banner39

Üç BDP'li HDP için istifa etti

Sırrı Süreyya Önder, Sabahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü HDP'ye geçmek için BDP'den ayrıldı; Altan Tan'dan ise bu ittifaka yönelik 'marjinal' tepkisi geldi...

Politika 23.10.2013, 17:37 23.10.2013, 18:08
Üç BDP'li HDP için istifa etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

BDP'nin Batı'da belediye seçimlerine gireceği Halkların Demokratik Paritisi HDP için üç isim bugün BDP ile yollarını ayırdı. BDP İstanbul Milletvekillleri Tuncel ve Önder ile Mersin Milletvekili Kürkcü partilerinden istifa etti. Milletvekilleri, partilerinden istifalarına ilişkin dilekçelerini TBMM Başkanlığı'na sundu. Kürkçü, Halkların Demokratik Partisi'nde mücadelelerine devam edeceklerini söyledi.

BDP'li üç milletvekilinin istifasıyla BDP'nin milletvekili sayısı 26'ya düşerken, bağımsız milletvekili sayısı 9 oldu.

HDP'nin hafta sonu yapacağı kongrede, BDP'li milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü, Sebahat Tuncel ve Sırrı Süreyya Önder'in bu yeni partiye katılması bekleniyor. BDP'nin merkezinde olduğu ittifağın desteğiyle İstanbul'dan Bağımsız Milletvekili seçilen Emek Partisi eski Genel Başkanı Levent Tüzel ile siyasi yasaklarının kalkması için gün sayan Van Milletvekili Aysel Tuğluk ve Mardin Milletvekili Ahmet Türk'ün de HDP'ye katılması bekleniyor.

ALTAN TAN'DAN UYARI GELDİ

Günlerdir konuşulan bu istifalar öncesi ise BDP Diyarbakır milletvekili Altan Tan'dan bu ittifakın marjinal kalacağı yönünde bir uyarı geldi.

Altan Tan, partisinin yerel seçimlerdeki politikasını keskin ifadelerle eleştirirken, BDP içindeki Türk milletvekilleri ile bazı Kürt milletvekillerinin ayrılarak birlikte kurmaya çalıştıkları HDP'yi "marjinal" kalmakla suçladı.

BBC Türkçe'ye konuşan Tan, BDP'nin gelecek yıl yapılacak seçimlerde HDP adaylarını destekleme kararının yanlış olduğunu ve birçok milletvekilinin de toplantılarda bu yöndeki "endişelerini" dile getirdiklerini söyledi.

Tan, HDP'yi şöyle nitelendirdi: "Bu işi yürüten arkadaşlarımız sadece marjinal solla sınırlı kaldılar Türkiye'de. Bu marjinal solun önemli bir kısmı da dinle, İslam'la barışık değil. Kürt İslamcılar da bunlara sıcak bakmıyor, Türkiyeli Müslümanlar da sıcak bakmıyor. Hatta liberal çevrelerle bile bu marjinal solun arası iyi değil. Dolayısıyla, HDP projesi bütün liberal demokratları, Müslüman demokratları, Kürt halkının büyük bir kısmını içine alması gereken bir projeyken, maalesef sadece marjinal Türk soluyla sınırlı kalan, kadük, dar bir proje haline geldi."

Tan, kendisine göre BDP'nin izlemesi gereken yoluysa şöyle tarif etti: "Bize göre, doğru olan proje önce, hâlâ Kürtlerin yarısının oy verdiği AK Parti'ye giden oylarımızı geri alacak; Türkiye'deki liberalleri, demokratları, sosyal demokratları kucaklayacak bir geniş proje olmalı. Onun için ben, İmralı'dan gelen 'Türkiyelileşmek' perspektifinin doğru olduğuna inanıyorum ama yapılanın, şu anki uygulamanın ona aykırı olduğunu ve dar bir proje olduğunu söylüyorum."

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?