Vekilleri tutuklama Meclis iznine bağlanacak

Tutuklu Vekiller Komisyonu Anayasa değişikliği konusunda uzlaştı. Buna göre, milletvekilleri Meclis kararı olmadan yakalanamayacak, sorgulanamayacak ve tutuklanamayacak

Vekilleri tutuklama Meclis iznine bağlanacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ak Parti, CHP ve BDP'li vekiller tarafından oluşturulan Tutuklu Milletvekilleri Komisyonu, anayasa değişikliği konusunda uzlaşma sağladı.

Tutuklu milletvekilleri için AK Parti, CHP ve BDP'nin oluşturduğu komisyon, Meclis'te ilk toplantısını yaptı. Basına kapalı gerçekleşen toplantıda AK Partili Mustafa Şentop, CHP'den Atilla Kart ve BDP'den Hasip Kaplan hazır bulundu.

Toplantının başında basın mensuplarının görüntü alması ve fotoğraf çekmesine izin verildi. Ancak komisyonun çalışmalarına ilişkin bir bilgi verilmedi. Yaklaşık iki saat süren toplantı sonrası alınan kararlara göre milletvekilleri Meclis kararı olmadan yakalanamayacak, sorgulanamayacak ve tutuklanamayacak.

Milletvekili hakkında soruşturma açılabilmesi için Meclis Genel Kurulu'nda 367 oy çıkması gerekiyor. 367 milletvekili onaylarsa MHP'li Engin Alan da serbest kalacak.

Komisyon hem tutuklu vekiller hem de yargılanan, cezası onaylanan vekillerle ilgili kalıcı bir çalışma yapacak. Çalışma daha sonra grup başkanvekilleri düzeyinde ele alınacak ve Meclis Başkanı'na sunulacak. Şu an MHP Milletvekili Engin Alan dışında tutuklu milletvekili bulunmuyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2014, 08:29
banner53
YORUM EKLE

banner39