banner39

YAŞ mağdurları için ilk başarı

TSK'dan uzaklaştırılan subayların, haklarının iadesinin önünde engel olarak görülen, "inceleme komisyonu" kurulmadan, kaldırıldı.

Politika 08.03.2011, 05:02 08.03.2011, 07:39
YAŞ mağdurları için ilk başarı

Okan Haksever / Dünya Bülteni / Ankara

TSK’dan uzaklaştırılan personelin, haklarının iadesi için hazırlanan yasada değişikliğe gidiliyor. Ordu’dan ihraç edilenlerin durumunu değerlendirmesi için Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde, subaylardan oluşması planan komisyon, kurulmayacak. Ordu’dan atıldıktan sonra hakkında yasal işlem yapılmayan tüm subay ve astsubaylar haklarına doğrudan kavuşacak.

Hükümet, özellikle 28 Şubat sürecinde, “disiplinsizlik” ve “irtica” gerekçesiyle YAŞ kararlarıyla TSK’dan uzaklaştırılan subay ve astsubayların özlük haklarını alması için yasa hazırladı. Ancak yasa Genel Kurul’da görüşülmeden önce, 12 Eylül 1980 ve 12 Mart 1971 askeri dönemlerinde “disiplinsizlik” ve “solculuk” gerekçesiyle TSK’dan uzaklaştırılanların da düzenlemeden yararlanması benimsenmişti.

Dün yapılan son değişiklikle, TSK’dan uzaklaştırılan personelin durumunu değerlendirmek üzere Milli Savunma Bakanlığı'nda subaylardan oluşacak  “inceleme komisyonu” kurulması yönündeki hüküm de çıkarılıyor. TSK’dan uzaklaştırılan subay ve astsubayların kurduğu derneklerin yöneticilerinin  Hükümet nezdinde yürüttüğü lobi çerçevesinde, “Kaderimizi bir kez daha bizi TSK’dan uzaklaştıran zihniyetin eline teslim etmeyin. Komisyondakiler yine gerekçe göstermeden 'uygun bulmuyoruz' derse bunu kim kontrol edecek. Bu komisyon kurulmasın” görüşü, Hükümet tarafından olumlu bulundu.

ÖNERGE VERİLECEK

AK Parti’nin hukukçu kurmayları, dün yapılan toplantıda, bugün Genel Kurul’da görüşülmesi planlanan düzenlemeyi, önergelerle değiştirecek. İktidar partisinin vereceği önergeyle, “inceleme komisyonu” kaldırılacak ve TSK’dan açıkça suç işlediği sabit olan ve hakkında yasal işlem yapılıp ceza alan personel haricindeki tüm ihraç edilen personel, özlük haklarına doğrudan kavuşacak.


 

 

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?