banner39

Yemin krizinde düğüm çözülüyor

AK Parti ve CHP'li heyetler, yemin krizinin çözümü için TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in riyasetinde, odasında biraraya geldi.

Politika 08.07.2011, 21:43 09.07.2011, 08:04
Yemin krizinde düğüm çözülüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, CHP heyetiyle yaptıkları görüşmenin, olumlu ve yapıcı bir havada geçtiğini belirterek, "CHP'li milletvekillerinin yasama faaliyetlerine katılması arzusunda olduğumuzu, onları TBMM'de görmek istediğimizi çok net şekilde ifade ettik" dedi.

Canikli, AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ile birlikte gazetecilere yaptığı açıklamada, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in riyasetinde, odasında CHP heyetiyle bir araya geldiklerini anımsattı.

Nurettin Canikli, Çiçek'in, "CHP milletvekillerinin yemin etmeyerek, yasama faaliyetlerine katılmaması şeklinde ortaya çıkan sorunun çözülmesi gerektiği, CHP'lilerin yasama faaliyetlerine katılmasının doğru olacağı, bunun için de AK Parti ve CHP'li milletvekillerinin bir araya gelerek bu sorunun çözülmesi" noktasından hareket ederek, kendilerini davet ettiğini söyledi.

Çiçek'in, AK Parti ve CHP'nin bu görüşmeleri karşı karşıya yapmalarının daha uygun bir yöntem olacağını ifade ederek görüşmeden ayrıldığını anlatan Canikli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu konuyla ilgili kanaatlerimizi, düşüncelerimizi aktardık. CHP heyeti de aynı şekilde kanaatlerini ifade ettiler. Olumlu ve yapıcı bir havada geçti. Biz CHP'li milletvekillerinin TBMM'de yasama faaliyetlerine katılması arzusunda olduğumuzu ve onları TBMM'de görmek istediğimizi çok net şekilde ifade ettik. Konu bütün boyutlarıyla bu çerçevede tartışıldı. Bu teatiden sonra bizim düşüncelerimizi, kanaatlerimizi, kendi yetkilileriyle görüşmek ve değerlendirmek; onların da bize aktardığı düşünceleri, yetkililere aktarmak üzere ayrıldık. CHP'nin bu konuyla ilgili bize aktardığı düşünceleri değerlendirmek üzere tekrar bir araya gelmek üzere ayrıldık."

"SÜRECİ OLUMSUZ ETKİLEMEK İSTEMİYORUZ"

Bir gazetecinin, "Bir deklarasyon metninin yayınlanması bekleniyor" sözlerine, Canikli, "Hayır, şu anda bir karar yok. Bir sonuç söz konusu değil. İlk elden ve net bir şekilde kanaatlerimizi, düşüncelerimizi, son derece açık bir şekilde birbirimize aktardık. Şu an itibarıyla ne içerikte ne de yöntemde, üzerinde anlaşılan bir durum söz konusu değil" karşılığını verdi.

Canikli, AK Parti'nin bu konudaki düşüncesinin ana hatlarıyla ne olduğunun sorulması üzerine, bu düşüncelerini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ifade ettiğini söyledi. Canikli, "Çok fazla ayrıntıya girerek, şu süreci olumsuz etkilemek istemiyoruz. Sonuç itibarıyla bu düşüncelerimiz, CHP ile paylaştığımız düşünceler. Bunların bir çoğu da kamuoyuyla paylaşıldı. Ayrıntıya girmemiz doğru olmaz. Çünkü bu arkadaşlarımızın Meclise gelmelerini temin etmeyi amaçlayan iyiniyetli bir görüşme var. Bu nedenle yanlış anlaşılmalara neden olabilecek açıklamalardan kaçmamız gerekiyor" diye konuştu.

Bir daha ne zaman biraraya geleceklerine ilişkin soruya, Canikli, "Ne zaman biraraya geleceğimiz yarın belli olacak" yanıtını verdi.

"SİSTEMİ TIKAR"

Canikli, bir gazetecinin, CHP'nin, "Yasal düzenleme ısrarında bulunursak, süreç tıkanır" değerlendirmesinin anımsatılması üzerine, "Ona biz de katılıyoruz. Doğru. Tutuklu arkadaşlarının salıverilmesini sağlama amaçlı birçok öneri gündeme geldi ama hiçbir tanesi somut olarak aktarılmadı, sadece kamuoyunda tartışıldı. Bugüne kadar çözüm olabilir gerekçesiyle ortaya sürülen önerilerden hiçbirisinin... Bunlar içerisinde yasal düzenleme gerektirenler de var. Bu önerilerin hiçbirisinin sorunu çözemeyeceği ya da yan etkilerinin çok büyük boyutlarda olması hasebiyle uygulama kabiliyetinin olmadığı ortaya çıktı. Belki bu da kastediliyor. Oradan yola çıkarak, yasal düzenlemeler yapmak sistemi tıkar" diye konuştu.

"Pazartesi yemin etmeleri konusunda umutlu musunuz?" sorusu üzerine, Canikli, "baştan beri umutlu olduğunu" söyledi.

CHP DE ÇÖZÜMDEN UMUTLU

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, TBMM Başkanı Çiçek'in davetiyle AK Parti yetkilileriyle bir araya geldiklerini söyledi.

Çok yararlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade eden Hamzaçebi, daha sonra yeniden bir araya geleceklerini bildirdi. Karşılıklı görüşlerin ifade edildiğini aktaran Hamzaçebi, ''Son derece yapıcı ve olumlu bir görüşme oldu. Soruna her iki taraf da... CHP zaten olumlu yaklaşıyor, AK Parti'nin de olumlu görüşlerini gördük'' dedi.

İfade edilen görüşleri değerlendireceklerini belirten Hamzaçebi, en geç Pazartesi gününe kadar yeniden bir araya geleceklerini bildirdi. Hamzaçebi, ''Sanıyorum en geç pazartesi net bir tablo ortaya çıkmış olacak'' diye konuştu.

Yöntemin nasıl olacağının tekrar bir araya gelindiğinde kararlaştırılacağını dile getiren Hamzaçebi, ''Buna deklarasyon demek yanlış olur. O zaman isimlendirelim. Görüşler, irade beyanı... Sonuçta ikinci toplantıda kararlaştırılacak ve kamuoyuna açıklanacak. Kamuoyuna bir şey açıklayacağız. Bu yazılı olabilir, kameraların karşısında bir ifade olabilir. Kamuoyuna açık ve net bir mesajı vereceğiz'' diye konuştu.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in toplantıdan erken ayrılmasıyla ilgili bir soru üzerine, Çiçek'in kendilerini bir araya getirdiğini, kendisinin başka programı olduğunu için Ankara dışına çıktığını ve o nedenle ayrılmak zorunda kaldığını belirten Hamzaçebi, başka bir nedenin söz konusu olmadığını söyledi.

'PARLAMENTO BİZİM OLMAMIZ GEREKEN YERDİR'

Hamzaçebi, ''Pazartesi yemin edebilir misiniz?'' sorusuna, ''Bir tablo ortaya çıksın, görelim. Biz tabii ki parlamentonun çalışmasını arzu ediyoruz. CHP, parlamentoyu çalıştırmak isteyen, yasama sürecine katkı vermek isteyen, Türkiye'nin sorunlarını çözmek isteyen bir partidir. Parlamento bizim olmamız gereken yerdir'' karşılığını verdi.

Bir başka üzerine AK Parti'yi son derece olumlu bulduğunu yinelen Hamzaçebi, ''Umuyorum ki her şey olumlu sonuçlanacaktır'' dedi.

Hamzaçebi, AK Parti ile yapılan görüşme sonuçlanmadan, bunların parti yetkili kurullarına götürülmesinin söz konusu olmadığını, yarın yapılacak Parti Meclisi toplantısının önceden belirlenmiş gündemle toplanacağını, bu çalışmanın da ayrıca yürüyeceğini kaydetti.

CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi, ''Bu çalışmadan Genel Başkanı'nın, MYK'nın haberi olacaktır. Karar iki tarafta da genel başkanların olacaktır'' diye konuştu.

Yasal bir düzenlene üzerinde durulup durulmadığı sorusu üzerine Hamzaçebi, yasalarda düzenleme yapmak şeklinde bir yol haritasının ''sorunu baştan tıkamaya, sürecin uzamasına neden olacağını'' belirterek, ''O işin sonraki aşamasıdır. Şu anda böyle bir değerlendirme yapmadık'' dedi. Hamzaçebi, her iki partinin de çözüme ışık tutacak anlayış ortaya koyduğunu ifade ederek, bu anlayışları değerlendirip tekrar bir araya geleceklerini yineledi.

Çözüm niyetini ortaya koyduklarını söyleyen Hamzaçebi, çözüm yerinin meclis olduğunu kaydetti.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?