banner39

Türkiye-İsrail arasında müzakereler sürüyor

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, "Türkiye ile İsrail arasındaki müzakereler siyasi olarak kesinleşmiş noktada değildir ancak olumlu bir istikamette cereyan etmektedir" dedi.

Politika 21.12.2015, 22:34 22.12.2015, 09:37
Türkiye-İsrail arasında müzakereler sürüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Çankaya Köşkü'nde, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Terör saldırılarından etkilenen vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi için çalışma yapıldığını belirten Kurtulmuş, "Terör ortamından etkilenen, 12 ilçemiz başta olmak üzere etkilenen vatandaşlarımızın karşı karşıya kalmış olduğu mağduriyetlerin giderilmesi için bütün titizlikle çalışmalar yapılmış ve inşallah bunlar giderilecektir" dedi.

"GERİLİM SONLANDIRILMIŞ OLDU"

Kurtulmuş, Musul'daki Türk askeri varlığına ilişkin, oradaki Türk askerinin varlığının, Musul Ulusal Muhafız Kuvvetleri'nin eğitilmesi ile ilgili olduğunu bildirdi.

Bölgeye ilave güç kaydırıldığını hatırlatan Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Son zamanlarda orada çok yakın bir noktaya kadar gelen IŞİD'in tehditinden oradaki insanların korunması, bizim oradaki askerlerimizin korunması için de oraya ilave bir güç kaydırılması yapılmıştı ama maalesef kamuoyunun bu konuda çok abartılı bir şekilde yaklaşması ve özellikle Irak Merkezi Hükümetince bazı olağanüstü hassasiyetlerin oluşması, konunun uluslararası alana taşınmasına neden oldu, BM ve Arap Ligi'ne taşınmasına neden oldu. Türkiye, bu hassasiyetleri göz önünde bulundurarak ve DAEŞ'in de bizim üslerimize karşı yakın tehdidini her an gözetleyerek, oradaki birliklerimiz belirli bir noktaya, yine Irak'ın kuzeyinde belli bir noktaya çekildi ve bunun üzerine de zaten Irak merkezi hükümetinden de Türkiye'nin bu adımının olumlu karşılandığına dair açıklamalar yapılmış oldu. Böylece Başika örneğinden, Başika olayından kalkarak Irak merkezi hükümeti ile Türkiye arasında bir sorun ve gerilim yaşanmasını isteyen çevrelerin de istekleri olmamış oldu, bu gerilim bir türlü sonlandırılmış bulundu."

"İSRAİL KONUSUNDA POZİSYONUMUZ BELLİDİR"

Kurtulmuş, Türkiye ile İsrail arasındaki müzakerelere ilişkin, şunları kaydetti:

"2013 yılında İsrail Başbakanı Sayın Netenyahu tarafından bir özür beyanı yapılmıştır. Birinci şart yerine getirilmiştir. İkinci ve üçüncü şartın yerine getirilmesi için de Türk ve İsrail tarafının teknisyenleri arasında görüşmeler, müzakereler sürdürülmektedir. Şu anda müzakereler siyasi olarak kesinleşmiş bir noktada değildir ancak bu müzakerelerin olumlu bir istikamette cereyan etmekte olduğunu ifade etmek isterim, kesinleşmiş bir noktaya geldiğinde bu da zaten bütün kamuoyumuzla şeffaflığı ile paylaşılacak bir durumdur. Bizim pozisyonumuz bu anlamda bellidir, başından itibaren pozisyonumuzda hiç bir değişiklik içerisinde değiliz. Türkiye hem tazminat konusunda hem de bu anlamda İsrail'in Gazze'ye karşı sürdürmüş olduğu ablukanın hafifletilmesi, kaldırılması konusunda taleplerini ısrarla bu görüşmelerde de dile getirmektedir. Görüşmelerin bir müddet daha süreceği anlaşılıyor. Kesinleştiği noktada da şuanda teknisyen düzeyinde devam eden görüşmeler siyasi noktaya taşınacaktır."

 

 

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?