banner39

Türkiye'den ABD'ye füze yaptırımı tepkisi

Milli Savunma Bakanı Yılmaz "1974 harekatında olduğu gibi haklı davamızda kendi müttefikimizi yanımızda görmez isek bu ne olur? Bu bizi daha da güçlendirir" dedi

Politika 10.12.2013, 15:35 10.12.2013, 15:39
Türkiye'den ABD'ye füze yaptırımı tepkisi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, uzun menzilli füze ihalesinin Çin'e verilmesi nedeniyle ABD'den veto veya ambargo beklemediğini belirterek, "Yani 1974 harekatında olduğu gibi bir haklı davamızda kendi müttefikimizi yanımızda görmez isek bu ne olur? Bu bizi daha da güçlendirir. Eğer Türk savunma sanayi bu aşamaya geldiyse geçmişte Türk Silahlı Kuvvetleri'ne veya Türkiye'ye uygulanan ambargoların büyük katkısı vardır. Her yıkılış bir yürüyüş öğretir" dedi.

Yılmaz, Kazakistan'ın başkenti Astana'da Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın ofisini açtı. Bakan Yılmaz, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin yürüttüğü Altay Tankı, insansız hava aracı Anka ve taarruz helikopteri gibi büyük projelerin Kazakistan ve Orta Asya coğrafyası için ihracat potansiyelinin sorulması üzerine Bakan Yılmaz, ihracat potansiyelinin olduğunu ancak bunun belirli bir süreç alacağını söyledi.

Bu tür ürünlerin öncelikle Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterine girmesi gerektiğini vurgulayan Yılmaz, şöyle konuştu:

"Türk Silahlı Kuvvetleri gerek harbe hazırlık bakımından, gerekse gücü bakımından dünyada saygın ve gıptayla bakılan bir ordu. Şu ana kadar hemen hemen görüştüğüm bütün devletlerin savunma bakanlarının bizden istedikleri husus, (Türk Silahlı Kuvvetleri eğitim kuruluşlarında bizim ülkemiz için kontenjan ayrılabilir mi veya bu kontenjanları arttırabilir miyiz?). Bu, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne olan güveni göstermekte. Dolayısıyla üretmiş olduğumuz Altay Tankı, Atak Helikopteri, Anka veya Anka'nın daha alt modelleri olan Karayel, Çaldıran veya diğer mini İHA'lar TSK'nın envanterine girerse o zaman ihraç edilmesi çok daha kolay.  Örneğin Kirpi TSK'nın envanterine girmiştir şimdi de en kısa zamanda Tunus'a yine ihracatı başlayacaktır, Anka için de hem bu coğrafyada hem de Ortadoğu'da taliplilerle görüşmeler devam ediyor. İnşallah Atak Helikopteri, Altay Tankı, Anka veya zırhlı araçlar Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girdikçe Ortadoğu dahil olmak üzere, Afrika ve Orta Asya'ya ihracat kapasitemiz var. Çünkü biz bu ürünlerimize güveniyoruz."

MİLGEM Korveti'nin teslim töreninde Kazakistan Savunma Bakanının da bulunduğunu anımsatan Yılmaz, bu geminin de Hazar denizinde kullanılıp kullanılamayacağına ilişkin teknik komitenin çalışma yaptığını söyledi.

Uzun menzilli füze ihalesine yönelik tepkiler

"Uzun menzilli füze ihalesinin Çin'e verilmesinden sonra ABD'den çok tepkiler geldi. Bu konuda önümüzdeki dönemde veto veya ambargolar gelebilir mi?" sorusuna Bakan Yılmaz, böyle bir şey beklemediği yanıtını verdi. Böyle bir tutumun olmaması gerektiğini ifade eden Yılmaz, şöyle devam etti:

"Çünkü biz müttefikiz. Müttefik ne demektir? (Sana saldıran bir ülke olduğunda ben senin yanında seninle birlikte savaşırım demektir). Dolayısıyla sizin müttefikiniz olan ülkelere herhangi bir sebepten dolayı engel çıkarmak, yani 1974 harekatında olduğu gibi bir haklı davamızda kendi müttefikimizi yanımızda görmez isek bu ne olur? Bu bizi daha da güçlendirir. Eğer Türk savunma sanayi bu aşamaya geldiyse geçmişte Türk Silahlı Kuvvetleri'ne veya Türkiye'ye uygulanan ambargoların büyük katkısı vardır. Her yıkılış bir yürüyüş öğretir. Her olaydan bir ders çıkartırız. Bir şeye ihtiyacınız varsa dışarıdan almayla temin edemiyorsanız o zaman onu siz üretmek zorunda kalırsınız. Yolumuz biraz uzun olur ama önünde sonunda biz o menzile varırız. Bu bizi güçlendirir. Biz olacağını da beklemiyoruz. Çünkü bunlar müttefiklerden beklenen hususlar değil."

Anka kazası

Anka'nın geçirdiği kazaya ilişkin soruya da Bakan Yılmaz, bu konuda teknik ekibin çalıştığını söyledi. Kaza geçiren Anka'nın test amaçlı olduğunu, henüz Silahlı Kuvvetlere teslim edilmediğini ve envantere girmediğini vurgulayan Yılmaz, "Test amaçlı ürettiğimiz Ankalardan bir tanesi Nisan ayından bu yana test ediliyordu. Ancak bu olayda bir kırıma uğradı. Muhtemelen teknik bir arıza olduğunu düşünüyoruz. Bunun sebebini ortaya çıkaracağız. Her yıkılış bir yürüyüş öğretir derler. Dolayısıyla bu hata veya bu arızadan dolayı bunu takip edecek Ankalar bir öncekinden daha iyi olacaktır" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?