Uzlaşma Komisyonu yine uzlaşamadı

TBMM İçtüzük Uzlaşma Komisyonu, ele aldığı maddelerde uzlaşma sağlayamadı.

Uzlaşma Komisyonu yine uzlaşamadı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

TBMM İçtüzük Uzlaşma Komisyonu,  ele aldığı maddelerde uzlaşma sağlayamadı. Alınan bilgiye göre, komisyon, geçen yasama yılında uzlaşma sağlanamayan maddelerin yazımına başladı.

TBMM İçtüzüğü'nün "ilk toplantı ve andiçme", "Danışma Kurulu", "toplantı günleri", "yoklama", "gündemdışı konuşma", "söz alma, konuşmalar ve yazılı konuşmalar", "usul hakkında konuşma", "yetki kanunları ve KHK'ler"i düzenleyen maddeler görüşüldü ancak hiçbirinde uzlaşma sağlanamadığı için kaleme alınamadı.  

Milletvekillerinin andiçmesini düzenleyen madde üzerinde yapılan görüşmelerde, BDP, Meclis dışında yemin edilebilmesi gerektiğini savundu. MHP, Meclis çatısı dışında yemin edilemeyeceğini savundu. Görüşmelerde hasta ve yatalak durumunda Başkanlık Divanı'nın belirleyeceği yerde yemin edebilmesine imkan tanınması gerektiği ifade edildi. AK Parti'nin, Meclis dışında yemin edilmesine karşı çıktığını belirtmesi üzerine düzenleme yapılamadı.   

Toplantı günlerini düzenleyen maddede, TBMM Genel Kurulu'nun salı günleri 15.00-20.00, çarşamba ve perşembe günleri 14.00-20.00 saatleri arasında çalışması benimsendi. Ancak muhalefetin "saat 24.00'ten sonra, tasarı ve tekliflerin bitimine kadar" çalışılmasına karşı çıkmaları üzerine, bu düzenleme de yazılmadı. 

Komisyon, haftaya iki gün çalışarak, uzlaşılamayan diğer maddeleri ele alacak. Komisyon, 2 Aralık Salı günü TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in başkanlığında toplanarak, yapılan çalışma hakkında kendisine bilgi verecek.

"KENDİ TEKLİFİMİZİ GETİRİRİZ"

Mecliste gazetecilerin sorularını yanıtlayan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, uzlaşma sağlanamaması halinde ne yapacaklarının sorulması üzerine, "Komisyon olarak 2 Aralık'a kadar çalışmalarımızı sürdüreceğiz. 21 maddede uzlaşma sağlanamaması halinde, biz İçtüzük konusunda kendi teklifimizi getiririz" dedi. 

TBMM BAŞKANVEKİLİ YAKUT'UN SÖZLERİ

Elitaş, TBMM Başkanvekili ve AK Parti Kayseri Milletvekili Sadık Yakut'un "Kız ve erkek öğrencilerin birlikte eğitim yaptırılmasını büyük bir yanlışlık olarak değerlendiriyorum. İnşallah bu yanlışlık önümüzdeki dönem içinde düzeltilecek" şeklindeki sözlerini nasıl değerlendirdiğinin sorulmasına karşılık da bu sözlerin Yakut'un kişisel görüşü olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili düzenleme yapılıp yapılmayacağı sorusuna da Elitaş, "Şu anda gündemimizde böyle bir konu yok" dedi.

TEKKE VE ZAVİYELER TEKLİFİ

Mustafa Elitaş, AK Parti Ankara Milletvekili Haluk Özdalga'nın tekke ve zaviyelerle ilgli kanunun yürürlükten kaldırılmasını içeren yasa teklifini 25 Kasım Pazartesi günü ele alacaklarını belirterek, "Konunun gündemimizde olmadığını kendisine bildireceğiz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2013, 18:09
banner53
YORUM EKLE

banner39