banner15

Yanlış anlaşılmış, BDP Meclis'e gitmiyor!

BDP Eşbaşkanı Koçali, bugün basında yer alan "BDP Meclis'e girme kararı aldı" haberlerinin yanlış olduğunu söyledi

Yanlış anlaşılmış, BDP Meclis'e gitmiyor!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı Filiz Koçali, haber merkezlerine düşen BDP Eşbaşkanı Hamit Geylani'nin "1 Ekim tarihini Meclis'e gitmek için en uygun zaman olarak görüyoruz" ifadesinin çarpıtılmış olduğunu söyledi.

Bianet'in haberine göre Koçali, "Uygun zaman odur, ama uygun zemin yok denildi" dedi.

Koçali konuyla ilgili şöyle konuştu: "Söylediklerimiz çarpıtılmış. Böyle bir şey şu an yok. Kararı aldığımız zamanki durum değişmedi. Parlamentoyu protesto etmiyoruz; ama uygun zemin oluşmadı. Hamit Geylani  'Uygun zaman 1 Ekim'dir ama uygun zemin oluşmamıştır' dedi"

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ise, "Böyle bir karar, resmi olarak açıklanır. 4 Eylül'de BDP'nin kongresi var. Yeni yönetim ve parti meclis grubu değerlendirme yapar; daha sonra parti kararını açıklar" dedi.

GEYLANİ: EN UYGUN TARİH 1 EKİM

BDP Eş Genel Başkanı Hamit Geylani, beraberinde Genel Başkan Yardımcısı Filiz Koçali ve İl Başkanı Mehmet Ali Aydın ile BDP Diyarbakır İl Başkanlığı'nda yaptığı basın toplantısında, yaşanan son gelişmeleri değerlendirirken Meclis'e girmek için en uygun tarihin 1 Ekim olduğunu söylemişti.

Geylani, basın mensuplarının, ''1 Ekimde TBMM'ye gidecek misiniz?'' sorusu üzerine şunları söyledi:

''Meclis'e gitmenin 2 önemli faktörü var. Doğru zaman ve doğru zemin. Doğru zamanın 1 Ekim olduğunu düşünüyoruz. Çünkü bu halkın özgür iradesinin Meclis'e yansıması, onun meşru siyasetini yapmasını gerektiren bir seçim yapıldı. Onun için 1 Ekimi doğru bir zaman olarak düşünüyoruz. Ama yetmiyor, o doğru zamanın doğru zemini de olmalıdır. Meclis'e ne zaman, nasıl gideceğimizi yetkili kurullarımız, halkımızla danışarak tespit edecektir ve gideceğiz de...''

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2011, 18:12
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35