banner39

Türkiye'nin anayasa macerası

Faruk Yılmaz tarafından hazırlanan Türk Anayasa Tarihi kitabı Türkiye'nin 200 yıllık anayasa macerasını anlatıyor

Politika 07.03.2012, 15:16 07.03.2012, 18:07
Türkiye'nin anayasa macerası

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

Günümüzde gündemin birinci sırasını işgal eden anayasa tartışmaları üzerine her gün medyada çok sayıda haber yer alıyor. Esasında anayasa Türkiye'nin gündemine 200 yıl evvel girdi. 1808 yılında kabul edilen Sened-i İttifak Türk anayasa tarihinin ilk denemesi olarak kabul ediliyor. Sonrasında kabul edilen Tanzimat Fermenı ve Islahat Fermanı da bu yolda atılan en büyük adımlardan ikisi. 1876 yılında ise meşrutiyet ilan ediliyor ve Kanun-i Esasi adlı ilk anayasa kabul ediliyor.

Faruk Yılmaz tarafından hazırlanan ve İz Yayıncılık etiketi ile basılan Türk Anayasa Tarihi kitabı, Sened-i ittifak ile başlayıp 2012'ye kadar anayasada yapılan değişiklikler kadar olan anayasal hareketleri sade bir dille ve herkesin anlayabileceği bir üslupla aktarıyor.

Anayasanın tanımı ve türleri ile başlayan kitapta ilk anayasalar ve anayasanın özellikleri her kesimden okuyucunun anlayabileceği şekilde sunuluyor. Ardından devletin tanımı ve devlet türlerinin aktarıldığı eserde 1808 Sened-i İttifak ile başlayan Türk Anayasa macerası anlatılıyor.

Faruk Yılmaz'ın hazırladığı Türk Anayasa Tarihi yeni bir anayasa sürecine girmiş olan ülkemizin gündemine, anayasa maceramızın bilinmesi yönünde ciddi bir katkı sağlayacak gibi görünüyor.

Faruk Yılmaz, Türk Anayasa Tarihi, İz Yayınları, 400 sh. 2012

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?