banner15

Suriye toplantısında El Nusra ve Hizbullah kararı

Londra'da Suriye'nin Dostları Grubu tarafından yapılan toplantısında Türkiye'nin tüm talepleri karar metninde yer aldı.

Suriye toplantısında El Nusra ve Hizbullah kararı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere'de pazartesi günü yapılan Suriye'nin Dostları Grubu çekirdek toplantısında Türkiye'nin  talepleri sonuç bildirisinde yer aldı. Bakan Davutoğlu, Londra'da Suriye'nin Dostları Grubu'nun 11 üyesinin yaptığı toplantıda, Türkiye'nin karar metninde yer almasını istediği maddelerin tamamı bildiriye girdiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, istedikleri tüm maddelerin sonuç bildirisinde yer aldığını belirtti. Toplantıya katılan tüm ülkelerin bi Beşar Esad'ın Suriye'nin geleceğinde yer almaması konusunda anlaştıkalrını söyledi.

Türkiye'nin istediği maddeler özetle şöyleydi:

Geçiş hükümeti kurulacak ve bu hükümette Esad ve eli kanlı işbirlikçileri olmayacak. Geçici yönetimi kurma müzakereleri ucu açık olmayacak, bir takvimde bitirilmesi öngörülecek. Muhalefet tek otorite altında masaya oturacak ve bu otorite de Suriye Ulusal Koalisyonu olacak. Başka muhalif gruplar masaya oturmak istiyorsa önümüzdeki süre zarfında Ulusal Koalisyon ile anlaşacak. İnsani boyut, yani ülkeden göç etmek zorunda kalan 2 milyonu aşkın ve ülke içinde yer değiştirmek zorunda kalan 8 milyonun üzerindeki Suriyeli'nin ihtiyaçları mutlaka Cenevre perspektifinin içinde yer alacak. Bu nokta şimdiye değin hiç dikkate alınmıyordu.

Londra'daki toplantıda El Nusra ve Hizbullah'ı da ilgilendiren kararlar da alındı. Toplantıda bu iki grubun Suriye'den çıkarılması kararlaştırıldı.

Londra'da yapılan toplantıya, ABD, Türkiye, İngiltere, Almanya, İtalya, Fransa, Suudi Arabistan, Katar ve BAE katılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2013, 16:50
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48