banner15

Ulusalcı yazardan çatı aday yorumu: İntihar dalışı

Çatı adayla ilgili CHP'nin ulusalcı kanadında itirazlar devam ederken, partiye destek veren ulusalcı gazeteciler de tepkilerini seslendirmeye başladı. Cumhuriyet Yazarı Dündar, çatı adayın "intihar dalışı" olduğunu savundu

Ulusalcı yazardan çatı aday yorumu: İntihar dalışı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP ile MHP yöneticilerinin ortak aday olarak gösterdiği Ekmeleddin İhsanoğlu ile ilgili hem CHP içinde hem de ulusalcı kanatta itirazlar devam ediyor. CHP içinde ikinci bir aday çıkarma söylentileri devam ederken, Cumhuriyet gazetesi yazarı Can Dündar da, bugünkü "CHP’de İhsanoğlu çatlağı" başlıklı yazısında dikkat çeken iddialarda bulundu. Dündar, İhsanoğlu'nun adaylığının İstanbul Sanayi Odası (İSO) eski başkanlarından Memduh Hacıoğlu'nun evindeki yemekte kararlaştırıldığını yazdı.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu kararıyla genel başkanlığını tehlikeye attığını savunan Dündar, "Genel seçim arifesinde bu intihar dalışına değer miydi?" diye sordu.

Dündar'ın yazısından dikkat çeken bölüm şöyle:

CHP içten içe kaynıyor. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adaylığı, partiyi birbirine kattı. Adaylık başvurusu için milletvekili imzasının da şart koşulması, İhsanoğlu ismine karşı olanları isyan ettirdi. Adaylığı, “CHP’nin hepten sağa dümen kırmasının tescili” olarak görenler, buna alet olmak istemiyor.

Parti disiplini gereği kerhen imza atanlar kadar, “İsteyen imzalasın, istemeyenler serbest bırakılsın” diyerek uzak duranlar da var. Deniz Baykal’ın imza vermek istemeyenler arasında olduğu biliniyor. Kılıçdaroğlu’nun -muhtemelen Memduh Hacıoğlu’nun evindeki yemekte, Kemal Derviş’in önerisiyle ve hiçbir parti organına danışmadan İhsanoğlu’nu aday göstermesi, kendi genel başkanlığını da riske eden bir hamle olarak görülüyor.''

MHP tabanından gelebilecek oylara karşın CHP tabanından kaçması muhtemel oylar ve küstürülecek seçmenler düşünüldüğünde, bir seçim yenilgisinde kaybeden sadece İhsanoğlu olmayacaktır. Erdoğan seçilirse CHP’de yine “Kurultay’a” sesleri yükselir. Genel seçim arifesinde bu intihar dalışına değer miydi?

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2014, 13:57
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48