banner15

Yabancı 70 partiden AKP'ye ilginç istek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin kazandığı seçimlerden dolayı yurtdşındaki 70 siyasi partinin kendilerine başvurduğunu söyledi.

Yabancı 70 partiden AKP'ye ilginç istek

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 8 yılda başarıyla çıktıkları 2 genel, 2 yerel seçim ve 2 referandum dolayısıyla yurt dışında 70 siyasi partinin kendilerine başvurduğunu söyledi.

Yabancı partilerin "Bu başarıları nasıl elde ettiniz?" diyerek kendilerinden eğitim talebinde bulunduğunu söyleyen Erdoğan, "Şu ana kadar partime müracaat eden uluslararası 70 siyasi parti var. 'Bu başarıları nasıl elde ettiniz? Bize de eğitim verir misiniz?' diye müracaat ediyorlar. Bir kısmına 3-4 günlük eğitimleri genel merkezimizde veriyoruz." dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Marmara Üniversitesi 2010-2011 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, parti olarak aldıkları başarılı sonuçların yurt dışı yansımalarından bahsetti. Sekiz yılda 2 genel, 2 yerel seçim ve 2 referandumdan başarıyla çıktıklarını anlatan Başbakan Erdoğan, "Bizim bu başarımızın altında yatan en önemli neden hizmetlerimiz, eserlerimiz. Bunun yanında vatandaşımızla kurduğumuz samimi gönül bağı. Biz siyasete yeni bir dil kazandırmanın mücadelesini veriyoruz. Şu ana kadar partime müracaat eden uluslararası 70 siyasi parti var. 'Bu başarıları nasıl elde ettiniz? Bize de eğitim verir misiniz?' diye müracaat ediyorlar. Bir kısmına 3-4 günlük eğitimleri genel merkezimizde veriyoruz. En az güvenilen kurum olan siyasetin prestijini yukarı çekmenin mücadelesini veriyoruz. Bunda da başarı sağlıyoruz." diye konuştu.Referandumda alınan sonuçta yüzde 58 kadar yüzde 42 ile ilgili de inceleme yaptıklarını belirten Erdoğan, "Bize düşen yüzde 42'yi 'evet' demediği için yok saymak değil, neden 'hayır' dediğini anlamaya çalışmak. Neden 'hayır' dediler?. Bunu bilmem lazım. Demek ki bir yerlerde hatalarımız, eksiklerimiz var. Ne ise bunu öğrenmem lazım. Ona göre adımlarımızı atmamız lazım. Demokratik olgunluğun gereği budur." şeklinde konuştu.Siyasetin kutuplaştığı yerde ülkenin de kutuplaştığını belirten Erdoğan, "Elbette eleştiri olacak, ama hakaret asla. Haklı ve demokratik tepkiler ortaya konacak. Elbette bu tür yaklaşımlara karşı biz de güçlü bir şekilde tahammül göstereceğiz. Ama kırarak, dökerek, yağmalayarak özellikle kalp gönül kırarak rencide ederek değil. Biz de maalesef protestoların demokratik olgunluk dışına çıktığını, gereğinden fazla reaksiyonlar olduğunu zaman zaman görüyoruz. U2 konserinde benzer manzaralara şahit olduk. Bakanıma karşı takınılan tavır güzel bir tavır değil. Kendileri de buna şaşırdı. Biz kendimizi sorguluyoruz, gerekli özeleştirileri yapıyoruz. Aynı özeleştiriyi artık muhalefet, medya, üniversitelerin, sivil toplum örgütlerinin yapmasını bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Cihan

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2010, 18:06
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48