banner39

Yassıada demokrasi müzesi olsun

Başbakan Yardımcısı Babacan, "Yassıada'nın bundan sonraki dönemde demokrasi müzesi ve demokrasi kompleksi olmasını arzu ediyoruz" dedi.

Politika 03.04.2013, 00:49 03.04.2013, 00:49
Yassıada demokrasi müzesi olsun

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

TBMM Genel Kurulu'nda, Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesine ilişkin tasarının tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Vakıflar Bankası'nın, Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne pay aktarımına ilişkin düzenlemenin kaldırılması ile ilgili eleştirilere de değinerek, söz konusu Genel Müdürlüğün 2008 yılında yaptığı bildirimde hisse oranının yüzde 42 olduğunu açıkladığını anımsattı.

Bunun yanında, halkın ortak edildiği bir bankanın, gelirinin belli bölümünün Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne aktarmasını doğru bulmadıklarını ifade eden Babacan, bu nedenle böyle bir düzenlemeye gittiklerini açıkladı.

Tasarıda, Yassıada ve Sivriada ile ilgili düzenleme hakkında bilgi veren Babacan, ''Yakın tarihimizdeki son derece acı bir dönemi, bir bakıma gelecek nesillere ibret olsun diye kalıcı, sembolik bir eser haline dönüştürmeyi amaçlıyoruz. Bunun dünyada çok örnekleri var. Demokrasi mücadelesinde acı çeken, hayatını kaybeden pek çok kişi ile ilgili dünyada benzer uygulamalar var. Yassıada'nın bundan sonraki dönemde demokrasi müzesi ve demokrasi kompleksi olmasını arzu ediyoruz. Sivriada da yakın bölgede. Buralarda yapılan düzenlemelerle, bu projenin gerçekleşmesini istiyoruz'' diye konuştu.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?