibi sosyal hayatın bütün argümanları kullanılacak. PKK'nın dini istismar çalışmaları deşifre edilecek. Namaz ve oruç gibi dini değerler ve dindarlarla alay edildiği, örgütün içerisinde Zerdüştlüğün ön plana çıkartıldığı bölge insanına anlatılacak.

ORTAK TARİH BİLİNCİ OLUŞTURULACAK

Cepheleşmeye meydan verilmeyecek. Menfi milliyetçiliği, ırkçılığı, kabileciliği tetikleyecek topyekûn suçlamalar ve ithamlar yapılmayacak. Terör örgütü ve yandaşlarının yaptığı acımasız saldırılar, katliamlar için bölge insanı sorumlu tutulmayacak, ötekileştirilmeyecek.

Kürt kökenli ya da doğu kökenli tüm vatandaşları terörist gibi gören anlayıştan vazgeçilecek. Ortak tarih bilinci güçlendirilecek. Etnik kimliklerin ötesinde temel kimliğe dikkat çekilecek. Bu milletin Adriyatik'ten Çin Seddi'ne kadar, büyük bir kültür bahçenin parçası olduğu vurgulanacak.

KÜLTÜREL TURİZM TEŞVİK EDİLECEK

Ortak tarih bilincini ve ortak değerlere bağlılığı artıracak filmler, tiyatrolar, şarkılar, türküler, romanlar, çizgi filmler, internet oyunları hazırlanacak. Kültürel ve tarihi turizm teşvik edilecek.

Ortak tarih bilincine erişebilmek için Mekke, Kudüs, Çaldıran, Balkanlar, Buhara, Yemen, Çanakkale, Dumlupınar, Allahuekber Dağları gibi ortak medeniyete ait yerlere turlar düzenlenecek.

YENİ BİR DİL GELİŞTİRİLECEK

Kürtçülük ve terörle mücadelede yeni bir dil ve terminoloji geliştirilecek. Kürdistan, Kürt ulusu, halklar, Kürt aydını, Kürt gazeteci, Kürt akademisyen gibi örgütün terminolojisine karşı kendi terminolojimizle karşılık verilecek.

Diyarbakır, Mamak, Sinop gibi işkenceleriyle meşhur olan cezaevleri en kısa sürede müzeye dönüştürülecek. Cezaevinde vatandaşa işkence yapanlar, darbecilerin yanında yargılanacak.

KARDEŞ AİLE PROJESİ UYGULANACAK

Milletimizi oluşturan Yörük, Kürt, Laz, Çerkez, Boşnak gibi farklı toplumlardan aileler arasında "Kardeş Aileî uygulaması yapılacak. Böylece toplum katmanları arasında oluşabilecek ön yargılar yok edilerek toplumsal kaynaşma sağlanacak. Yurt içinde iller arasında öğrenci değişim programları yapılacak. Terör örgütünün hedefine girebilecek, örgüte sempati duyabilecek öğrenciler özellikle lise ve üniversitelerde tespit edilecek ve bunlarla yakından ilgilenilecek.

ÖRGÜTÜN İNSAN KAYNAĞI KESİLECEK

Örgüte yeni katılımların önünü kesmek için, örgütün temasa geçtiği, kendi saflarına çekmeye çalıştığı kişiler, ilgili birimlerimizce tespit edilecek. Bu kişilerle iletişim kurularak suça bulaşmadan kazanılma yoluna gidilecek.

Gönüllü kuruluşlar, STK'lar, kanaat önderleri, devletin ilgili birimleri ile koordineli bir şekilde, Kürt kökenli vatandaşlarımızın kazanılması, PKK'ya müzahir insanların kurtarılıp, devletini milletini seven samimi insanlar haline getirilmesi çalışacak.

BÖLGEYE ÖZEL MEMURLAR GÖNDERİLECEK

Bölgedeki memurların çoğunlukla bölge insanından oluşmasının önüne geçilecek. Bölgeye gönderilecek memurlar, özellikle milli değerlere saygılı, sorumluluk sahibi, başarılı, ibadet bilinci ile bölgede görev yapabilecek kişiler arasından seçilecek. Bölge insanını kucaklayabilecek ufuk sahibi kamu görevlilerinin bölgeye gönderilmesi sağlanacak. Ortak kimliğe yönelik çalışmalar sadece Kürt kökenli vatandaşlara yönelik değil, tüm vatandaşlara yönelik yapılacak.

AKRABALIK BAĞLARI GÜÇLENDİRİLECEK

Ülkedeki akrabalık ilişkilerinin geliştirilmesi amacıyla bölgeler arası evlilikler teşvik edilerek, vatandaşların birbirlerini tanımaları sağlanacak. Avrupa'daki Kürt kökenli vatandaşlar terör örgütünün propagandasına terk edilmeyecek, devlet sahip çıkacak. Dünyanın değişik yerlerindeki yurttaşların etnik değil kültür ve medeniyet temelli dernekler ve vakıflar kurmaları teşvik edilecek.

MİLLİ BİRLİK REKLAMLARI

Devlet teşvikiyle, özel reklam ve tanıtım kuruluşları ile devlet kurumlarının ilgili birimlerine milli birlik ve kardeşliği anlatan, tarih, kültür, akrabalık ve din birlikteliğine vurgu yapan reklam filmi ve kamu spotları yaptırılacak. Hazırlanan bu kamu spotları ve reklam filmleri televizyonların en çok izlenen saatlerinde yayınlanacak. Billboardlarda tarihteki kardeşliği ve dostluğu hatırlatan, milli birlik ve beraberliğe vurgu yapan reklamlar ve afişler yayınlanacak.

ETNİK MİLLİYETÇİLİK YERİNE AVRUPA ÖRNEĞİ

İnsanımızın etnik temelli değil, medeniyet, kültür, demokrasi ve insan hakları gibi evrensel değerler temelli bakış açısı ile dünyayı değerlendirmeleri sağlanacak. Avrupa ülkelerinin etnik ve ulus üstü bir Avrupa kimliği etrafında birleşme çabası dikkatlere sunulacak, ülkemizde ve bölgemizde etnik kırılmaların, etnik temelli bölünmelerin, ülkemize ve bölgemize barış ve istikrar getirmeyeceği, Avrupa'nın tecrübesinden ders alınması gerektiği vurgulanacak.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2013, 10:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35