'Uludere politikası'na Ak Partililer de karşı

Hükümetin Uludere politikasını Ak Parti'ye oy verenler bile eleştiriyor. Kur'an'ın seçmeli ders olmasıysa halkın büyük çoğunluğu tarafından destek görüyor

'Uludere politikası'na Ak Partililer de karşı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Stratejik Düşünce Enstitüsü'nün Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden 14 ilde 58 ilçe ve şehir merkezinde 2 bin 155 seçmen vasfına sahip denekle gerçekleştirdiği anketin sonuçlarına dayanarak hazırladığı "Siyasi Durum Araştırması Raporu" yayınlandı.

Araştırmanın sonuçlarına göre, halk Kur'an ve Peygamberin Hayatı derslerinin okullarda seçmeli ders olmasından memnun.

Ayna araştırmanın sonuçlarına göre 12 Haziran 2011 seçimlerinden bu yana partilerin oy oranlarında dikkat çeken bir değişiklik yaşanmadı. AK Parti yüzde 49'la birinci, CHP yüzde 25,9'la ikinci, MHP yüzde 14,1'le üçüncü, BDP ise yüzde 6,3'le dördüncü sırada görünüyor.

Deneklerin yüzde 40'ı, "4+4+4" olarak bilinen ve kesintili eğitime geri dönüş yolu açan eğitim reformu ile ilgili olumlu kanaat bildirdi.

Okullarda Kur'an-ı Kerim ve Peygamberin hayatı derslerinin, seçmeli ders olarak okutulmasını destekleyenlerin oranı yüzde 74,5; Kürtçe'nin seçmeli ders olarak okutulmasın destekleyenlerin oranı yüzde 36,5 oldu.

Kamuoyunun üçte biri yeni anayasa sürecinde de geniş şekilde tartışılan başkanlık sistemine destek verirken, bu sistemin karşısında olduğunu ifade edenlerin oranı yüzde 54'e yakın çıktı.

ULUDERE POLİTİKASINA ELEŞTİRİ

AK Parti hükümetinin Uludere olayı konusundaki genel tavrına eleştirel yaklaşan ciddi bir kitlenin bulunduğuna da dikkat çekilerek, "Buna göre yalnızca yüzde 27,1 oranındaki denek hükümetin Uludere politikasını olumlu nitelemiştir. Dikkat çekici bir biçimde AK Partililer içinde bile söz konusu tavrı ve politikaları olumsuz bulanların oranları yüzde 30.2 olarak ortaya çıkmıştır" ifadelerine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2012, 13:58
banner53
YORUM EKLE

banner39