banner39

Tuncel: Süreç çökerse herkes kendi planını uygular

BBC Türkçe'ye konuşan BDP'li Sebahat Tuncel, Çözüm Süreci'nin çökmesi durumunda her iki tarafın da kendi yol haritasını izleyeceğini söyledi

Politika 22.10.2013, 12:35 22.10.2013, 12:35
Tuncel: Süreç çökerse herkes kendi planını uygular

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Barış ve Demokrasi Partisi üyesi İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel,  Abdullah Öcalan'ın Diyarbakır'da bir 'demokratik İslam kongresi' toplanması çağrısının, Suriye'deki gelişmelerle bağlantılı olduğunu söyledi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre Sebahat Tuncel, Öcalan ile görüşmelerle sürdürülen 'çözüm sürecinin' çökmesi halinde taraflar "kendi planlarını hayata geçirmeye" olduğunu söyledi.

BDP'li milletvekili, çözüm sürecinde hükümetin isteksizliğine vurgu yaptı. BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Öcalan ile görüşecek heyette yer almasına izin verilmediği yönündeki haberlerin ardından, adaya sadece BDP'li milletvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken gitmişti. Tuncel, hükümetin tutumuna rağmen adaya bir heyet göndermelerini şöyle açıkladı: "Öcalan, ailesi aracılığıyla, '15 Ekim'de sürece dair bir açıklama yapacağım' demişti. Kamuoyu bu açıklamayı bekliyordu. Bu açıklama için de heyetin yeniden gidip bir tartışma yürütmesi gerekiyordu; KCK'nın deklarasyonunu, boş çıkan demokrasi paketini tartışması gerekiyordu. Türkiye kamuoyu, özellikle Kürtler bu mesajı bekliyordu. Eşbaşkanlarımız karar verdi buna."

Tuncel, hükümetin Sırrı Süreyya Önder'in İmralı ve PKK yöneticilerinin bulunduğu Kandil arasındaki görüşmelerde yer almasına da sıcak bakmadığını hatırlatarak, heyet tartışmalarının "devletin yaklaşımını gösterdiğini" söyledi. Tuncel, bunu şöyle açıkladı: "AK Parti hükümetinin, devletin çok isteyerek böyle bir sürece girmediği ortada. Uluslararası konjonktür bunu zorunlu kıldı. Devlet istediği için değil, zorunluluktan diyaloğa girdi. Devlet heyetlere müdahale ederek, isteksizliğini her fırsata ifade etti aslında."

BDP heyeti adadan, Öcalan'ın "derinlikli müzakere" çağrısıyla dönmüştü. Tuncel, Öcalan'ın derinlikli müzakereden tam olarak ne kastettiğini şöyle açıkladı: "Ateşkes çağrısı oldu, gerilla sınır dışına çekildi. Ama devlet hiçbir adım atmadı. Bundan sonraki adımların da BDP'yle, Kandil'le ya da kendisiyle müzakere edilerek atılması gerektiğini söylüyor. Çünkü BDP'yle, parlamentoda grubu bulunan, Kürtler adına siyaset yapan, en çok Kürtlerin desteklediği bir partiyle bile 'Nasıl yapalım, bu süreç nasıl ilerler?' diye müzakere gereği duymayan bir noktadalar."

Tuncel sürecin başarısız olması durumunda iki tarafın da; devletin de, PKK'nın da "kendi planlarını hayata geçireceğini" söyledi: "Her defasında, bir ateşkesten sonra daha şiddetli çatışma süreçleri olmuştur. En son 2012'de ölen asker ve gerilla sayısına baktığınızda bunu görüyorsunuz. Umarım hükümet bundan bir ders çıkarır."

 

banner53
Yorumlar (1)
HACI 8 yıl önce
Uygulayacak planiniz kaldimi bilmem.Ama bu sefer kimse sizi dinlemez gibi geliyor.BOR NIGDE meselesi.Millet biraz nefes almaya basladi ve bu nefesin kiymetini anladi.Artik eskisimgibi olmayacagini sizde biliyorsunuz.Giris cikis yollarini devlet ogrendi artik.Biraz zor plan uygulamak.
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?