banner39

Tanrıkulu'na ailesi bile oy vermemiş

CHP'de dün yapılan PM'de Sezgin Tanrıkulu tartışması gündeme damgasını vurdu. PM'de Tanrıkulu'nun ailesinin bile kendisine oy vermediği tartışmaları yapıldı

Politika 11.07.2011, 11:38 11.07.2011, 11:38
Tanrıkulu'na ailesi bile oy vermemiş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kılıçdaroğlu'nun başkanlığındaki 10 saatlik CHP Parti Meclisi toplantısında Sezgin Tanrıkulu'nu hedef alan PM üyesi Mesut Değer'in sözleri yeni bir tartışma başlattı. Değer, 'Aldığımız sonuçlara göre Tanrıkulu'nun anne veya babası CHP'e oy vermedi' deyince ortalık buz kesti.

Yemin kriziyle haftayı geçiren CHP'de, '12 Haziran genel seçim sonuçlarını analizi' gündemiyle önceki gün toplanan Parti Meclisi'ne (PM), Diyarbakır eski milletvekili Mesut Değer'in, CHP Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nu hedef alan sözleri damgasını vurdu.

Değer, hemşehrisi Tanrıkulu'nun Diyarbakır yerine İstanbul'dan aday gösterilmesini eleştirdi: 'Sayın Başkan Yardımcımızın anne ve babasının Kulp Eski Ağaçlı Beldesi'nde oy kullandıkları sandıktan CHP'ye tek oy çıkmıştır. Demek ki, ailesi bile CHP'ye oy vermemiştir' dedi. Tanrıkulu, tek kelime ile bile yanıt vermedi.

Akşam'ın haberine göre, PM toplantısında bu sözleri söyleyen Değer iddiasını dün de sürdürdü. AKŞAM'a konuşan Değer ,şunları söyledi: 'İsteyene Sayın Tanrıkulu'nun ailesinin TC numaralarıyla kanıtlayabilirim. Oy kullandıkları sandıktan tek oy çıkmıştır. Eğer bu babasının oyuysa annesinin oyu nerede, annesinin oyuysa babasının oyu nerededir. Bunu simgesel bir bazda söylüyorum, asıl yanlış olan aday tercihleridir, benim asıl anlatmak istediğim bu' diye konuştu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu, PM'den yaşananlarla ilgili olarak dün AKŞAM'a konuştu ve Değer'in yaklaşımını sert bir üslupla eleştirdi. 'Yalan üzerine siyaset yapılıyor ve ben bundan çok utanıyorum' diyen Tanrıkulu şunları söyledi: 'Birileri köy siyaseti yapıyor. Benim annemin babamın o kurulun gündeminde ne işi var. Söyledikleri de yalandır. Yalan üzerine bir siyaseti anlamıyorum anlamayacağım da. Böyle bir şeyi konuşmak bile bana zul geliyor.'

EN AZ 12 OY VAR

Tanrıkulu; babasının 80'in üzerindeki yaşına ve yürüme güçlüğüne rağmen tam 150 kilometre yol katederek seçim sabahı oy kullanmaya gittiğini kaydetti. Tanrıkulu aile bireylerinin oy kullandığı Eski Ağaçlı'da toplam altı sandık olduğunu ve bu altı sandıta da CHP'ye 8'den aşağı oy çıkmadığını, dolayısıyla Değer'in doğru söylemediğini diğini vurguladı. Tanrıkulu tüm aile bireylerinin partisine oy verdiğini, sandıklarda çıkan oyların da bunu gösterdiğini sözlerine ekledi.

DEĞER: NEDEN KAYBETTİK?

Ben bunları söylediğimde 75 kişi oradaydı, Sezgin Tanrıkulu dahil. Konuştum, 3 saat geçti, bekledim yanıt versin, 'Mesut sen yalan söylüyorsun' desin, yapmadı. Tanrıkulu soyadlı herkesin TC kimlik numarası var bende. Tek tek baktık. Orada da söyledim, anne ve babasının oy kullandığı sandığa baktık. Biri 39'uncu biri 40'ıncı sıradaydı. Dedim ki, 'O sandıkta sadece 1 oy çıkmış. Ya annen vermedi ya baban ya da ikisi de vermedi'. Neden kaybettik biliyor musunuz, ben bunu anlattım. Bizim listemiz berbattı. Tekrar soruyorum, Sezgin Tanrıkulu niye Diyarbakır'dan aday olmadı?

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?