banner39

Yazıcıoğlu 4'üncü ölüm yıldönümünde anılıyor

Ölümünün üzerinden 4 yıl geçen Muhsin Yazıcıoğlu için çeşitli yerlerde anma törenleri düzenleniyor. Yazıcıoğlu'nun ağabeyi olayın aydınlatılamamasından şikayet etti

Politika 25.03.2013, 13:18 25.03.2013, 13:18
Yazıcıoğlu 4'üncü ölüm yıldönümünde anılıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BBP Eski Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümünün üzerinden 4 yıl geçti. 25 Mart 2009 tarihinde Kahramanmaraş'ta meydana gelen şüpheli bir helikopter kazasında hayatını kaybeden Yazıcıoğlu için çeşitli kentlerde anma programları düzenleniyor.

Olayın meydana geldiği Kahramanmaraş'ta da anma programı düzenlendi. BBP Kahramanmaraş İl Başkanlığı ve Alperen Ocaklarının ortaklaşa düzenlediği anma programına katılan BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Necip Fazıl Kültür Merkezi'nde partililere hitap etti.

Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopter kazasıyla ilgili sır perdesinin halen aralanmadığını söyleyen Destici, "4 yıl önce helikopterin düştüğünde hepimiz bunun normal bir kaza olduğunu düşünmüştük. Ama sonraki süreçte o kadar şüphe oluştu ki, tüm toplumda Muhsin Yazıcıoğlu öldürüldü kanaati oluştu. Helikopterin üzerinden GPS aletlerinin sökülmesiyle ilgili yetkili birisi şimdi bana diyor ki, 'Onu genelde yaparlar. İşte alırlar satarlar.' yani çalarlar demek istiyor. Kardeşim eğer bu bir çalma işiyse Türk Silahlı Kuvvetleri'nde hırsızların ne işi var. Birisi bunu bana izah etsin. Bu iş Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopterinin düşme hadisesinin üstünü örtmek için çalınmamışsa, sırf onların dediği gibi bir hırsızlıksa, hırsızın TSK'da ne işi var? Niye soruşturma açmıyorsunuz?" açıklamasında bulundu.

AĞABEYİ:  OLAY AYDINLATILAMADI

Yazıcıoğlu'nun ağabeyi Yusuf Yazıcıoğlu, aradan geçen 4 yılda kazayla ilgili çalışmaları yeterli bulmadığını belirterek, ''Kaza mıdır, kaza değil midir? Bu konuda devletten, iktidardan çözüm bekliyoruz'' dedi.

Yazıcıoğlu, yaptığı açıklamada, kazanın ardından geçen 4 yıllık sürede mesafe katedilemediğini savunarak, ''3 gün boyunca karlar altında yatan 5 kişi... Maalesef, o günden bu güne kadar bir çözüm olmadı, bir neticeye varamadık'' diye konuştu.

KAZAYLA İLGİLİ YENİ GELİŞME

Yazıcıoğlu ve beş arkadaşının hayatını kaybettiği helikopterin düşmesi olayının üzerinden 4 yıl geçti. Bu süre zarfında soruşturmada çok önemli bulgulara ulaşıldı. Bu kapsamda radar uzmanları ve pilotlardan oluşan ekibin yaptığı teknik analize göre, helikopter düşmeden 4 dk önce jetlerin Yazıcıoğlu ve arkadaşlarını taşıyan helikopterin tepesinde olduğu anlaşılıyor. Ayrıca helikopterin nasıl düştüğüne ilişkin gerçek veriler kullanılarak hazırlanan simulasyon soruşturmayı yürüten Özel Yetkili Malatya Cumhuriyet Savcılığı'na teslim edildi.

OLAY

Pilot Mustafa Kaya İstektepe'nin kullandığı, Eski BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile Erhan Üstündağ, Yüksel Yancı, Murat Çetinkaya, İHA muhabiri İsmail Güneş'in bulunduğu helikopter, 25 Mart 2009 tarihinde, Kahramanmaraş Çağlayancerit-Yozgat Yerköy uçuşu sırasında, Kahramanmaraş Keş Dağı'nda düşmüş, Yazıcıoğlu ve diğer 5 kişi hayatını kaybetmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?