banner15

Tansu Çiller: 28 Şubat özde bir darbedir

Eski Başbakanlardan Çiller, 28 Şubat'ın geleneksel darbelere benzemediğini ancak yine de darbe olduğunu söyledi

Tansu Çiller: 28 Şubat özde bir darbedir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

28 Şubat Davası kapsamında "mağdur" sıfatıyla dinlenilen eski başbakanlardan Tansu Çiller, "28 Şubat, klasik anlamda bir darbe olmasa da özde bir darbedir" dedi.

İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dördüncü talimat duruşmasına, Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden 28 Şubat davasına "mağdur müşteki" olarak davet edilen ancak mazeret bildirerek gelmeyen eski Başbakan Tansu Çiller avukatıyla katıldı.

Duruşmada, Balyoz Planı davası kapsamında 20 yıl hapis cezasına çarptırılan eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan da sanık olarak hazır bulundu. Diğer sanıkları ise avukatları temsil etti.

Duruşmada kimlik tespiti yapılan Tansu Çiller, ifadesinin yer aldığı 3 sayfalık dilekçesini mahkemeye sundu. Gerek soruşturma gerek kovuşturma aşamasında avukatı vasıtasıyla yazılı beyanda bulunduğunu hatırlatan Çiller, eski ifadelerini tekrar ettiğini söyledi.

Sanık Çetin Doğan'ın avukatı Hüseyin Ersöz'ün, mağdur Çiller'e bazı soruları olduğunu ifade etti. Bunun üzerine Çiller'in avukatı Salih Çelen, yazılı olarak mahkemeye sunulması halinde sorulara yazılı cevap verileceğini belirtti.

Sorularını yazılı olarak dosyaya sunacaklarını aktaran Ersöz, soruların yazılı sunulması ve yazılı cevaplanmasının, Ceza Muhakemesi Kanunu'ndaki "CMK) çapraz soru sorma yöntemine aykırı olduğunu öne sürdü.

28 ŞUBAT TAM ANLAMIYLA BİR DARBEDİR

Davanın sanıklarından Aydın Erol ve Mustafa Özbey'in avukatı Fethi Öztürk, Çiller'e yöneltmek istediği soruları bulunduğunu belirterek, sormaya başladı.

Bunun üzerine söz alan Tansu Çiller, "28 Şubat döneminde iddia edilen darbe tam anlamıyla bir darbedir. Bu bir kesit değil, süreçtir. Bu, klasik anlamda bir darbe olmasa da özde bir darbedir. Çünkü milli iradeyle Meclis'e yollanmış bir çoğunluk, bir başka iradeye teslim edilen bir süreçte, milletin iradesi, milli iradenin Meclis'e yolladığı temsilcilerinin elinden alınmış ve azınlıktan oluşan bir başka çoğunluğa teslim edilmiştir" dedi.

Soruların büyük bir kısmının cevabını, mahkemeye bugün sunduğu yazılı dilekçesinde açıkladığını hatırlatan Çiller, avukatlardan, dilekçesinde değindiği konular haricindeki sorularını yazılı sunmalarını isteyerek, bunları avukatı vasıtasıyla cevaplandıracağını dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2014, 16:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35