banner39

Türkiye, Mursi için görüşmelere başladı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Mursi'nin idam kararıyla ilgili olarak başta Suudi Arabistan ve Katar olmak üzere uluslararası görüşmelere başladıklarını söyledi

Politika 18.05.2015, 16:33 18.05.2015, 16:38
Türkiye, Mursi için görüşmelere başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlediği basın toplantısında, Mısır'da darbe yönetimi tarafından idam kararı verilen Muhammed Mursi için görüşmelere başladıklarını söyledi.

İbrahim Kalın, Mursi hakkındaki idam kararı ile ilgil olarak da şunları söyledi: Suudi Arabistan başta olmak üzere, Katar ve diğer körfez ülkeleriyle istişaremiz devam ediyor. Uluslararası girişim anlamında da şu anda mevcut mekanizmaları gözden geçiriyoruz. BM İnsan Hakları Komisyonu başta olmak üzere konuyla ilgili mekanizmaları harekete geçirmek için gerekli girişimleri yakın bir zamanda başlatmayı planlıyoruz.

İbrahim Kalın, "Adana HDP İl Başkanlığı ve Mersin'de ilçe başkanlığına yapılan saldırıları en şiddetli şekilde kınıyoruz. Türkiye'de herhangi bir siyasi partiye yapılan saldırı, bütün siyasi partilere yapılmıştır" ifadelerini kullandı.

"İTHAMLAR KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL"

Kalın, "Henüz daha mahiyetini bile bilmeden, detaylarına hakim olmadığınız, aydınlatılmamış bir olayla ilgili kalkıp Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, Hükümete yönelik ithamlar kabul edilebilir değildir. Bu arkadaşlarımız, bunun üzerinden siyaset yapmak yerine, bir kere öncelikle olayın aydınlatılması için verilerin gelmesini beklesinler. Ondan sonra aklıselimle değerlendirdikten sonra bir açıklama yapacaklarsa, o zaman yapsınlar" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?