banner39

Yeni idam kararlarına Türkiye'den ilk tepki

Mısır'da bugün açıklanan yeni idam kararlarına Türkiye'den ilk tepki Başbakan Yardımcısı Arınç'tan geldi. Arınç, "Umarız ki yapılan bu vahim yanlıştan bir şekilde dönülür" dedi.

Politika 28.04.2014, 12:05 28.04.2014, 12:09
Yeni idam kararlarına Türkiye'den ilk tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'daki cunta yönetimi, darbeye karşı çıkanlarla ilgili yeni idam kararları açıkladı. Bugün açıklanan son karara göre 683 kişi daha idama mahkum edildi. Son idam kararlarına Türkiye'de ilk tepki Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'tan geldi.

Başbakan Yardımcısı Arınç, Mısır'daki yeni idam kararlarına ilişkin, hiç kimsenin idam edilerek idam sehpasına götürülerek yok edilmesini istemediklerini belirterek, "Umarız ki yapılan bu vahim yanlıştan bir şekilde dönülür" dedi.

Türkiye'nin gerekli tepkiyi verdiğini düşündüğünü ifade eden Arınç, "Ama başta ABD olmak üzere AB'ye üye ülkeler olmak üzere bütün ülkelerin de idamlara karşı çıkması gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

Arınç, şunları kaydetti: İnsanların çok basit bir suçlamayla ve çok basit bir yargılamayla idama mahkum edilmesi ve adeta idam edilecek hale gelmesi sadece Mısır'ın yüz karası değil, buna sesini çıkarmayan, buna karşı çıkmayan, bu idam cezalarından dolayı yönetimi suçlamayan ülkelerin bulunması da çok vahim.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?