banner39

Yeni bir torba yasa geliyor

AK Parti Meclis'e yeni bir torba yasa taslağı getiriyor

Politika 19.06.2012, 09:32 19.06.2012, 11:03
Yeni bir torba yasa geliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AK Parti hayata geçirmeyi planladığı öncelikli düzenlemeleri "torba yasa" teklifi olarak TBMM Başkanlığı'na sundu.

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ve Manisa Milletvekili Recai Berber imzasıyla bazı kanunlarda değişiklik öngören 39 maddelik teklif ile öngörülen belli başlı bazı düzenlemeler şöyle:

ESKİ VEKİLLERE EK SÜRE 

Milletvekillerinin emekli aylıklarını düzenleyen yasa ile emekliliğe hak kazanmadan Meclis dışı kalan eski vekillerden sigortalı bir işte çalışamayanların sigorta primlerinin 4 yıl boyunca Meclis bütçesinden karşılanması hükme bağlanmıştı. Bu haktan yararlanmak isteyen eski vekillere de söz konusu hükümlerin yürürlüğe girdiği 1 Mart 2012'den itibaren 60 günlük başvuru süresi tanınmıştı. Teklifle 60 günlük süreyi kaçıran eski vekillere, 60 gün ek başvuru süresi verildi.

SAYIŞTAY'A DENETİM

Teklif ile 'denetim esaslarını' belirleyen Sayıştay Kanunu'nun 35. maddesine de yeni fıkralar ekleniyor. Eklenen fıkra ile Sayıştay'ın "yerindelik denetimi" yapamayacağının altı daha kalın bir şekilde çiziliyor. Buna göre, Sayıştay, kamu idarelerinin gelir, gider ve malları ile bunlara ilişkin mali nitelikteki tüm hesap ve işlemlerin denetiminde, gerekliliği, ölçülülüğü, etkililiği, ekonomikliği, verimliliği ve benzeri gerekçelerle uygun bulunmadığı yönünde görüş ve öneri içeren yerindelik denetimi sayılabilecek denetim raporu düzenleyemeyecek. Denetim raporlarında, 'kamu idaresinin takdir yetkisini sınırlayacak veya ortadan kaldıracak görüşlere' yer verilemeyecek.

EHLİYETTE 1997 SINIRI

Sürücü belgesi alacakların 8 yıllık temel eğitimi bitirmiş bulunmaları şartı, 18 Ağustos 1997 tarihinden önce ilkokulu bitirenlerde aranmayacak.

SABIKA KAYDI ÜCRETSİZ

Teklif ile Adli Sicil Kanunu'nda da değişiklik öngörülüyor. Buna göre gerçek kişiler kendileriyle ilgili adli sicil kayıtlarını, güvenli kimlik doğrulama araçları kullanarak sorgulayabilecek. Sonucu, fiziki veya elektronik ortamda ilgilisine verebilecek. Vatandaş artık adli sicil kaydını hiçbir bedel ödemeksizin alabilecek.

30 BİN ÖĞRETMEN KADROSU

Milli Eğitim Bakanlığı'na tahsis edilen serbest öğretmen kadrolarından boş bulunan 40 bin öğretmen kadrosuna, 2012 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu'ndaki sınırlamalara tabi olmadan 2012 yılı içinde atama yapılabilecek.

Teklifle, Milli Eğitim Bakanlığı'na 30 bin öğretmen, 950 Şube Müdürü kadrosu; ÖSYM Başkanlığı'na 5 Başkanlık Müşavirliği ve 2 adet Daire Başkanlığı; YURT-KUR Genel Müdürlüğü'ne 5 Genel Müdürlük Müşaviri kadrosu ekleniyor.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı'nda ''Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği ve Başkanlık Müşavirliği'' kadroları eklenirken, bu kadrolar istisnai memur kadrosuna dönüştürülüyor.

ÖSYM SINAVLARININ GÜVENLİĞİ İLE İLGİLİ DÜZENLEMELER

Paketin en önemli ayağını ise ÖSYM sınavlarının güvenliğine ilişkin düzenlemeler oluşturuyor.

Buna göre, ÖSYM soru kitapçıklarının basımı için METEKSAN'la olan anlaşmaya son verilecek. ÖSYM, kendi kitapçıklarını basmak için şirket kuracak. Sınav sorularının daha önceden verildiği ve yolsuzluk yapıldığı iddialarını önlemek için sınav sorularını hazırlayan heyette görev alanlar gizli tutulacak.

Soruşturma konusu olan sınavlarla ilgili soruların kamuoyuna açıklanması veya mahkemelerce istenmesi durumunda Bakanlar Kurulu'nun izni gerekecek. Sadece sınav salonlarında değil, soruların hazırlandığı, basıldığı, dağıtıldığı, muhafaza edildiği binalarda da sınav öncesi ve sınav sırasında 'sinyal kesici' cihazlar kullanılacak. Soru kitapçıkları 6 ayda, cevap kağıtları ise bir yılda imha edilecek.

ÖSYM, sınav faaliyetleri yürütmek üzere şirket kurabilecek.

ÖSYM, soruların hazırlandığı, basıldığı, dağıtıldığı, muhafaza edildiği ve sınavların yapıldığı binalarda sinyal karıştırıcı ve benzeri diğer cihazlar kullanılarak güvenliği sağlanacak.

YURT İHTİYACI

YURT-KUR Yönetim Kuruluna, yurt ihtiyacını karşılamak üzere verilen 5 yıla kadar kiralama yapma yetkisi, 12 yıla çıkarılıyor.

TÜBİTAK BAŞKANININ GÖREV SÜRESİ ARTACAK

Teklifle, TÜBİTAK Başkanı'nın görev süresi 3 yıldan 4 yıla çıkarılıyor. Bu düzenleme, yürürlüğe girdiği tarihte görevde olan Başkan için de uygulanacak.

FAKİRLERE SOSYAL YARDIMLAŞMA DESTEĞİ

Fakir ve muhtaç durumdakiler, sosyal güvenliğe sahip olsalar dahi, hane içindeki geliri asgari ücretin üçte birinden az ise sosyal yardımlaşma ve dayanışma yardımı alabilecek. Afetten zarar görenler ile şehit ve gaziler kanun kapsamına dahil edilecek.

YARDIMA HACİZ KONAMAYACAK

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu'ndan yapılan yardımlar, yaşlılık ve özürlülük yardımları haczedilemeyecek.

Yorumlar (1)
O.DURMUŞ 10 yıl önce
Devlet Memurlarına verilen ek tazminatların emekliliğe yansıtılmasının torba yasasına eklenmesini hükümetimizden önemle istiyoruz.Bu şekilde emeklilik teşvik edilir,çalışırken alınan ücretlerle emeklilikte alınan maaşlar arasında fark biraz olsun azalır.
28
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?