banner15

Tansu Çiller'den ilk açıklama

Eski Başbakan Tansu Çiller, 28 Şubat'ın asıl faturasının millete çıkarıldığını söyledi

Tansu Çiller'den ilk açıklama

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Darbeleri Araştırma Komisyonu'na konuşan Eski Başbakan Tansu Çiller, İstanbul'daki evinde bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında konuşan Tansu Çiller, 28 Şubat'ın açıkça bir darbe olduğunu ancak topla, tüfekle değil farklı bir yöntemle, şantajlarla, korkutularak yapıldığını söyledi.

28 Şubat darbesinin asıl faturasının millete kesildiğini belirten Çiller'in açıklamalarından satırbaşları:

"28 ŞUBAT BİR DARBEDİR"

- Görülüyorki 28 Şubat açık bir darbedir. Görülüyorki bu darbeler bir süreçtir. Evet Sincan'da bir takım tanklar yürümüştür ama bunlar Meclis'e gelmemiştir. Ancak demokrasimizin en temel ilkesi ihlal edilmiştir.

Eğer Meclis'in çoğunluğunu oluşturan partilere imza yetkisi verilmiyorsa, bu azınlığa yetki veriliyorsa ve burada çoğunluk azınlık yapılmak için bekleniyorsa, otellerin odalarında bir diğer azınlığa şantajla, çoğunluk azınlık haline getiriliyorsa buna artık demokrasi denmez.

"ÇOĞUNLUK ZORLA AZINLIK YAPILMIŞTIR"

28 Şubat'ta bir çoğunluk bir azınlığa çevrilmiştir. 28 Şubat bir darbedir. Bu darbe bir süreçtir. Kesik değildir.

İşte bütün bunlar çerçevesinde şu ana kadar özel düşüncelerimiz olarak görmek mümkündür. Ancak özel yetkili savcıların yaptığı araştırmalar bu söylenen Batı Çalışma Grubu'nun tam da amacı haline getirilmiştir. Burada görülüyorki tek hedef Tansu Çiller'i siyaseten hedef dışı bırakmaktır. Görülüyorki Çiller eğer bitirilirse Doğru Yol bitecek. Doğru Yol biterse hükümet düşecek. Hükümet düşerse Refah da bitecektir.

"ASIL FATURA MİLLETE"

Her darbede olduğu gibi bu darbede de fatura millete çıkmıştır.

Milletvekilleri şantajla tek tek Doğru Yol'dan koparılmış.

Evet Çiller belki Genel başkan olarak siyaseten bitirlmiş ama biraz önce ifade ettiğim gibi yine asıl fatura millete çıkmış.

"MİLLİ GELİRİN BİR BUÇUK KATI PARA ÇALINDI"

Ondan sonra ortaya çıkan tablo, batan bankaların millete 250 milyar lira olarak millete fatura edilmiştir. Bu rakam o yılın mlilli gelirinin bir buçuk katı...

Bu bütün Doğu Anadolu, bütün GAP projesinin birçok projenin bilmem kaç katı kadar bir rakamdır.

Görüldüğü gibi en büyük bedeli yine millet ödemiştir.

"TEK SORUMLU TSK DEĞİLDİR"

Bütün bunlar olurken meselinin tek sorumlusu olarak TSK'yı görmek mümkün değildir.

Herkesin özeleştiri yapması gerekiyor. Bu özeleştiriyi herkesin bir anlayarak, hoşgörü ortamında yapması gerekiyor. Bu sürece dahil olabilecek herkesin bu özeleştiriyi yapmasına gerek var. Çünkü bu yanlışı düzeltmemiz, bir asgari müşterek ortamını arama imkanımız ülkenin şu an en fazla ihtiyaç duyduğu şeydir.

Görüldüki darbeler sadece tankla, topla yapılmıyor. Tarih yanlış yazılmış. Bu tarihin yeniden doğru bir şekilde yazılması hepimizin müşterek bir çalışmasına ihtiyaç var."

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2012, 17:24
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35