Ülkücü Bahçeli 'Y kuşağı'nı keşfetti!

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Başbakan Erdoğan'ın gerekirse kapatacaklarını söylediği Facebook ve YouTube için, "Y gençliği gereken cevabı verecektir" dedi

Ülkücü Bahçeli 'Y kuşağı'nı keşfetti!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Erdoğan’ın YouTube ve Facebook’un kapatılabileceğine yönelik sözlerine tepki gösteren MHP lideri Devlet Bahçeli, “Çok yanlış. 'Y gençliği' sanırım gereken cevabı verecektir” dedi.
    
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, gündemdeki konularla ilgili gazetecilerin sorularını cevapladı. Bahçeli, 4 bakan hakkında hazırlanan fezlekelerle ilgili olarak, “82 günden bu yana Türkiye’yi bu kadar meşgul etmenin gereği yoktur. 17 Aralık Türkiye için kara gün olmuştur. Uzatmanın gereği yoktur” dedi.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un tahliyesini değerlendiren Bahçeli, “Başından beri haksız yere cezaevindeydi. Tahliyesi güzel olmuştur, hayırlı olsun. Oyun mu oynanıyor görmemiz gerekir. Yeni tuzaklara, oyunlara, senaryolara Türkiye’yi muhatap etmemek lazım” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı bir televizyon programında kendisi ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ait montajlanmış bir kaydı izlettirmesinin hatırlatılmasıyla ilgili olarak, “Başbakan’ın yeni bir oyunu, vakti bol. Her türlü oyunu oynuyor” diye konuştu.

Erdoğan’ın YouTube ve Facebook’un kapatılabileceğine yönelik sözlerinin hatırlatılması üzerine Bahçeli, “Çok yanlış bir davranış. 'Y gençliği' sanırım gereken cevabı verecektir” dedi.

Bahçeli, Erdoğan’ın, Fethullah Gülen için ABD Başkanı Obama’yla görüşmesine yönelik bir soru üzerine ise “Erdoğan ile Obama arasındaki dostluğu bizi sokmayın” şeklinde konuştu.

Y KUŞAĞI

Y kuşağı, Türkiye'de Gezi olaylarıyla birlikte gündeme gelmişti. Gezi olaylarında yeni nesil gençliğin ön plan çıkması Y kuşağının özelliklerini sorgulanmasına neden olmuştu.

Dünya çapında jenerasyonlar X ,Y ve Z kuşakları olarak adlandırılıyorlar. 1961-1979 doğumlular için X, 1980-1999 için Y ve sonrası doğumlular için Z kuşağı tanımlaması yapılıyor.

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nın (İSMMMO) tarafından hazırlanan "Türkiye'nin Yaratıcı Geleceği/Y Kuşağı" raporunda, Türkiye'de 1980'li yılların başı ile 1999'ların sonu arasında doğmuş kişilerin (Y Kuşağı) hakim özellikleri masaya yatırılmıştı. Rapor bu kişilerin dünya ve Türkiye nüfusu içerisindeki yerini, potansiyelini, öncelikli değerlerini, harcama alışkanlıklarını ve teknolojiyle ilişkilerini ortaya koydu. Çalışmaya göre, Türkiye'nin geleceğini yaklaşık 25 milyon kişilik Y Kuşağı kitlesi belirleyecek.

Rapora göre, dünyada sayıları 2,2 milyara ulaşan Y Kuşağı, özellikle dünyanın yeni merkezleri olarak kabul edilen gelişmekte olan ülkelerde yoğunlaşıyor. Sadece Hindistan ve Çin Y Kuşağı nüfusunun yüzde 32'sine sahip. Nüfus sayım sonuçları ve TÜİK'in verilerine göre Türkiye'de ise Y Kuşağı, dört yaş diliminde dengeli bir dağılım gösterirken toplamda 25 milyon 407 bin 346 kişiyi buluyor.

Türkiye'de Y Kuşağı'nın yüzde 80'i kentlerde yaşıyor ve "rahatlarına düşkün, çekingen olmayan, emir almaktan hoşlanmayan, otoriteyi tanımayan, sabırlı olamayan, aynı anda birden fazla iş yapmak isteyen" gibi özelliklere sahip. İstatistiklere göre 10 milyonu evli olan bu kitle, ağırlıkla 25 yaş sonrası evlenmeyi tercih ediyor, teknolojiye büyük oranda hakim ve çok hızlı öğreniyor.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2014, 17:20
banner53
YORUM EKLE

banner39