Tokat Yeşilyurt'ta seçim 1 Haziran'a ertelendi

Tokat İl Seçim Kurulu, Yeşilyurt ilçesinde belediye başkanlığı, belediye encümen ve il genel meclis üyeliği seçimlerini iptal etti. İlçede seçimler 1 Haziran Pazar günü yeniden yapılacak.

Tokat Yeşilyurt'ta seçim 1 Haziran'a ertelendi

Tokat İl Seçim Kurulu, Yeşilyurt ilçesinde belediye başkanlığı, belediye encümen ve il genel meclis üyeliği seçimlerinin iptaline karar verdi.

MHP Yeşilyurt Belediye Başkan adayı Kübra Sever Taşkıran'ın 1007 nolu sandık başkanının engelli vatandaşların yerine kendisinin oy kulladığı gerekçesiyle İl Seçim Kurulu Başkanlığına itiraz dilekçesi verdi.

İl Seçim Kurulu Başkanı Ercan Adalı başkanlığında toplanan kurul üyeleri itirazı görüştü.

Toplantı sonrası alınan kararda şu ifadelere yer verildi:

"Sandık kurulu başkanı tarafından ilgili kanun ve genelgeye aykırı olarak gerçekleştirilen bu işlemlerin seçmenin hür iradesini etkileyebilecek nitelikte olduğu, kaç kişiye bu şekilde oy kullandırıldığının tespit edilemediği, belediye başkanlığı seçiminde birinci sırada yer alan Adalet ve Kalkınma Partisi ile, ikinci sırada yer alan Milliyetçi Hareket Partisi arasındaki oy farkı dikkate alındığında bu usulsüzlüğün seçimin genel sonucunu etkileyebilecek nitelikte olduğu kabul edilmiş ve itiraz edenler tarafından Yeşilyurt İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı'nın 1 Nisan 2014 tarih ve 2014/41 tarihli kararına karşı yapmış olduğu itirazların kısmen kabulu ile, Yeşilyurt İlçe Seçim Kurulu Başkanlığının 01 Nisan 2014 tarih ve 2014/41 nolu kararın kaldırılmasına, Yeşilyurt ilçesinde Belediye Başkanlığı, Belediye Meclis Üyeliği, İl Genel Meclis üyeliği seçimlerinin iptal edilerek Yüksek Seçim Kurulu'nun 27 Mart 2014 tarih ve 919 karar nolu kararı dikkate alınarak bu seçimlerin 1 Haziran 2014 Pazar günü yapılmasına karar verilmiştir."

Yeşilyurt ilçesinde belediye başkanlığını, resmi olmayan sonuçlara göre, bin 410 oy alan AK Parti'nin adayı Kazım Misafir kazanmıştı. MHP'nin adayı Kübra Sever Taşkıran bin 360 oy almıştı. Bu arada çıkan gerginliklerde 12 kişi yaralanmıştı.

Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2014, 09:14
banner53
YORUM EKLE

banner39