banner39

TBMM'de cemevi gerilimi

TBMM Genel Kurulu'nda, 13 ili büyükşehir kapsamına alan düzenlemenin görüşmelerinde tartışma yaşandı.

Politika 10.11.2012, 00:33 10.11.2012, 00:39
TBMM'de cemevi gerilimi

Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'lerde değişiklik yapan yasa tasarısının 17. maddesinin görüşmelerine geçilirken oturduğu yerden kalkan CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, tasarıda yer alan "mabetler" ifadesinin cemevlerini kapsayıp kapsamadığını sordu.

TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı Muammer Güler'in, ifadenin Komisyon'da "ibadet yerleri" olarak zikredildiğini söylemesi üzerine Genç, sorusunu tekrar etti.

Birleşimi yöneten Başkanvekili Sadık Yakut, 'Komisyon Başkanı cevap verdi, ben kendisine 'şöyle cevap ver' diyemem. Söylettirmek için zorlayamam ki sizin gibi" karşılığını verdi.

Yakut, Genç'in sorusunu yinelemesi üzerine Komisyon Başkanı Güler'e, "Sayın Başkan lütfen cevap verin; var veya yok deyin" dedi. Komisyon Başkanı Güler, 'İbadet yerleri olarak zikredildi. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ibadet yeri olarak kabul edilmediği için cemevlerinin kapsam içine alınmadığı ifade edildi" diye konuştu.

CHP'li Genç'in, "Cemevlerinin ibadet yeri olmadığını söyleyecek kadar geri zekalı bir düşünce var mı, böyle sakat bir düşünce olamaz" dedi.

Genç, Komisyon sırasında oturan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'e doğru yönelerek, "Ne elini sallıyorsun?" dedi.

CHP sıralarının önünden Komisyon sırasına doğru yürümek isteyen Genç, Şahin'e, "Çık. Gel buraya" diye bağırdı.

Bu sırada CHP'li bazı milletvekilleri Genç'i engellerken, AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli ise Komisyon sırasına doru hareket etmek isteyen AK Parti'li milletvekillerine engel oldu.

Bazı AK Parti milletvekillerinin "Terbiyesiz, bağırma, yürü..." diye seslenmesine Genç de "Kölelikten kurtulmadınız be..." karşılığını verdi.

MHP'Lİ TÜRKKAN'NIN SÖZLERİ DE KIZDIRDI

7TBMM Genel Kurulu'nda, MHP'li Lütfü Türkkan'ın AK Parti'li milletvekillerine yönelik sözleri de tartışmaya neden oldu.

Türkkan'ın AK Parti sıralarına dönerek, "Ben sizin yerinizde olsam bu yasanın karşısına dikilirdim. Aslan gibi dikilirim. Biraz namus, biraz onur, biraz haysiyet, biraz şeref varsa... Bu ihanet İçişleri Bakanı'na, Komisyon Başkanı'na yakışmıyor. Biz her ikisini de milli biliriz, bu memleketin bütünlüğüne inandığını biliriz" demesi üzerine AK Parti'li milletvekilleri sözlerini geri almasını isteyerek, önce sıra kapaklarına vurarak tepkilerini gösterdi, arkasından kürsüye doğru yürüdüler.

MHP İstanbul milletvekilleri Celal Adan ve Ali Torlak, kürsüye gelerek AK Parti'li milletvekillerinin Türkkan'a doğru yürümesini engelledi. TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Genel Kurul'da gerginlik yaşanması üzerine birleşime ara verdi. Tartışma arada da sürdü.

Türkkan'a tepkilerini sürdüren AK Parti'li bazı milletvekilleri, "Çık git, defol" diye bağırdı. Lütfü Türkkan, kendisini Genel Kurul'dan çıkarmak isteyen MHP'li milletvekillerine kızarak yerine oturdu.

Birleşimi açan Başkanvekili Yakut, Türkkan'ı özür dilemek üzere kürsüye davet etti. Kürsüye gelen Türkkan, "Kimsenin şahsıyla alakalı, hakaret amaçlı bir söylemim olmadı" demesi üzerine AK Parti'li milletvekilleri tepki gösterdi.

Türkkan, "Ya beni dinleyeceksiniz ya da yüreğiniz yetiyorsa gelip konuşacaksınız" dedi.

Türkkan, oturduğu yerden kendisine, "Delikanlıysan, erkeksen, adamsan gel dışarıda söyle" diye bağıran AK Parti'li bir milletvekiline, "Babanı göndereceksin babanı, sen değil" karşılığını verdi.

Türkkan, Başkanvekili Yakut'a, "Sayın Başkan ya susturacaksın ya yerime oturacağım. Böyle şey olur mu?" dedi. Bazı milletvekillerinin kendisine laf atması üzerine Türkkan, sözlerini tekrar ederek, düzenlemenin, "MHP'nin onuru, şerefi, haysiyeti kadar önem verdiği bir yasa" olduğunu söyledi. Türkan, "İdamla yargılandım, celsede dik durmuş bir adımım. Bu ne ya" ifadesini kullandı.

Tartışmanın sürmesi üzerine Yakut, birleşime ikinci kez ara verdi.

Tartışma arada da sürdü. AK Parti'li bazı milletvekilleri, Türkan'a, "Namussuz sensin, namussuzun en büyüğü sensin. Adam gibi özür dileyeceksin. Terbiyesizlik, şerefsizlik yapma" diye bağırdı.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?