banner15

Türkiye Suriye elçisini geri çekti

Türkiye Şam Büyükelçisi Ömer Önhon’u geçici olarak geri çekti, büyükelçiliğin faaliyetleri askıya alındı. Erdoğan ile Obama Seul’de Suriye’yi ve muhaliflere yardımı görüştü

Türkiye Suriye elçisini geri çekti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye Şam Büyükelçisi Ömer Önhon’u geçici olarak geri çekti, büyükelçiliğin faaliyetleri askıya alındı.

Şam Büyükelçiliği’nin sitesinden “Büyükelçiliğimiz 26 Mart 2012 tarihinden itibaren tüm faaliyetlerini geçici olarak askıya alacaktır” duyurusu yapılmıştı. Büyükelçiliğin Konsolosluk Şubesi de 22 Mart 2012 günü saat 17.00 itibariyle faaliyetlerini durdurmuştu. Vatandaşlara “Konsolosluk işlemleri için Halep Başkonsolosluğu ile Beyrut ve Amman’daki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliklerine başvurmaları mümkündür” duyurusu yapılmıştı.

HALEP'İN ÖNEMİ

Büyükelçi Ömer Önhon ve elçilikteki görevli personel dün Türkiye'ye döndü. Büyükelçinin eşi ise daha önce Türkiye'ye dönmüştü. Ankara Şam kapısını kapatırken, Halep Başkonsolosluğu'nu ise açık tuttu. Bununla Esad yönetimine, "Pamuk ipliğine de bağlı olsa ilişkilerimizi sürdürmek istiyoruz" mesajı verilirken, diğer bir gerekçesinin de Halep'in tarihi önemi olduğu belirtildi.

Diplomatik kaynaklar, Türkiye'nin Halep Başkonsolosluğu'nun Suriye'nin Fransız kolonisi olduğu dönemde açıldığına dikkat çekerek, "Bu kapının Suriye'nin bağımsızlığında sembolik önemi var" hatırlatmasını yaptı. Türkiye'nin Halep Başkonsolosu Adnan Keçeci, Halep'te görevine devam edecek. Özellikle Suriye'den geçen Türklerin sorunlarıyla bizzat ilgilenecek. 

SEUL'DE GÜNDEM MUHALİFLERE YARDIM

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne katılmak için gittiği Seul'de ABD Başkanı Barack Obama ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra ortak basın açıklaması yapan iki lider, görüşmenin önemli bir kısmını Suriye'deki gelişmelere ayırdıklarını söyledi. Suriye'de ölümlerin arttığına dikkat çeken Erdoğan, yaşananlara seyirci kalınamayacağının altını çizdi. Bu konuda Obama ile düşüncelerinin geneli itibarıyla örtüştüğünü ifade etti. ABD'nin ilk etapta silahlı mücadeleye sıcak bakmadığını aktaran Erdoğan, Obama yönetiminin Suriye'deki muhalif gruplar ile halka ilaç-gıda gibi lojistik destek vermeye hazır olduğunu anlattı. Obama da Suriye'deki ölümlere karşı "kesinlikle yapılması gerekenler" olduğunu vurguladı: "Sivillerin öldürülmesi kabul edilemez. Meşru bir yönetime geçiş sürecinde birlikte çalışmaya devam edeceğiz."

Güney Kore'de bugün başlayacak nükleer güvenlik zirvesine katılmak için Seul'de bulunan Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Obama ile 1,5 saat süren bir görüşme yaptı. Ortak basın toplantısı düzenleyen iki lider, görüşmenin çok verimli geçtiğini belirtti. Özellikle Suriye konusunu ele aldıklarını bildiren Erdoğan, bu ülkede her gün artan ölümlere seyirci kalınamayacağını söyledi. Bu konuda gerekli olanları uluslararası hukuk çerçevesinde yapmanın gayreti içinde olduklarını vurgulayan Erdoğan, ABD'nin muhaliflere silah dışında ilaç gibi yardımlar yapacağını ifade etti. Seul dönüşü uğrayacağı İran ziyaretinin de Suriye ağırlıklı olacağını vurguladı. Türkiye'nin Şam Büyükelçisi Ömer Önhon'un şu anda Türkiye'de olduğunu belirten Erdoğan, "Dün (cumartesi) dönmesine rağmen güvenlik gerekçesi ile açıklama yapmadık" dedi. Şam'daki temsilciliğin kapatıldığını belirten Erdoğan, Halep'teki başkonsolosluğun ise görevine devam ettiğini bildirdi. Karayoluyla üçüncü bir ülkeye geçen Önhon, Türkiye'ye buradan geldi. Büyükelçiliğin web sitesinden de "26 Mart'tan itibaren tüm faaliyetlerini geçici olarak askıya alınacağı" duyuruldu. Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

SURİYE MUHALEFETİNE YARDIM

Obama ile görüşmelerimiz verimli ve uzun geçti. Basın toplantısı dahil 2 saat 15 dakika sürdü. Ağırlıklı olarak Suriye konuştuk. Olayların başladığı andan şu ana kadarki tüm süreci değerlendirdik. ABD ilk etapta silahlı müdahaleye sıcak değil. Suriye'deki muhalif gruplar ve halka ilaç gıda gibi lojistik destek yapmaya hazırlar. Desteği kısmen vermeye başladılar. Rusya, Çin ve İran'la görüşmelerin faydalı olacağına inanıyorlar. ABD, Suriye'ye Libya gibi yaklaşmıyor. Bizim konumumuz farklı. 910 km sınırımız var. Ayrıca bize yönelik tehdit var. Şu an itibarıyla göçmen sayısı 17 bini geçti. Tahminen 100 bini bulur. Özgür Suriye Ordusu'nda 10 general 19 albay var. Peyderpey görevden kaçış söz konusu. Geçici Suriye Ulusal Konseyi, İstanbul'da ofis açacak. Aralarına Nusayriler de Hıristiyanlar da Kürtler de katılıyor. Esed'in hem milli bütçe hem şahsi bütçe açısından ciddi sıkıntıları var. Esed er ya da geç gidici, bunun dönüşü yok. 1 Nisan'da İstanbul'da Suriye'nin dostları zirvesinden çıkacak sonuç bildirgesi önemli. Çünkü bundan sonraki sürecin yol haritası belirlenecek.

5+1 İSTANBUL'DA OLSUN

İran konusunun iki boyutu var. Biri Suriye, diğeri (5+1) görüşmelerinin başlaması. Amerika bu meseleye nükleer silah olarak yaklaşıyor biz ise İran'ın ifadesiyle (nükleer enerji) şeklinde yaklaşıyoruz. İran'ın "Nükleer silah değil, nükleer enerji peşindeyiz." sözünü Hamaney de dile getirdi. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu yeni yeni bu konuyu nükleer silah olarak ifade etmeye başladı. İstanbul'da 5+1 toplantısına ev sahipliğine hazır olduğumuzu söyledik. "İran 'evet' diyor. Siz de evet derseniz. Bu toplantı faydalı olur." dedim.

IRAK ESAD'A DESTEK VERİYOR

2014'te Irak halkının kendi geleceğini belirlemesinden yanalar. Dışarıdan müdahaleye onlar da sıcak bakmıyorlar. Muhalefetin Maliki'ye eleştirilerini hatırlattık. Mezhepsel bir gerilim bizi de üzecek sonuçlar verebilir. Irak'ta her gün canlı bombalar patlıyor. 25-30 kişi can veriyor. Buna sessiz kalamayız. Ayrıca tüm bu karışıklık nedeniyle Esed'e destek veren unsurlardan birisi de Irak.

TÜM PREDATORLAR PKK İLE MÜCADELEYE

PKK ile mücadelede dayanışma içerisinde olacaklarını ve sonuna kadar beraber olduklarını söylediler. Örgütün Türkiye dışındaki uzantılarına yönelik her türlü işbirliğinin de süreceğini söylediler. Predator konusunda da destekleri sürüyor. Önce bir taneydi, sonra iki oldu. Şimdi ellerindekinin hepsini kullanacaklar.

ERMENİ MESELESİ

Minsk üçlüsü olarak 20 yıldır bu işi sürdürdüklerini, ancak bugüne kadar bir netice alamadıklarını kendilerine de söyledim. Çözüm için Azerbaycan üzerinde çaba göstermek gerekiyorsa biz üzerimize düşeni yapalım. Rusya, Fransa ve siz de Ermenistan üzerinde çaba gösterin, dedim. Ayrıca kongreleri, meclisleri, yani siyasetçileri tarihçilerin yerine koymayalım, dedik. Kongredeki tasarıdan rahatsız olduğunu belli etti. Cumhuriyetçiler geliyor aynı Demokratlar geliyor aynı. Bu iş her nisanda gündeme gelmemeli. İnanç özgürlükleri konusunda gösterdiğimiz tavırdan dolayı teşekkür etti. Bu konuyu ben açmadan kendisi açıp söyledi. Ayrıca Afganistan'da şehitlerimiz konusunda da taziyelerini iletti.

MODEL ORTAKLIK

Değerli dostum Barack Obama göreve geldiği andan itibaren aramızdaki stratejik ortaklığa yeni bir ivme kazandırmak üzere model ortaklık adını vermiş olduk. Bu sayede ticaret hacmimiz 20 milyar dolara ulaştı. Haziran ayında, Washington'dan sonra ikinci toplantı ülkemizde yapılacak. İnanıyorum ki bu, yeni bir sıçramaya da fırsat verecektir.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2012, 09:38
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48