banner39

Türkeş'in Zana'ya söylediği unutulmayan sözler

Bahçeli'nin Bursa'daki mitingindeki sözlerinden sonra akıllara Türkeş'in 1992 yılındaki kanlı olaylardaki yatıştırıcı rolünü hatırlattı. Türkeş, Leyla Zana ile görüşmesinde tarihi bir konuşma yapmıştı

Politika 26.03.2013, 10:58 26.03.2013, 11:13
Türkeş'in Zana'ya söylediği unutulmayan sözler

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, Bursa mitinginde ‘vur de vuralım, öl de ölelim’ sloganına "merak etmeyin onun da zamanı gelecek" diye karşılık vermesi bir yandan büyük tartışmalara yol açarken diğer yandan partinin eski Genel Başkanı Alparslan Türkeş'i akıllara getirdi.

Faruk Bildirici’nin Leyla Zana’nın hayatını anlattığı ‘Yemin Gecesi’ kitabında MHP'nin kurucusu Alparslan Türkeş'in Leyla Zana ile yaptığı konuşmaya yer verildi.

Yazar Hüseyin Yayman'ın bugün köşesine taşıdığı detaya göre, 1992 yılının kanlı geçen Nevrozuyla beraber siyasi tansiyon iyice yükselmişti. Nevroz’a tepki olarak Batıda Türkler ve Kürtler arasında ciddi gerginlik yaşanıyordu. Fethiye'de hayatını kaybeden yüzbaşının cenazesinde çıkan olaylarda gerginlik had safhaya ulaştı. Fethiye'ye giden HEP heyeti yaptığı incelemeler sonucunda 'Türk-Kürt çatışması ihtimaline' dikkat çeken bir rapor hazırlayıp, bunu liderlere anlatmaya karar verdi.

Başbakan Demirel HEP'lilerin görüşme taleplerini reddetti. Heyet Erdal İnönü, Ecevit, Erbakan, Mesut Yılmaz ve Alparslan Türkeş'le görüştü. HEP’lilerin en ilginç görüşmesi MHP lideri Alparslan Türkeş'le oldu. Yarım saatlik randevu bir buçuk saate uzadı ve Türkeş HEP'lilerle yakından ilgilendi. Türkeş sohbet boyunca, daha çok kızım dediği Leyla Zana'yı muhatap aldı ve uzun uzun kardeşlikten bahsetti.

TÜRK-KÜRT ÇATIŞMASIYLA ÜLKE BÖLÜNÜR…

Türkeş heyete '...biz 900 yıldır kardeşiz. Benim yeğenlerim Kürt'tür. Kız kardeşim Kürt'le evli. Bizim birbirimizden ayrılmamız mümkün değildir.' diyerek heyeti rahatlatan bir konuşma yaptı. Yükselen toplumsal gerilim hakkında ise “Bu ülke Türk-Kürt çatışmasıyla bölünür. Kürtlere karşı reaksiyonun ülkücülerden geleceği hesaplanıyor. Ben tabanıma hâkimim ve sözümü geçiriyorum. Siz de tabanınıza hâkim olun. Bu tür çatışmaları elbirliğiyle engelleyelim” ifadesini kullandı. Bu görüşmeden sonra olaylar son buldu ve toplumsal tansiyon düştü."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?