banner39

TBMM açılıyor, gündem yeni anayasa

12 Haziran seçimlerinin ardından bugün çalışmalara başlayacak olan TBMM'de BDP yemin edecek, önümüzdeki hafta da sınır ötesi tezkere ele alınacak.

Politika 01.10.2011, 06:17 01.10.2011, 11:10
TBMM açılıyor, gündem yeni anayasa

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

12 Haziran seçimleri ile oluşan 24. Dönem Parlamentosu, bugün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün açılış konuşmasıyla yeni yasama yılına başlıyor. 1994'te DEP milletvekiliyken gözaltına alınan ve 11 yılını cezaevinde geçiren Leyla Zana da yaka paça atıldığı TBMM kapısından, 17 yıl sonra ilk kez girecek. Meclis'in öncelikli gündemini ise yeni anayasa çalışmaları oluşturacak.

Genel Kurul'da, 12 Haziran'daki seçimlerde temsil hakkı kazanan AK Parti, CHP ve MHP'nin yanı sıra seçime bağımsız vekillerle giren BDP de hazır bulunacak. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün konuşmasının ardından kapanması gereken özel oturumda bir ilke imza atılacak.

Birleşimin açılmasının ardından Meclis Başkanı Cemil Çiçek sunuş konuşmasını yapacak. Daha sonra yenin etmeyen milletvekillerinin kürsüye davet edilmeleri bekleniyor.

BDP'lilerin milletvekili yemini için oturum uzatılacak. Yeni yasama döneminin ilk gündem maddesini ise sivil anayasa çalışmaları oluşturacak.

BDP'LİLER YEMİN EDECEK

BDP’liler aldıkları karar gereği bugünkü birleşimde yemin edecekler. Siyasi yasakları nedeniyle bağımsız olan BDP kökenliler de yemin için kürsüye çıkacak. Daha sonra da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yasama yılını açış konuşmasını yapacak. Her yıl düzenlenen resepsiyon ise bu yıl terör olayları nedeniyle iptal edildi. Genel Kurul, BDP'lilerin yemininin ardından salı günü yeniden toplanmak üzere kapatılacak. Her yıl Meclis Başkanı tarafından verilen resepsiyon ise 'artan terör olayları' yüzünden iptal edildi.

Meclis gündeminde 'Cumhurbaşkanı'nın açış konuşması' ilk sıraya konulurken, 'and içmeyen milletvekillerinin and içmesi' maddesi ikinci sırada yer aldı. BDP'liler daha önceki açıklamalarında 'Kürtçe yemin konusunu aştıklarını' belirttikleri için bugünkü yemin töreninde Kürtçe yemin etmeleri beklenmiyor. Genel Kurul'da salonun en sol sırası geçen dönemdeki gibi BDP grubuna ayrılacak. Ancak bu yıl milletvekili sayısı artan BDP'ye en soldaki koltuklar yetmeyecek. Bu nedenle MHP grubunun arka sıraları BDP ve bağımsız milletvekillerine ayrıldı. Bu durumda BDP'liler Genel Kurul'da MHP milletvekillerinin olduğu sıranın arkasında oturacak.

TEK BOYKOTÇU VEKİL

Yemin etmeyen BDP’li milletvekilleri boykotu sona erdirirken, tutuklu vekiller dışında yemin etmeyen tek isim kalacak. CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, Meclis Genel Kurulu’nda yemin etmeme protestosunu sürdüreceğini açıkladı ve ‘’Gittiği yere kadar yemin etmeyeceğim’’ dedi. Gök, tutuklu vekillerin serbest bırakılmaması nedeniyle protestosuna devam ediyor. Halen CHP’den 2, MHP’den bir ve BDP’den 6 vekili tutuklu bulunuyor.

KOMUTANLAR DA GENEL KURULA GELİYOR

Genel Kurul localarında ise herhangi bir değişiklik yapılmadı. 'Askerlerin Meclis'e üstten baktığı, yabancı ülkelerde askerî loca bulunmadığı' gerekçeleriyle Cumhurbaşkanlığı locasının sağında yer alan 'askerî erkân' locasının demokratikleşme adımları kapsamında kaldırılacağı konuşulmuştu. Bu yılki açılış törenine Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları 'geleceklerini' bildirdi. Geçen yıl 1 Ekim'deki yasama yılı açılışına eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner'in yanı sıra kuvvet komutanları tam kadro katılmıştı.

SINIR ÖTESİ VE ANAYASA

TBMM Genel kurulu bugünkü birleşimin ardından 4 Ekin Salı günü toplanacak. Önümüzdeki haftanın gündeminde süresi 17 Ekim’de dolacak olan sınır ötesi operasyona ilişkin tezkere bulunuyor. Tezkerenin süresinin bir yıl daha uzatılması bekleniyor.

TBMM’nin yeni yasama yılı çalışmalarında Anayasa çalışmaları da önemli yer tutacak. Uzlaşma komisyonu, tüm partilerin temsilcilerinin katılımı ile yeni anayasa konusunu ele alacak.

Meclis'in yeni yasama yılının en önemli ve temel gündemini 'yeni anayasa' çalışmaları oluşturacak. Her partiden eşit sayıda üyeden oluşacak Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun çalışmaları yakından takip edilecek. İktidarla birlikte muhalefet partilerinin de üye vereceğini açıkladığı Uzlaşma Komisyonu, yeni anayasanın temellerini atacak. Uzlaşma Komisyonu'nun kabul edeceği metin daha sonra Meclis Anayasa Komisyonu ile Genel Kurul'da ele alınacak. Bütün bu süreçlerin Temmuz 2012'ye kadar tamamlanması öngörülüyor.

Hatırlanacağı gibi 12 Haziran seçimlerinin ardından Meclis Genel Kurulu 28 Haziran'da toplandı. 24. dönemin birinci yasama yılı da bu toplantıyla başladı. 18 gün süren ve CHP ile BDP'nin çıkardığı yemin krizine sahne olan birinci yasama yılının ardından Meclis tatile girdi.

 

 

 

Yorumlar (1)
mahmutbakan05378258833-1.10.11 11 yıl önce
uzuntatil bitti ama,yığın,yığın iş varken 2,5 ay tatil neyin nesi.haftalık tatil bir gün,senelik tatil iki hafta olmalı herkeze.m.vekiline,memura,işçiye,askere,öğretmene.seçim çok külfetli,çok pahalı bir iş.muhtar,m.vekili,cum.baş,bel,baş,ref.beş senedebir ayni günde ekim veya kasımda yapılmalı.vakit,nakit kaybı olmasın.diye.okuyana anlıyana saygılar.mb.05378258833-1.10.11-06.56
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?