banner39

Vekillik için ilk istifa Güler'den

Genel seçimlerinde milletvekili adayı olmak isteyen bürokratlar yavaş yavaş istifa etmeye başladı. İlk istifa Muammer Güler'den geldi. Güler, Kamu Düzeni ve Güvenliği müsteşarıydı.

Politika 08.03.2011, 13:57 08.03.2011, 16:39
Vekillik için ilk istifa Güler'den

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AK Parti’den milletvekilliği adaylığı için ilk istifayı eski İstanbul Valisi, Kamu Düzeni ve Güvenliği (KDG) Müsteşarı Muammer Güler verdi. Ankara Cumhuriyet Savcısı Mehmet Yücesoy da istifa etti.

2011 genel seçimlerinin tarihinin 12 Haziran olarak kesinleşmesinin ardından bürokraside yoğun olarak beklenen milletvekilliği aday adaylığı için ilk istifayı Kamu Düzeni ve Güvenliği (KDG) Müsteşarı Muammer Güler verdi.

Milliyet'te yer alan habere göre; İstanbul’dan aday adayı olması beklenen Güler, dün sabah istifa dilekçesini İçişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü’ne sundu. Tunceli’deki görevi sırasında son seçimler öncesinde vatandaşlara beyaz eşya dağıtan ve hapis cezasına çarptırılan Giresun Valisi Mustafa Yaman’ın da Ak Parti’den aday adaylığı için istifa edeceği öğrenildi.  Cezası ertelenen Yaman’ın aynı zamanda Ak Parti Eskişehir Milletvekili Murat Mercan’la akraba olduğu ortaya çıkmıştı.

İSTİFA ETMESİ MUHTEMEL İSİMLER

İçişleri Bakanlığı kulislerinde, Ak Parti’den ve diğer partilerden milletvekili aday adaylığı için görevinden ayrılacak valiler de yoğun olarak konuşuluyor. Bu isimlerin başında, Kars Valisi Ahmet Kara, Yalova Valisi Yusuf Erbay, Kırklareli Valisi Ali Haydar Öner geliyor.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Mehmet Yücesoy da Ak Parti’den milletvekilliği aday adaylığı başvurusunda bulunmak üzere görevinden istifa etti.

Milli Eğitim Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü ’nde Daire Başkanlığı görevini yürüten Seyithan Razi de Ak Parti’den milletvekili aday adayı olmak için istifa etti.

EMNİYET GENEL MÜDÜRÜ DE İSTİFA EDİYOR

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal'ın milletvekili aday adaylığı için görevinden istifa edeceğini söyledi. Seçim kararının ardından Anayasa gereği görevinden ayrılması gereken İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Emniyet Genel Müdürlüğüne veda ziyaretinde bulundu.

Atalay, buradaki konuşmasında, emniyet teşkilatıyla çalışmanın hayatında önemli bir ayrıcalık olduğunu belirtti. Büyük bir aile kazandığını ifade eden Atalay, "Bu büyük ailenin bir bireyi olarak aranızdan ayrılıyorum ve sizlere öyle veda ediyorum. Gönlümdeki yerinizi bilin. Yeriniz hep büyük, hep ayrıcalıklı oldu" dedi. Atalay, teşkilat mensuplarına hitaben "Belki yeni bir haber ama herhalde yarın ya da öbür gün genel müdürünüz de size veda edecek. O da aday olacak. Polis teşkilatında böyle farklı bir yenilenme de olacak" diye konuştu.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?