banner39

Tuğluk: Kandil reddedilirse biz yokuz

Van Bağımsız milletvekili Tuğluk, Kandil reddedilirse müzakerelere BDP'nin oturmayacağını söyledi

Politika 01.04.2012, 17:23 01.04.2012, 17:23
Tuğluk: Kandil reddedilirse biz yokuz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Van Bağımsız Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, "Hiç kimse Kandilin reddedildiği bir müzakereyi BDP'nin yapacağını düşünmesin." dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Konukevi'nde basın toplantısı düzenleyen Tuğluk, Tutuklu ve Hükümlü Yakınları Federasyonu ( TUHADFED)'nun teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın doğum günü nedeniyle düzenlediği Amara yürüyüşüne izin verilmediğini kaydetti. Yasağa rağmen yürüyüşü gerçekleştireceklerini kaydeden Tuğluk, kararın hukuki ve meşru olmadığını savundu. Amara yürüyüşünün vereceği mesajın 'Kürt sorunu çözülecekse İmralı ve Sayın Öcalan'ın muhatap alınmasıyla çözülecek' yönünde olacağını iddia eden Tuğluk, dünyanın her yerinde sorunların böyle çözüldüğünü ileri sürdü.

Tuğluk, Öcalan'ın 1999 yılından bu yana bütün çabasını Kürt-Türk birlikteliği için harcadığını iddia etti. Tuğluk, "Bu çaba takdire şayandır. Barışta ısrar etmiştir. Öcalan Kürt-Türk barışının güvencesidir, köprüsüdür. Eğer bu köprüyü uçurursanız ortada barış adına bir şey kalmayacaktır. Hepimiz sorumlu bir yaklaşım göstermek zorundayız. Bu mesele öyle ya da böyle çözülecektir. Çözümün nasıl olacağı kritik aşamadadır. Biz diyalog yoluyla meselenin aktörleriyle demokratik yolla çözümünden yanayız." diye konuştu.

Devletin Öcalan ile 3 yıl görüşme yaptığını belirten Tuğluk, "Tıkanan görüşmeler devam etmelidir. Devlet Öcalan'ın misyonunu rolünü çok iyi biliyor. Gerekli olan yine Sayın Öcalan ile devam edilmeli. Oslo devam etmeli. BDP ve DTK'nın misyonu ve rolü vardır zaten siyaseti de bunun için yapıyoruz. BDP ile görüşür, yapar, çözerim diyorsan bundan bir şey çıkmaz, zaman kaybına yol açar." ifadelerini kullandı.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?