banner15

Tarhan: Kaymak tabakanın taleplerine kulak verildi

CHP'de çatı adaya karşı çıkarak imza vermeyen hatta adı alternatif aday olarak dillendirilen Emine Ülker Tarhan, aday belirlemede halkın değil kaymak tabakanın taleplerine kulak verildiğini savundu

Tarhan: Kaymak tabakanın taleplerine kulak verildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, Cumhurbaşkanı adayı olması için başlatılan girişimler ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Tarhan açıklamasında, "Ben nasıl bir aday isterdim? Ülkedeki haksızlıklarla ilgili –mücadeleyi geçiyorum-hiç değilse bir kelam etmiş olsun isterdim. Ellerini oğuşturarak fırsatını kollayan kaymak tabakanın değil, halkın taleplerine kulak verilmesini isterdim. İlla çatıysa mesele, ortak paydası ezilenler olsun isterdim. " ifadelerine yer verdi.

Partisinin aday belirleme yönteminin demokratik olmadığını vurgulayan Tarhan, cumhurbaşkanı adayı olması için başlatılan girişim için de teşekkür ederek “girişimi başlatanlara da gösterdikleri güven nedeniyle teşekkür ediyorum" dedi.

İşte Emine Ülker Tarhan’ın basın açıklamasından satırbaşları:

Gösterilen çatı adaya ben imza vermedim. Çünkü, gücünü demokrasiden alması gereken bir partide adayın tespit yöntemi demokratik, şeffaf değildi. Halk tarafından seçilecek ilk cumhurbaşkanı adayını biz halk partililer medyadan öğrenmemeliydik, eleştirdiğimiz yöntemleri biz uygulamamalıydık. Çünkü, aday, bize ait ilkeleri, Anadolu aydınlanma kültürü ve değerlerini, baskıya karşı adalet mücadelesini ve tarihimizin en özgürlükçü halk hareketi olan gezinin ruhunu temsil etmiyordu.

"ÇATI BENİM, DİYE ŞİŞİNİP DURAN ADAM"

Tercihi sadece “Recep Tayyip Erdoğan’ı kullanmak” üzerinden yapmanın insanımızın birikimine haksızlık olduğunu düşünüyorum. Bana göre, “çatı benim, çatı benim” diye şişinip duran bir adam doğrulanmamalı, onun kurallarına uyulmamalıydı. “Siz sandığınız kadar çok, biz de sandığınız kadar az değiliz” denebilmeliydi inançla…

Çünkü, toplum, siyahla gri arasında seçim yapmaya zorlanmamalı, “ben kırmızıyım” diyenlere de seçenek sunulmalıydı.

"KAYMAK TABAKANIN TALEPLERİ"

Ben nasıl bir aday isterdim? Ülkedeki haksızlıklarla ilgili –mücadeleyi geçiyorum-hiç değilse bir kelam etmiş olsun isterdim. Ellerini oğuşturarak fırsatını kollayan kaymak tabakanın değil, halkın taleplerine kulak verilmesini isterdim. İlla çatıysa mesele, ortak paydası ezilenler olsun isterdim. Aday, hangi gencin, hangi yoksulun, hangi özgürlük yolunda bedel ödemiş, hangi maden yolunda ömür tüketmişin, hangi masa başında ter dökenin gözünü parlatacak ona bir bakardım. Şimdi onlar, bırakın çatıyı, saçak altı bulabilecekler mi ayakları ıslanmadan?

"DİSİPLİN RESTİ"

Son olarak, olası bir başarısızlığa günah keçisi yaratmak için sıkça ve gayet “veciz” sözcüklerle yapılan disiplin tehditlerine gelince… Disiplin kuruluna giderim, arkamdan kimin geldiğine de bakmam. Ancak böyle bir sürecin kimlerin parti programını ve değerlerini ihlal ettiğinin sorgulanacağı bir dönem olacağını ve en yüce disiplin makamının CHP tabanında kimlik bulacağını da hatırlatırım.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2014, 14:19
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48