Türk: Kararlılığımızı göstereceğiz

YSK'nın Hatip Dicle hakkında verdiği karar öncelikle BDP kanadında olmak üzere siyaset dünyasına gerginliğe neden oldu. BDP'liler karara çok tepkili.

Türk: Kararlılığımızı göstereceğiz

YSK Başkanvekili Turan Karakaya, hakkında “terör örgütü propagandası” yapmaktan hapis cezası kesinleşen, Diyarbakır'dan bağımsız milletvekili seçilen, KCK davası tutuklusu Hatip Dicle'nin milletvekilliğinin düşürüldüğünü açıkladı.

Fırat Haber Ajansı'na konuşan BDP'nin desteklediği bağımsız milletvekilleri ise kararı sert sözlerle eleştirdi. Cemil Çiçek de “Karar YSK’nın kararıdır, ben bir şey söyleyemem” dedi.

AHMET TÜRK: HALKIMIZ ELİ KOLU BAĞLI KALMAYACAK

Demokratik Toplum Kongresi (DTK)  Diyarbakır' da  basın toplantısı düzenledi. Ahmet Türk açıklamalarda bulundu. İşte Türk'ün açıklamalarından satır başları:

Türkiye’yi kaosa sürüklemeye dönük bir karardır. Son dönemde demokratik siyasetin önünü açmak için yoğun bir çaba ve büyük fedakarlıklar gösterildi. Bu karar gerçekten devletin Kürt sorununa yaklaşımını ve çözüm anlayışına yaklaşımının ne olduğunu açıkça ortaya koymuştur. Tabi ki demokratik zeminin kaydırılması, kaybettirilmesi durumunda, birileri de şunu görmesi gerekiyor.

Biz uzun süreden beri demokratik bir anayasa, demokratik ulus, demokratik cumhuriyet ve demokratik özerklik projelerinin yaşama geçirilmesi konusunda çok önemli çabalar sarf ettik. Ancak bu çabaları ortadan kaldıran bu anlayış, halka da halkın iradesine de hesap verecektir. Halkımız bu hukuksuz kararı elbette demokratik tepkisini gösterecek. Halkımız böyle kararlar karşısında da eli kolu bağlı kalmayacaktır.     

'KARARLILIĞIMIZI GÖSTERECEĞİZ'

Tabiî ki bu hukuksuzluğa karşı, Türkiye’yi çatışmalı bir sürece götüren bu anlayışa karşı, Türkiye demokrasisi güçleri, aydınları da suskun kalmayacaktır, kalmamalıdır. Çünkü bu proje ve uygulamalar, Türkiye’yi kaosa sürükleyen bir uygulamadır. Bu kaos ortamından hepimiz büyük acıları yaşayabiliriz. Bu nedenle basından, demokratik kamuoyundan, demokratik güçlerden bu karara karşı, demokrasi için halkların kardeşliği için ortak bir tepkinin geliştirilmesini istiyoruz, bekliyoruz.

Grubumuzla tüm konuları tartışacağız. Söylediklerimizin arkasında duracağız. Tartışacağız ve sonuç olarak daha önce söylediklerimizin arkasında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Sorunların çözümünü sağlamaya yönelik, demokratik zemininin önünü açmaya yönelik bir çalışma alanı olarak gördük. Diyalog ve müzakerelerin başlaması için parlamentoda bulunmayı esas aldık. Diyalog ve müzakere anlayışını ortadan kaldıran bir yaklaşım olursa, biz geçmişte söylediğimiz kararlarımızı yürütme konusunda, kararlılığımızı birlikte göstereceğiz."

BAĞIMSIZ MİLLETVEKİLLERİNDEN SERT AÇIKLAMALAR

BDP Eş Genel Başkanı Filiz Koçali, Levent Tüzel, Bengi Yıldız, Hasip Kaplan ve Altan Tan YSK'nin kararına sert tepki göstererek, ‘‘Bu Kürtlere karşı bir savaş ilanıdır. Biz haklı tepkimizi ortaya koyacağız. Artık çözüm bulmak YSK ve Başbakan Erdoğan'ın işidir. Adaletin bittiği yerde barış da olmaz" diye konuştular.

ÇİÇEK: KARAR YSK’NIN

Devlet Bakanı  ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek kararla ilgili olarak “Karar YSK’nın kararıdır, ben bir şey söyleyemem” dedi.

ATALAY: "SİYASİ DEĞİL HUKUKİ"

Eski İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Hatip Dicle’nin milletvekilliğinin düşürülme kararının siyasi tasarruf olmadığını, kararın yasalara dayanılarak alındığını YSK'nın yapacağı bir şey olmadığını açıkladı.

YSK: OY BİRLİĞİYLE KARAR VERİLDİ

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanvekili Turan Karakaya Karakaya, YSK'nın dün saat 16.00'da başlayan ve yaklaşık 7 saat süren toplantısının ardından, gazetecilere konuya ilişkin alınan kararı açıkladı. Toplantıda Dicle ile ilgili kararı verdiklerini belirten Karakaya, Anayasa'nın 76. maddesinde bir yıl veya daha fazla hapis cezasına hüküm giymiş olanların milletvekili seçilemeyeceği düzenlemesine yer verildiğini anımsattı.

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2011, 15:08
banner53
YORUM EKLE

banner39