banner39

Türkiye ile Moğolistan işbirliğini geliştirecek

Moğolistan Kurucu Cumhurbaşkanı Punsalmaa Ochirbat, Bursa'da düzenlenen 6. Dünya Moğol Kongresi'nin Türkiye ile ülkesi arasındaki işbirliğini geliştireceğini söyledi.

Politika 12.12.2012, 19:08 12.12.2012, 19:08
Türkiye ile Moğolistan işbirliğini geliştirecek

Moğolistan Kurucu Cumhurbaşkanı Punsalmaa Ochirbat, Bursa'da düzenlenen 6. Dünya Moğol Kongresi'nin Türkiye ile ülkesi arasındaki işbirliğini geliştireceğini söyledi.

Punsalmaa Ochirbat, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 6. Dünya Moğol Kongresi'nde yaptığı konuşmada tüm Moğolları Bursa'da buluşturdukları için mutlu olduğunu belirtti.

Bursa'nın bir zamanlar Osmanlı'nın başkenti olduğunu belirten Ochirbat, "Bursa şimdilerde de sanayi başta olmak üzere birçok konuda yine önemli bir kent. Bu kongrenin bu kentte yapılması çok önemli." dedi.

"ORHUN ANITLARI AYNI KÖKLERE SAHİP OLDUĞUMUZU GÖSTERİYOR"

Orhun Anıtları'nın iki halk arasındaki bağların bir göstergesi olduğunun altını çizen Ochirbat, "Orhun Anıtları da bizim aynı köklere sahip olduğumuzu gösteriyor. Ayrıca Moğolistan'da farklı yerler de Orhun adları ile adlandırılmış. Bu da bizim ortak geçmişe sahip olduğumuzu gösteriyor." şeklinde konuştu.

Dünyanın birçok yerinden Moğolların Bursa'da toplandığına değinen Ochirbat, "Burada şu anda farklı ülkelerde Moğolistan azınlıkları var. Moğolistan Diasporası var. Biz de onlar arasındaki ilişkileri geliştirmek istiyoruz. Bu kongrenin yapılmasının amaçlarından biri de budur. 6. Kongre bu konuda bize bazı sonuçlar verecek. Dünyanın farklı yerlerinden yaşayan Moğolların işbirliğine yararlı olacaktır. Bu kongre Türkiye ile Moğolistan arasındaki işbirliğini de geliştirecektir." dedi.

Bursa'da fahri konsolosluğun açılmasının önemine de dikkat çeken Ochirbat, "Bu iki ülke arasındaki önemli bir olaydır. Bu da daha farklı ve daha güçlü bir ilişkinin gelişmesine zemin hazırlayacaktır." diye konuştu.

"6 BİN KİLOMETRE ARADAKİ BAĞLADI KOPARAMADI"

Bursa Valisi Şahabettin Harput ise kongrede yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki 6 bin kilometrelik mesafenin gönüllerdeki sevgi, tarih, kültür ve medeniyet ortaklığını ortadan kaldıramadığına işaret etti.

"Asırlar ötesinden kısmen kan bağı olduğumuz bu coğrafya ile ilgimiz hep oldu, olmaya da devam edecek." diyen Harput, "Orhun Anıtları'ndan, Orhan Gazi'nin memleketine. Osmanlı'yı 6 asır dünyanın en büyük imparatorluğu yapan Bursa ve asırlar öncesinden dünyaya nam salmış bir Moğol İmparatorluğu, bir Cengiz Han. Benim yeğenimin adı Cengiz Han. Aradaki bağlar, uzak mesafeye rağmen çok daha güçlü ekonomik zenginlikleri ve işbirliği ele geliştirilmesi hepimizin ortak amacı. Zaten bu kongrenin amacı da budur. Bu kongreyi Bursa'da yaptıkları için Moğolistan yönetimi ve organizasyon yetkililerine teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Bursa ile Moğolistan arasında fahri konsolos atanarak yeni ve güçlü bir ilişkinin de kapılarını açtıklarına değinen Harput, "Moğolistan kilometre olarak kilometre başına en az insanın düştüğü çok büyük bir ülke. Bir Moğolistan Türkiye'nin iki katı büyüklükte ama Bursa kadar nüfusu var. Coğrafya olarak çok zengin. Yerin altı da zengin, yerin üstü de zengin. Ama en zengini insanların gönülleri. Biz bu insanlarda daha güçlü işbirliği yapmak durumundayız. Avrupa'nın ekonomik buhranları da Türkiye yeni coğrafyalara açılma fırsatı yakaladı." şeklinde konuştu.

Şu an buraya gelen tüm konukların gönlünde Türk sevgisinin bulunduğuna inandığını kaydeden Vali Harput, "Kendilerini Türk sayacak kadar Türk sevgisi olan insanlar. Biz her türlü potansiyelimizi bu coğrafya ile paylaşmak istiyoruz. Çünkü bu hem bizin için, hem de Moğolistan için önemli bir dönüm noktasıdır. 2012’de Türkiye ilk defa Moğolistan'a uçak seferi başlattı. Dünyanın adeta maden deposu Moğolistan. Ayrıca enerji sektöründe de çok önemli işbirliğinin yapılacağına ben inanıyorum." dedi.

Moğolistan'da hayvancılığında çok önemli bir sektör olduğuna dikkat çeken Vali Harput, ayrıca bu gibi alanlarda ortak yatırımlarında yapılabileceğine dikkat çekti.

Moğolistan Meclis Başkanı Agipar Bakeı da kongrenin önemine vurgu yaparak bu etkinliklerden sonra diplomatik işbirliğinin de artacağına olan inancını ifade etti.

Bu arada mehteran takımı ile karşılanan Moğolistan Kurucu Cumhurbaşkanı Punsalmaa Ochirbat ile eşi stantları tek tek dolaştı. Vali Harput, konuk cumhurbaşkanının eşine Bursa şalı hediye etti. Ochirbat'a Atatürk ve Hacivat-Karagöz figürlerinin bulunduğu kravat takdim edildi.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?