banner39

YAŞ toplantısı bugün başlıyor

Bugün başlayacak YAŞ'ta komuta kademesi yeniden dizayn edilecek. İstifa eden 4 komutan ve tutuklu 1 orgeneral katılmayacağı için YAŞ'a 9 orgeneral katılacak.

Politika 01.08.2011, 07:16 01.08.2011, 10:00
YAŞ toplantısı bugün başlıyor

Komutanların istifa depreminin ardından bugün toplanacak YAŞ'ta TSK komuta kademesi yeniden dizayn edilecek. 4 komutan istifa ettiği, bir komutan da tutuklu olduğu için YAŞ bu yıl 16 yerine 11 üye ile toplanacak. Toplantıya 14 orgeneral yerine 9 orgeneral katılacak. Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, istifa ettikleri için Şura'da yer alamayacak. Toplantıya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlık edecek. Şura'nın ikinci sivil üyesi, 61. hükümette kabineye giren yeni Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz olacak. Yılmaz, ilk kez YAŞ toplantısına katılacak. Toplantıda yeni Genelkurmay Başkanı olarak Org. Necdet Özel'ın yanı sıra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşinin elini sıkmamak için kırmızı halıdaki yerini değiştiren Genelkurmay 2. Başkanı Org. Aslan Güner ve Cumhurbaşkanı Gül'ü KKTC'deki ilk ziyaretinde havaalanında karşılamayan 1. Ordu Komutanı Org. Hayri Kıvrıkoğlu katılacak. 2. Ordu Komutanı Orgeneral Servet Yörük, 3.Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, Kara Kuvvetleri EDOK (Eğitim ve Doktrin) Komutanı Orgeneral Saldıray Berk, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral Bekir Kalyoncu ve Donanma Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel de toplantıda hazır bulunacak. 

BALANLI'DAN YAZILI GÖRÜŞ

İnternet Andıcı soruşturması kapsamında ifadeye çağrılan ve savcının yakalama talebi henüz mahkeme tarafından karara bağlanmayan Ege Ordusu Komutanı Org. Hüseyin Nusret Taşdeler de son dakikada tutuklama kararı çıkmazsa toplantıya katılacak. Bu yılki yaz şurası, toplantıya katılacak bazı generallerin devam etmekte olan davaları nedeniyle de önem taşıyor. Balyoz'dan tutuklu Harp Akademileri Komutanı Org. Bilgin Balanlı ile Erzincan'daki Ergenekon davasının sanığı EDOK Komutanı Orgeneral Saldıray Berk Şura üyeleri arasında yer alıyor. Ancak tutuklu olan Org. Balanlı'nın, toplantıya yazılı olarak görüşlerini bildirmesi bekleniyor. 

Teamüllere göre, YAŞ'ın ilk günü Şura üyeleri, Anıtkabir ziyaretinin ardından Genelkurmay Başkanı tarafından Genelkurmay Sosyal Tesisleri'nde verilen öğle yemeğine katılıyor. Ancak bu yıl YAŞ toplantısı Ramazan ayına denk geldiği için öğle yemeği planlanmadı. Genelkurmay kaynakları, bu yıl YAŞ planlamasının Org. Koşaner'in görevi bırakmasından önce yapıldığına dikkat çekerek Ramazan nedeniyle bu yıl öğle yemeği planlanmadığını belirtti. 

VEDA YEMEĞİ YOK

Vatan'ın haberine göre, bu yıl istifa depreminin yaşandığı komuta kademesi YAŞ'a katılmayacağı için veda yemeği veremeyecek. Başta Org. Koşaner olmak üzere emekliliğini isteyen kuvvet komutanlarının Hükümet üyelerinin katılmayacağı ve sadece TSK'daki üst düzey komutanların davet edileceği bir veda yemeğini ilerleyen günlerde verebileceği iddia ediliyor. 

Genelkurmay Başkanlığı koltuğuna Kara Kuvvetleri Komutanı sıfatıyla vekaleten oturan Org. Necdet Özel'in Şura toplanmadan önce asaleten atanması bekleniyor. Orgeneral Özel'in Şura'da nasıl bir tutum izleyeceği ise merak konusu oldu. 

KARA KUVVETLERİ'NE KIVRIKOĞLU

Özel'in Genelkurmay Başkanlığı'na Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na kıdemli orgenerallerden birinin atanması bekleniyor. Kuvvet komutanlığına atama yapılabilmesi için ordu komutanlığından bir ismin gelmesi gerekiyor. Özel'den sonra kıdemlerine bakıldığında EDOK Komutanı Org. Saldıray Berk ardından da Genelkurmay 2. Başkanı Org. Aslan Güner ve 1. Ordu Komutanı Org. Hayri Kıvrıkoğlu geliyor. Hükümetin Orgeneraller Berk ve Güner'e sıcak bakmadığı bu nedenle komutanlığa en yakın isim olarak Org. Kıvrıkoğlu'nun adı ağır basıyor. 

JANDARMA'YA KALYONCU

Org. Özel'in boşaltacağı Jandarma Genel Komutanlığı koltuğuna ise son dakika sürprizi olmazsa Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Org. Bekir Kalyoncu'nun oturması bekleniyor. 

HAVA'YA ORG. ERTEN İHTİMALİ

Bu yıl görev süresi 1 yıl uzatılması beklenen Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Hasan Aksay'ın istifasının ardından Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na Mehmet Erten getirilmesi bekleniyor. 63 yaşındaki Korgeneral Mehmet Erten önce orgeneralliğe terfi ettirilecek ardından da Hava Kuvvetleri Komutanı olacak. Erten, bu görevde yaş haddi nedeniyle 1 yıl kalabilecek. Erten'in emekli edilmesi durumunda ise zayıf bir olasılık da olsa Hava Kuvvetleri Komutanının bir korgeneral olma olasılığı beliriyor. Bu isim de teammüllere göre 2008'de birinci sırada korgeneralliğe terfi eden Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Abidin Ünal olacak. Ünal, 4 yıl olan terfi bekleme süresinde korgenerallikte henüz 3. yılını doldurduğu için bu yılki Şura'da orgeneralliğe terfi edemiyor. Bu nedenle terfi için 1 yılı bulunan Ünal, korgeneral rütbesinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı yapabilecek. 1953 doğumlu olan Ünal'ın önünde yaş engeli de bulunmuyor. 

DENİZ DE SANCILI

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit'in yerine ise Donanma Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel'in atanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Ancak Bilgel'i de Balyoz davasındaki bilirkişi raporunun zorlaması bekleniyor. Raporda, Donanma Komutanlığı'ndaki güvenlik açığına dikkat çekiliyor. 2013'te Deniz Kuvvetleri Komutanı olabilecek tek isim olarak Kora. Güner bulunuyor. 

KARADA BİR FAZLA KOR OR OLACAK

Koşaner'in istifasının ardından Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda bir orgeneral kadrosu erken boşaldı. Bu nedenle bir fazla korgeneral orgeneralliğe terfi ettirilecek. Orgeneralliğe terfi edecek korgeneraller arasında Hulusi Akar'ın adı ön plana çıkıyor.

Kaynak: Sabah

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?