banner39

TBMM'den CHP'li Genç'e kınama

CHP'li Kamer Genç'e, Bakan Şahin'e yönelik sözleri nedeniyle TBMM Genel Kurulu'nda kınama cezası verildi.

Politika 25.04.2013, 21:57 25.04.2013, 21:57
TBMM'den CHP'li Genç'e kınama

TBMM Genel Kurulu'nda, mevzuatlardaki ''özürlü'', ''sakat'' ve ''çürük'' gibi ifadelerin ''engelli'' olarak değiştirilmesini öngören tasarının soru-cevap bölümünde, tartışma yaşandı.

CHP Milletvekili Kamer Genç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in 18 Mart Çanakkale Zaferi nedeniyle belge hazırladığını, ön sözünde Çanakkale Zaferi'nin çok kıymetli komutanlar tarafından kazanıldığının yazıldığını belirterek, ''Ama Atatürk kelimesini ağzına almıyor. Atatürk kelimesini anmak, sizi çok mu rahatsız ediyor? Acaba bu Cumhuriyet'i kurmasaydı, siz hangi devletin vatandaşıydınız, o makamda oturacak mıydınız? Otursaydınız hangi tarikat mensubu kitlenin, bilmem kaçıncı hanımı durumuna düşerdiniz? Atatürk'ün getirdiği nimetleri inkar etmeyin'' dedi.

Genç'in bu sözlerine, AK Parti'li milletvekilleri tepki gösterdi.

Sorulara cevap kısmına geçildiğinde, Şahin, bir bakan olarak değil, bir kadın, anne olarak, bunu, üslupsuzluk ve hadsiz olarak değerlendirdiğini söyledi.

Genç'e, ''Sizinle bu çatı altında bulunmaktan büyük utanç duyuyorum'' diye seslenen Şahin, Atatürk'ün kendilerine bıraktığı mirasın, yetiştirme yurtları olduğunu ve bu çocuklara sahip çıktıklarını, yaşam kalitelerini yükselttiklerini ifade etti.

GENÇ'E KINAMA CEZASI

AK Parti Grup Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı da yerinden söz alarak, ''Bu salonda adı Kamer Genç olan bir kişi var, bütün işi gücü, gelip burayı karıştırmak ve sonra da kaçmak, biraz önce olduğu gibi. Kendisi bu davranışlarıyla, yok olan itibarını herhalde canlı tutmaya çalıyor.

Milletvekilliğini, gürültü etmek, gürültü kirliliği olarak değerlendiriyor herhalde'' diye konuştu.

Bahçekapılı, Genç'e, içtüzüğe göre kınama cezası verilmesini istedi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, bir bakana, bir hanımefendiye böyle bir konunun, kişisel atıfla dile getirilmesinin rencide edici olduğunu belirterek, özür dilenmesi gerektiğini kaydetti.

Birleşimi yöneten TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, Türkçe ve güzel şekilde, hakaret etmeden Meclis'te konuşmak gerektiğini vurgulayarak, bu nedenle Genç'e İçtüzüğün 163. maddesi uyarınca kınama cezası verilmesini teklif etti.

Genç'in Genel Kurul'da olmaması nedeniyle savunma yapmak üzere kürsüye CHP İstanbul Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu geldi.

Türkiye'nin bütün kadınlarının, kendilerinin anneleri, bacıları, her şeyleri olduğunu dile getiren Aslanoğlu, ''Kurtuluş Savaşı'nda da her şeyimizdi. Sayın milletvekili, sayın Bakan'ın şahsını kast ettiyse, tüm hanımlardan özür diliyorum. Genç adına herkesten özür diliyorum. Atatürk, kadınlara bu hakları verdi'' diye konuştu.

Genel Kurul'da yapılan oylama sonucunda, Genç'e kınama cezası verildi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de parlamentonun duyarlılığına teşekkür etti. Şahin, Genç'in, ''ne kadar korkak ve yüreksiz olduğunu Genel Kurul'a girmeyerek gösterdiğini, 75 milyonun, yüreksizliğini, cesaretsizliğini gördüğünü'' söyledi.

"TASVİP EDİLEMEZ"

TBMM Başkanı Cemil Çiçek de Genç'in, Şahin'e yönelik sözlerini AA muhabirine değerlendirdi. Genç'in, İçtüzüğün 67. maddesine uymayacak tarzda kaba, çirkin ve asla tasvip edilmeyecek sözler sarf ettiğini belirtti.

TBMM Başkanı Çiçek, şunları kaydetti:

''Meclis'in ve milletvekillerinin saygınlığına yakışmayacak üsluptaki söz konusu ifadeleri şiddetle kınıyor, Genel Kurul'un kınama cezası verilmesi yönündeki hassasiyetine katıldığımı bildiriyor ve Genel Kurul'u da bu kararından dolayı tebrik ediyorum.
Konu ayrıca tarafımdan grup başkanvekillerine de iletilmiştir. Ümit ederim grup başkanvekilleri gerekli hassasiyeti gösterir, bu ifadeler son olur ve bir daha hiçbir şekilde Genel Kurul'da kullanılmaz.''

KKADIN VEKİLLERDEN KINAMA

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Azize Sibel Gönül ve beraberindeki AK Parti'li 19 kadın milletvekili, Genç'in sözleri nedeniyle TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

Gönül, ''Hiçbir kutsalı olmayan bu kişiyi, tüm kamuoyuna, özellikle kadın sivil toplum kuruluşlarına şikayet ediyor ve kınıyoruz. Meclis'te bu tür konuşmalar yer almamalıdır'' dedi.

Kaynak: AA

 

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?