banner39

Türkiye Kürdistan Demokrat Parti'ye onay

Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi için İçişleri Bakanlığı'na verilen dilekçe olumlu cevaplandı

Politika 23.04.2014, 18:12 23.04.2014, 18:12
Türkiye Kürdistan Demokrat Parti'ye onay

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye Kürdistan Demokrat Parti (T-KDP) kurucu Genel Başkanı Mehmet Emin Kardaş, kuruluş dilekçesi verdikleri İçişleri Bakanlığı'nın kendilerini arayarak, onay yazısı almak için Ankara'ya çağırdıklarını söyledi.

'Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi kurucu Genel Başkanı Mehmet Emin Kardaş, Türkiye'de adında 'Kürdistan' olan ve 3 Ocak'ta kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı'na verdikleri partilerine İçişleri Bakanlığı'ndan onay verildiğini söyledi.

Genel Başkanı Mehmet Emin Kardaş, İçişleri Bakanlığı'ndan arandıklarını ve partinin kurulmasına onay çıktığının kendelerine bildirildiğini anlatırken şöyle konuştu: "Pazartesi günü gidip onay yazımızı alacağız. Demokratik yaşamın ön plana çıktığı bir dünyada Türkiye artık izin vermeme riskine giremezdi diye düşünüyorum. Bugünkü hükümet artık klasik kanunların önüne hukuku biraz daha öne koymuş gibi görünüyor. Partimize onay çıkması bizi sevindirmiştir."

Kardaş, partinin faaliyet alanı ve genel merkezinin Diyarbakır'da olacağını ve idari işlerin Ankara'da yürütüleceğini söyledi.

36 kurucu üyeden oluşan ve isminde 'Kürdistan' olan ilk siyasi parti olan 'T-KDP', 'Bağımsız Kürdistan' tezini savunuyor.

Partinin Mesud Barzani nin liderliğini yaptığı Irak Kürdistan Demokrat Partisi ile bir ilişkisi bulunmuyor.

Diyarbakır'da daha önce kurulan Kürdistan Gençlik Hareketi Derneği ve Kürdistan Sanayici ve İşadamları Derneği (KÜRDSİAD) isimlerinde Kürdistan kelimesi olduğu için dernekler müdürlüğü tarafından Anayasa ve yasalara aykırı bulunarak, tüzüklerinin düzeltilmesi istenmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?