Türkiye'nin en uzun sulama tüneli açıldı

Türkiye’nin en uzun, dünyanın beşinci uzun sulama tüneli, Başbakan Erdoğan'ın katıldığı törenle Suruç'ta açıldı.

Türkiye'nin en uzun sulama tüneli açıldı

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suruç Kaymakamlığı önünde düzenlenen Suruç Tüneli'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, bugün Suruç’ta tarihi bir olay yaşandığını, tarihi bir olaya şahitlik yapıldığını söyledi.

Şanlıurfa’ya her gelişinde Suruçluların "Su, Suruç’a ne zaman gelecek" sorusuyla karşılaştığını ve kendisinin de "İhaleleri yaptık, en kısa zamanda inşallah su da gelecek, biz de geleceğiz" dediğini anlatan Erdoğan, bugünün, o beklenen, sözünü verdiği gün olduğunu ifade etti.

Başbakan Erdoğan, Şanlıurfa’da bugün 150 bin kişiyle tarihi bir miting düzenlediklerini anımsatarak aynı sevdanın, aşkın, muhabbetin Suruç’ta da devam ettiğini belirtti.

Türkiye’nin en uzun, dünyanın da beşinci uzun sulama tünelinin hizmete girdiğini, 17 bin 185 metre uzunluğunda, 7 metre çapında, içinden bir tır geçebilecek kadar büyük bir tüneli, 5 yıl gibi kısa bir sürede tamamladıklarını vurgulayan Başbakan Erdoğan, Atatürk Barajı'ndan Suruç Ovası'na saniye de 90 metreküp su akacağını, Suruç Ovası'nda 950 bin dönüm arazinin sulanacağını kaydetti.

Suruç Tüneli'nin açılmasıyla GAP’ın en önemli bölümlerinden birinin daha tamamlandığını, Suruç Ovası'na su pompalayacak istasyonların inşa da hızla devam ettiğini bildiren Erdoğan, "İnşallah bu yıl sonunda Atatürk Barajı'ndan Suruç Ovası'na su vermeye başlayacağız. Projenin son aşaması tamamlandığında Suruç Ovası'nın her köşesinden inşallah daha fazla bereket fışkıracak" diye konuştu.

Erdoğan, vatandaşlara, Şanlıurfa’dan diğer bölgelere mevsimlik işçi gitmesinin de Suruç Ovası'nın suya kavuşmasıyla son bulacağı müjdesini vererek proje tamamlandığında 190 bin kişiye iş olanağı sağlanacağını, Suruç Ovası'nın yılda 316 milyon lira katkı sağlayacağını aktardı.            

Tünel ve pompa istasyonlarıyla projenin yaklaşık 2 milyar liraya mal olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, "Bu büyük projenin, tarihin akışını değiştirecek, Şanlıurfa’nın bereketli topraklarını suyla kucaklaştıracak bu muhteşem projenin hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Vatandaşların "vur vur inlesin, kasetçiler dinlesin" tezahüratı üzerine Başbakan Erdoğan, "Fakat kardeşlerim kasetçiler yumurtayla karşılıyor. Şimdi Suruç’a girdik buraya gelirken Başbakanlık otobüsüne bir yumurta atıldı. Bu neyi gösteriyor? Sizin bu muhteşem buluşmanızı gösteriyor. İnanıyorum ki siz, 21 gün sonra Suruç’a layık bir belediye başkanı olarak Halil İbrahim kardeşimle yeni bir dönemi başlatacaksınız" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığını ve o dönem bürokratlığını yapan Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu ile İstanbul’u suya kavuşturduklarını anlatarak "Orayı da CHP’den almıştık, siz de burayı BDP’den alacaksınız, ben buna inanıyorum. Zannediyorlar ki Türkiye Cumhuriyeti Başbakanına yumurta atarsak siner. Biz kefenle yola çıktık, biz bu millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik" ifadesini kullandı.

Suruç’ta belediye başkanının partisine bakmadan hizmet verdiklerini, susuzluğu giderdiklerini kaydeden Başbakan Erdoğan, tünellerin yapımında emeği geçen bakanlık, bakan, mimar, mühendis ve tüm çalışanlara teşekkürlerini iletti.

Projeyle Şanlıurfa’nın, Suruç’un, Birecik’in, Halfeti’nin ve diğer tüm ilçelerin kaderinin kökten değişeceğine işaret eden Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Buraya büyükşehir için Celalettin Beyi niye seçtik? En ücra köşeye kadar artık bir vali olarak altyapısıyla üst yapısıyla Urfa’yı tanıdı. Yıllardır siyasette beraber olduğumuz bakan arkadaşım Faruk Beyi ben buraya niye gönderdim? Sadece Şanlıurfalılara daha iyi hizmet verilsin diye. Tüm milletvekili arkadaşlarımızla el ele verdiler ve değişime imza attılar. Şu anda Şanlıurfa’ya 10 yılda yaptığımız yatırımı biliyor musunuz? 18 katrilyon (milyar), bunun 2 katrilyonu (milyar) sadece DSİ ile Suruç’un. Suruç, önemini anlıyor musun, sana verilen kıymeti anlıyor musun? Biz, Suruç’un kötü şeylerle anılmasını istemiyoruz. Ben Suruç’un kötü şeylerle anılmasını istemiyorum. Suruç güzelliklerle anılmalı, modern bir Suruç olarak anılmalı.

Eğitimde, sağlıkta attığımız adımlar malum, güneydoğuda tarih adeta yeniden yazılıyor. Bir yandan çözüm süreci ilerliyor. Ben Kürt kardeşimi seviyorum ama Kürt olduğu için değil, Türk olduğu için değil. Beni yaradan Allah onu yarattığı için seviyorum. Biz biriz, biz beraberiz, biz iriyiz, biz kardeşiz, hep birlikte Türkiye’yiz. Bizi bölmek isteyenlere, ayırmak isteyenlere ‘hayır’ diyeceğiz,  yavrularımızı dağlara kaçıranlara ‘hayır’ diyeceğiz. Şehir varken, ana ocağı, baba ocağı varken yavrularımızı niye dağlara kaçırırsın? Hep birlikte onların hasedinden Allah’a sığınacağız ama biz bir olacağız, beraber olacağız, kardeş olacağız. Evlere huzur, topraklara su, sofralara bereket getireceğiz.”

Huzur ortamının devam etmesi, kardeşliğin güçlenmesiyle daha çok sevinci, daha çok tarihi anın yaşanacağını dile getiren Erdoğan, "Daha fazla projeyle yatırımla bölgenin makus talihini alt üst edeceğiz. İşsizliği daha fazla düşüreceğiz. Her haneye, her gencimize, her bir ferdimize iş üretecek inşallah Güneydoğu Anadolu'yu, Şanlıurfa'yı, Suruç'u Türkiye'nin değil, dünyanın tarım merkezi haline getireceğiz" diye konuştu.

Gaziantep'in sanayide, ticarette ve tarımda kabuğunu kırdığını, Türkiye'nin ve dünyanın parlayan yıldızı olduğunu, marka bir şehir haline geldiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

"Gaziantep bunu huzurla istikrarla kardeşlikle sağladı. Birlik beraberlik sayesinde bu seviyelere ulaştı. Neden Van da o seviyelere yükselmesin, Diyarbarkır, Muş, Bitlis, Batman, Şırnak neden Gaziantep gibi olmasın? Şanlıurfa neden dünyanın tarım, bilim, sanayi ve ticaret merkezi olmasın? Havaalanını yaptık mı? Yaptık. Bölünmüş yollar var mı? Var. 2023'e kadar inşallah yüksek hızlı tren de Şanlıurfa'ya gelecek. Kardeşliği daha da ileri götüreceğiz, pekiştireceğiz, aramızdaki safları daha da sıklaştırarak bölgenin çehresini değiştireceğiz. Şu çözüm süreci sadece bir yıl içinde bölgeyi değiştirdi. Bir yıl içinde esnafın, tüccarın, sanayicinin, çiftçinin umutları çoğaldı. Bunu daha da kalıcı kılmak, daha da ileri seviyelere taşımak hepimizin vazifesi. Çözüm sürecine sımsıkı sahip çıkalım. Buna en başta sizler sahip çıkacaksınız. Bunu en başta sizler muhafaza edeceksiniz. Kendiniz, çocuklarınız, istikbaliniz için çözüm sürecini siz koruyacaksınız. Biz bu noktada çok ama çok hassasız."

Çözüm sürecini daha ileri taşımak için adımlar attıklarını ve atmaya da devam ettiklerini söyleyen Başbakan Erdoğan, tedbirler aldıklarını ve bunu sürdürdüklerini kaydetti.

"KUTLU YÜRÜYÜŞÜMÜZÜ KİMSE DURDURAMAYACAK"

Seçimlere 21 gün kaldığını, bu sürede hep birlikte çalışılmasını isteyen Erdoğan, "Şunu unutmayın, bu gayretiniz sadece Suruç'a değil, Suruç'un şahsında tüm bölgeye bir mesaj oluşturacaktır. Çözüm süreci birilerini çok ciddi manada rahatsız etti. Kanın durması, gözyaşının dinmesi, kardeşliğimizin güç kazanması birilerini çok rahatsız etti ama onların rahatsızlığı bilesiniz ki bizim huzurumuz olacaktır" değerlendirmesini yaptı.

"İnşallah bizim kutlu yürüyüşümüzü kimse durduramayacak" ifadesini kullanan Erdoğan, "Fırat Dağı Deliyor" türküsünün "Fırat dağı deliyor, Harran'a su geliyor, Aney kalk bir zılgıt çal, Urfama su geliyor. Bacey kalk bir zılgıt çal, Harran'a su geliyor" sözlerini söyledi.

Ferhat gibi dağları delerek su getirdiklerini ifade eden Başbakan Erdoğan, "Fırat da dağları deldi, işte sizle kavuştu. Zalim Fırat, artık canlar alan, canlara kıyan değil, toprağa can suyu katan bir nehre dönüştü" diye konuştu.

Şanlıurfa ve Suruç'ta gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getiren Erdoğan, kente yapılan yatırımlara ilişkin bilgi verdi.

"KAPIMIZI ÇALANLARA PRİM VERMEYECEĞİNİZE İNANIYORUM"

Şanlıurfa ve Suruç'un yatırımların hakkını verdiğini belirten Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Ben inanıyorum ki sizler 'Daima millet daima hizmet' diyeceksiniz. Ben inanıyorum ki 'Büyük medeniyet yolunda insan, demokrasi ve şehir' diyeceksiniz. Ben inanıyorum ki sizler, belli bir zümrenin özgürlüğü için değil, tüm insanların özgürlüğü mücadelesini vereceksiniz. Onun için de bizler diyoruz ki Türküyle Kürdüyle Lazıyla Çerkeziyle Gürcüsüyle Zazasıyla Abhazıyla tek millet ve diyoruz ki tek bayrak ve diyoruz ki tek vatan ve diyoruz ki tek devlet."

"Rabia işareti" yapan Erdoğan, "Hep birlikte bu yolda el ele, omuz omuza yürüyeceğiz, birbirimizi Yaradan'dan ötürü seveceğiz" ifadesini kullandı.

Erdoğan, partisinin Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi başkan adayı Celalettin Güvenç ile Suruç Belediyesi başkan adayı İbrahim Halil Yıldız'ı kürsüye davet ederek alandakilere tanıttı.

30 Mart akşamı Suruç'u özel olarak takip edeceğini bildiren Erdoğan, "Kapınızı çalanlar olabilir, kapınızı çalanlara prim vermeyeceğinize inanıyorum" diye konuştu.

Gelirken gördüklerinin Suruç'a yakışmadığını ifade eden Erdoğan, "İçme suyu ile kanalizasyonun birbirine karıştığı bir ilçe olur mu? Bize bunu reva görenlere, 30 Mart'ta cevabı vermeyecek misiniz" diye sordu. 

"KÜRTLÜĞÜ İSTİSMAR EDİYORLAR"

Millete efendi değil, hizmetkar olmaya geldiklerini ifade eden Erdoğan, açılışa katılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nu kürsüye çağırdı.

"Şimdi devamlı konuşuyorlar Kürt aşağı, Kürt yukarı... Al sana Kürt" diyerek Bakan Eker ile Şimşek'i gösteren Erdoğan, şunları kaydetti:

"Şimşek, Türkiye Cumhuriyeti'nin parasının başında. Para onda, Maliye bakanı... Onun için zaten buraya, Şanlıurfa'ya 18 katrilyon (milyar) geldi. Öbür tarafta Mehdi Bey de bakıyorsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık, Diyarbakır milletvekilimiz... O da bir Kürt. Yani geliyorlar, Kürtlüğü istismar ediyorlar. Bunun adı siyasi Kürtçülüktür. Bunlar hizmet için yapmıyor o işi, istismar ediyor. Ne getirdikleri ortada işte, basit bir örnek veriyorum: İçme suyu ile kanalizasyon birbirine karışıyor. Ve Veysel bey de buranın fahri bakanı. O da fahri Kürt. Ben sizi Allah için seviyorum."

Biraz önce, dünya şampiyonu olan U 13'deki futbolcuları gördüğünü aktaran Başbakan Erdoğan, "Suruç şampiyonlar da çıkarmış. Onları da tebrik  ettik, beraber fotoğraf çektirdik. Sizleri sevgiyle selamlıyorum, Allah yar ve yardımcımız olsun" dedi.

Daha sonra, açılışı gerçekleştirilecek  Suruç Tüneli'ne, alandan canlı bağlantı yapıldı. Tünel ekrana yansıdığı sırada Başbakan Erdoğan, "Su medeniyettir, su hayattır. Suyun olmadığı yerde medeniyetten bahsedilmez.Suruç Ovası bununla hayat buluyor. Kuruyan dudaklar hayat buluyor" diye seslendi.

Suruç Tüneli'nin çıkışından canlı bağlantıya katılan DSİ Genel Müdürü Akif Özkaldı, vermiş olduğu destek için Suruç halkı ve kurumu adına şükranlarını sunduğunu belirtti.

"Şimdi buradan su gelecek ama benim Suruçlu kardeşlerim artık hiçbir yere çalışmaya gitmeyecek. Artık tam aksine işsizler buraya gelecek. 190 bin kişiye inşallah istihdam sağlayacak. Artık siz topraklarınızdasınız, artık siz evinizdesiniz. Artık buralarda inşallah doymanın imkanları... Ve burada Suruç, Halfeti, Birecik, Bozova inşallah buradan içme suyunu dört dörtlük temin etmiş olacak. Hasret bitti, Suruç suya kavuşuyor ve Suruç Ovası pompaj sulamayla artık bereketleniyor" diyen Erdoğan, kurdeleyi kesti.

Açılış törenine Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'da katıldı.

BAŞBAKANLIK OTOBÜSÜNE YUMURTALI SALDIRI

Başbakan Erdoğan, Şanlıurfa’dan helikopterle Suruç’a geçti. Erdoğan ve beraberindekileri taşıyan helikopter, 2’nci Hudut Tabur Komutanlığına bağlı Mürşitpınar Karakolu’ndaki piste iniş yaptı. Buradan Suruç’taki açılış töreninin yapılacağı alana Başbakanlığa ait otobüsle geçen Başbakan Erdoğan, yol boyunca vatandaşları selamları. Bu sırada Başbakanlık otobüsüne bazı kişiler tarafından yumurta atıldı.

Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2014, 22:19
banner53
YORUM EKLE

banner39