banner39

YAŞ kararları, Gül'e sunuldu

YAŞ toplantısında alınan kararlar, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e sunuldu. Toplantıda alınan kararların bu yıl ilk kez Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden duyurulacağı bildirildi.

Politika 03.08.2012, 20:21 04.08.2012, 01:04
YAŞ kararları, Gül'e sunuldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayip Erdoğan başkanlığında toplanan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı sona erdi. YAŞ toplantısında alınan kararlar, onay için Cumhurbaşkanı Gül'e sunuldu.

3 gün süren toplantıların ardından Çankaya Köşkü'ne gelen Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, YAŞ kararlarını Cumhurbaşkanı Gül'e arz etti.

YAŞ'TAN İNTERNET AÇILIMI

Daha önceden zarflar içinde basın mensuplarına dağıtılan YAŞ kararlarının, bu yıl ilk kez Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesi aracılığıyla duyurulacağı bildirildi.

GÜNDEM TUTUKLU GENERALLER

YAŞ’ta en önemli gündem maddesi beklenildiği gibi tutuklu general ve amiraller oldu. Ergenekon ve Balyoz gibi davalardan tutuklu bulunan 39 general ve amiralin terfilerine ilişkin kararın alındığı Şura’da disiplinsizlik nedeniyle TSK’dan ihraç edilecek olan personelin durumları da değerlendirildi.

GÜL’DEN ŞURA ÜYELERİNE İFTAR

Yüksek Askeri Şura'nın üçüncü gün mesaisi beklenenden kısa sürdü. Toplantının sona ermesinin ardından Cumhurbaşkanı Gül, Şura üyelerini iftar yemeğinde ağırladı.

Tutuklu 68 generalden 39'u bu yıl terfi sırasında bulunuyor. Aralarından 22'si, geçtiğimiz Şuralarda en az bir kez uzatma almıştı.

Komutanlar, suçları kesinleşmediği için tutuklu generallerin emekli edilmesine karşı çıkıyordu. Ancak bu yıl da uzatma formülü devreye sokulursa, tutuklu olmayanların terfilerinin tıkanması söz konusu.

Bu nedenle bazı tutukluların emekli edilmesi, Şuraya ilk kez girenlerin de görev süresinin bir yıl uzatılması üzerinde duruluyor.

Komuta kademesinde görev süresini dolduran komutan yok. Değişiklik beklenmiyor.  bu nedenle 1'inci, 2'nci 3'üncü Orduda komuta değişmeyecek. Hava'da da emekliliğini isteyen bir komutan olmazsa 1'inci ve 2'nci Hava Kuvveti Komutanları yerlerini koruyacak.

Orgeneral Aslan Güner bu yıl emekli olacak. Ondan boşalacak koltuğa, tutuklu olmayan korgenerallerden biri atanacak. Öne çıkan iki isim Necati Özbahadır ve Galip Mendi.

Şura, vereceği kararlarla geleceğin Genelkurmay Başkanlarını da belirleyecek.

Terfi düzeninde emeklilik ya da görevden alma gibi gelişmeler yaşanmadığı durumda Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu, Necdet Özel sonrasında 2015 yılında Genelkurmay Başkanlığını devralacak.

İki yıl görev yapacak Kalyoncu, 2017 yılında koltuğunu Genelkurmay 2. Başkanı Hulusi Akar'a bırakacak.

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü