banner39

Uludere katliamına tepkiler yükseliyor

Türkiye sınırından giriş yapmak üzereyken yanlışlıkla öldürülen sivillerle ilgili kamuyoundan tepkiler yükseliyor. İktidardan hala bir açıklama yok

Politika 29.12.2011, 16:30 29.12.2011, 16:56
Uludere katliamına tepkiler yükseliyor

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Türkiye-Irak sınırında düzenlenen operasyonlarda öldürülen sivillerle ilgili kamuoyunda tepkiler yükselirken iktidar partisi ve MHP'den henüz bir açıklama gelmedi. Gün içinde sosyal medyada konuyla ilgili büyük tartışmalar yaşanırken, hükümet kanadından bir açıklama gelmemesi tepkiyle karşılandı. BDP olayı protesto etmek için halkı sokağa çağırırken, CHP yaşananların rahatsızlık verici olduğunu açıkladı.

CHP: RAHATSIZLIK VERİCİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, Türkiye-Irak sınırında meydana gelen olaya ilişkin, "Her ne kadar kaçakçılık işlemi yapan kişiler yasa dışı bir işlem içerisinde olmuş olsalar da hak ettikleri bombalanarak öldürülmek değildir." dedi.

Günaydın, partisince TMMOB Konferans Salonu’nda düzenlenen yerel yönetimler toplantısı öncesi basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Irak’ın kuzeyindeki Sinat-Haftanin bölgesinde düzenlenen operasyonda "köylülerin öldürüldüğü" iddialarına ilişkin Günaydın, henüz net bilgilerin gelmediğini söyledi. Günaydın, bu nedenle yapılacak yorumların dikkatli yapılması gerektiğine işaret ederek, şunları söyledi: "Bir ülkenin kendi sınırlarını korumasını ve iç güvenliğini garanti altına almasını anlayışla karşılamak lazım. Ancak istihbari faaliyetlerle, bu istihbari faaliyetler sonrası yapılacak operasyonları da dikkatli gerçekleştirmek lazım. Her ne kadar kaçakçılık işlemi yapan kişiler yasa dışı bir işlem içerisinde olmuş olsalar da hak ettikleri bombalanarak öldürülmek değildir. Emniyet güçlerinin bu alanda yapacakları açıklamalardan sonra biz de tavrımızı net olarak belirteceğiz."

"BU İSTİHBARATI SORGULAMAK GEREKİR"

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, "terör örgütüne yönelik operasyon sırasında köylülerin öldürüldüğü" iddiasına ilişkin, "Sınır ötesi harekatların ülkeye ne kadar yararlı olduğu konuşulmalı" dedi.

Aygün, TBMM’de CHP Adıyaman Milletvekili Salih Fırat ile basın toplantısı düzenlendi. "Türkiye’nin son aylarda resmen cinnet dönemine girdiğini" iddia eden Aygün, "Gazeteciler, avukatlar artık 30’ar, 40’ar tutuklanmaya başlandı. Tutuklanan gazeteci sayısı 99’u buldu" dedi.

Aygün, "Bu nasıl bir istihbarat ki orada mazot kaçakçılığıyla geçindiği yıllardır bilinen köylüler, bir anda PKK’lı oluyor ve bombardımanla öldürülüyor? Bu istihbaratı sorgulamak gerekiyor. Tezkerenin de sorgulanması gerekiyor. Sınır ötesi harekatların ülkeye ne kadar yararlı olduğu konuşulmalı" ifadelerini kullandı.

"Terör örgütüne yönelik operasyon sırasında köylülerin öldürüldüğü" iddiasına ilişkin Genelkurmay Başkanlığının açıklamasını da eleştiren Aygün, "Genelkurmay’ın açıklamasını biraz ’kurunun yanında yaş da yanıyor’ gibi algıladım. Çok üzüldüm" dedi.

CHP’li Fırat da İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in, "PKK’lı" diyerek herkesi hedef gösterdiğini ileri sürdü. Fırat, "Burada istihbarat net olarak değerlendirilip, objektif sonuca gidilememiş. Orada askerin karşısında silahlı bir güç yok. Belli ki ’orada canlı ne varsa öldürülsün’ diye yapılmış. İnsanların imha edilmesi amaçlanmış" iddiasında bulundu.

"SON DERECE RAHATSIZ EDİCİ"

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, Şırnak’ta köylülerin öldürüldüğü iddialarına, "Resmi açıklamanın detaylarını bilmiyorum, ancak tabii ki sivillerin böyle bir terörle mücadele ortamında zarar görmesi son derece rahatsız edici" dedi.

"Resmi açıklamanın detaylarını bilmiyorum, ancak tabii ki sivillerin böyle bir terörle mücadele ortamında zarar görmesi son derece rahatsız edici diye düşünüyorum. Bununla ilgili bir resmi açıklamayı görmek istiyorum. Arkadaşlarımızın bu konuda detaylı bir araştırması oldu, bu konuda bir açıklama yapacaklar, kendileriyle görüşeceğim, onların bilgi vermesini daha uygun buluyorum şu arada."


DEMİRTAŞ: MUĞLALI OLAYI BİLE BÖYLE DEĞİL

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Şırnak Uludere’de PKK’lı sanılarak öldürüldüğü iddia edilen köylülerle ilgili olayın "aleni bir katliam" olduğunu ileri sürdü. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Suriye lideri Beşar Esad’ı hedef alan sözlerini hatırlatan Demirtaş, "Kendi halkını katleden yönetimin meşruiyeti yoktur" dedi.

BDP lideri Demirtaş yaptığı açıklamada Şırnak Uludere’de yaşanan olayla ilgili edindikleri bilgileri şöyle anlattı: "Yaklaşık 50 kişiden oluşan bir grup köylü köylerine ulaşmak üzereyken karakol görevlileriyle karşılaşmış. Görevliler ‘buradan geçmeyin’ diyerek başka bir yol göstermiş. Köylüler o yola girdikten bir süre sonra uçakların bombalı saldırısına uğramışlar. Ölenlerin tamamı o köylüer. Çoğu çocuk ve gençlerden oluşuyor. Aralarında üniversiteye hazırlanan gençler var. Bunlar kaçakçılıkla geçinen köylüler. Karakoldakiler de her şeye hakim biliyorlar."

BDP lideri Demirtaş, yaşanan olayı "açık bir katliam" olarak nitelendirdi. Geçmişte yaşanan Muğlalı olayının bile bu kadar aleni olmadığını ileri süren Demirtaş, "Aleni bir şekilde savaş uçakları gelip bombalamış. Genelkurmay onayı olmadan F-16 uçakları kalkmaz. Son MGK’da operasyonlar konuşulmuş. Yaşanan bu olaydan MGK’nın tüm üyeleri sorumludur" dedi.

ERDOĞAN'A ESAD UYARISI

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Suriye’de yaşanan olaylar üzerine Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a yaptığı, "Kendi halkını katleden yönetimin meşruiyeti olmaz" sözlerini hatırlatan Demirtaş, "Bu sözlerin aynısını Başbakan Erdoğan için söylüyorum" dedi.

Olayla ilgili hükümetin ve medyanın sessiz kaldığını ileri süren Demirtaş, çok büyük bir acı yaşandığını, BDP olarak 3 günlük yas ilan ettiklerini açıkladı ve 'gün evde oturma günü değildir' diyerek herkesi bu acıyı paylaşmaya ve olayı lanetlemeye çağırdı.

TAKSİM'DE EYLEM DÜZENLENDİ

Bombardımanı protesto etmek için Taksim'de gösteri yapılıyor. Eylem alanında BDP'liler ve BDP milletvekilleri Sebahat Tuncel ile Ertuğrul Kürkçü var.

Kalabalık, "Katil Erdoğan" sloganları atıyor. Kitlenin öfkesi açıkça hissediliyor. Meydanda bulunan çok sayıda polis müdahale etmeden eylemi takip ediyor.

Eylem başlamadan önce iki kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Yorumlar (1)
mustafa duman 11 yıl önce
katliam demek yanlış. terör bölgesinde ne arıyorlardı. asker vurmasa ellerini kollarını sallayıp geçiyor teröristler deniyor. vurunca masum oluyor. geçme kardeşi,m sınırı kanunsuzca. sonun böyle olur. katliam değil enayice ölmek demelisiniz.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?