banner39

Yeni listenin sürprizi Çubukçu oldu

Erdoğan'ın açıkladığı yeni kabine listesinde en büyük sürpriz değişiklik Nimet Çubukçu'ydu; Çubukçu'nun listede yer almaması şaşırttı

Politika 06.07.2011, 16:18 06.07.2011, 17:41
Yeni listenin sürprizi Çubukçu oldu

Okan Haksever / Dünya Bülteni - Ankara

AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, ‘ustalık dönemi’ dediği yeni hükümette beklenen büyük değişikliğe gitmedi. Dört bakan liste dışı kalırken, altı yeni isim kabineye girdi.

En büyük sürpriz ise Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun liste dışı kalması oldu. Eski kabinedeki iki kadın koltuğunu kaybederken hükümette tek kadın bakan oldu.

GELENLER-GİDENLER

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Bayındırlık Bakanı Mustafa Demir ve Devlet Bakanı Faruk Özak, liste dışı kalarak kırmızı plakaya veda ettiler. Kabineye giren 6 isimden 2’si parti yönetiminden (İdris Naim Şahin-Fatma Şahin) ve 2’si de Meclis grup yönetiminden (Suat Kılıç-Bekir Bozdağ) seçildi.

NİMET ÇUBUKÇU SÜRPRİZİ

Liste dışı kalan bakanlar açısından  en büyük sürpriz Nimet Çubukçu oldu. Devlet Bakanı olarak 59. Hükümette yer alan Çubukçu, daha sonra Milli Eğitim Bakanı olmuştu. Çubukçu’nun TBMM Başkanvekili olup olmayacağı bugün belli olacak.

2002’de AK Parti’nin kurduğu ilk hükümetten beri bakanlık koltuğunda oturan 4 isim kaldı. Binali Yıldırım, Beşir Atalay, Ali Babacan ve Recep Akdağ bakanlık yapmaya devam ediyor. 60. Hükümetin iki kadın bakanı Nimet Çubukçu ve Selma Kavaf, yeni dönemde yer almadı. Yeni kabinede tek kadın AK Parti  Kadın Kolları Başkanlığı’ndan kabineye giren Fatma Şahin oldu.

DEĞİŞMEYEN KOLTUKLAR

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün,  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Taner Yıldız, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Orman,Su Bakanı Veysel Eroğlu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım yerlerini korudu.

Bir dönem Çalışma Bakanı olan ancak daha sonra Devlet Bakanlığı’na kaydırılan Faruk Çelik, tekrar Çalışma Bakanı olarak görev aldı. Çalışma Bakanı Dinçer ise Milli Eğitim Bakanlığı’na geçti. Devlet Bakanı  Zafer Çağlayan, Ekonomi Bakanlığı’na, diğer Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz ise Kalkınma Bakanlığı’na getirildi.

VE GELENLERİN HİKAYELERİ - BEKİR BOZDAĞ : GRUP’TA RÜŞTÜNÜ İSPATLADI

1965 Yozgat doğumlu Bekir Bozdağ, önce ilahiyat, sonra da hukuk fakültesini bitirdi. Yozgat’ta serbest avukatlık yaparken, 2002’de AK Parti’den milletvekili seçilen Bozdağ, Grup Başkanvekilliği’ndeki başarısıyla öne çıktı. Karmaşık hukuki konulardaki çalışmaları, TBMM’de muhalefete karşı izlediği taktikle, Erdoğan’ın gözüne girmeyi başardı. Hitabetiyle ve ketumluğuyla Yozgat’lı hemşehrisi Cemil Çiçek’e benzeyen Bozdağ, Kabine’de Hükümet-Parlamento ilişkilerinden sorumlu olacak.

SUAT KILIÇ : GAZETECİLİKTEN SPOR BAKANLIĞI’NA

1972 doğumlu Suat Kılıç, televizyon muhabirliği yaparken, 2002 seçimlerinde AK Parti’den aday oldu ve AK Parti’nin en genç milletvekili oldu. Etkin hitabetiyle dikkatleri üzerine çeken Kılıç, Grup Başkanvekili olarak, başarılı sınav verince, Hükümet’te görev almayı başardı. Kılıç, en genç bakan ünvanını 1970 doğumlu Egemen Bağış’tan devraldı. Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, Samsunspor taraftarı.

İSMET YILMAZ : ERDOĞAN’IN ÖZEL BÜROKRATI

İstanbul Üniv. Hukuk Fakültesi mezunu olan İsmet Yılmaz, Erdoğan’ın “joker” bürokratları arasındaydı. Denizcilik Müsteşarlığı yapan Yılmaz, 2007 seçimleri sürecinde Ulaştırma Bakanlığı’na vekalet etmişti. Yılmaz, son olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı olarak görev yapıyordu. Erdoğan, İsmet Yılmaz’a bakanlık vererek, Sivas’ı da ödüllendirmiş oldu. İsmet Yılmaz, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın yakın arkadaşı. 

İDRİS NAİM ŞAHİN : ERDOĞAN’IN SIRDAŞI

Başbakan Erdoğan’ın imamhatipten sınıf arkadaşı olan İdris Naim Şahin, kaymakamlık ve İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişliği görevlerinin ardındın 1994’te İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Genel Sekreter Yardımcısı olarak göreve başladı ve Erdoğan’dan bir daha ayrılmadı. Erdoğan, AK Parti’deki en kritik koltukların başında gelen Genel Sekreterliği emanet ettiği Şahin’e şimdi de İçişleri Bakanlığı’nı emanet etti.

FATMA ŞAHİN : KADINLARIN FATMA ABLASI

2002’de SANKO Grubu’nda kimya mühendisi olarak çalışırken, AK Parti’den milletvekili olan Fatma Şahin, Gaziantep tarihinin ilk kadın milletvekili de olmuştu. Selma Aliye Kavaf’ın ardından AK Parti’nin Kadın Kolları Başkanı olan Fatma Şahin, kadın kollarındaki başarılı çalışmalarıyla Erdoğan’ın gözüne girmeyi başardı. 2 çocuk annesi olan Fatma Şahin, kadın sorunlarının yanı sıra yardımlardan sorumlu olarak da görev yapacak.

ERDOĞAN BAYRAKTAR: KONUT HAMLESİNİN MİMARI

Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden kurmayı olan Erdoğan Bayraktar, KİPTAŞ tecrübesini TOKİ Başkanlığı’nda sürdürmüştü. Erdoğan, Bayraktar’a bakanlık vererek Trabzon’u bakansız bırakmamış oldu.

NASIL ÖĞRENDİLER?

Grup Başkanvekilliğinden Bakanlık koltuğuna geçiş yapan Bekir Bozdağ ve Suat Kılıç, Erdoğan’ın açıklamalarını TBMM’de öğrendi. Bozdağ’ın AK Parti Grubu’ndaki odasında heyecanla açıklamayı izleyen Bozdağ ve Kılıç’a, milletvekilleri de katıldı. Başbakan Erdoğan, Bozdağ ve Kılıç’ın bakan olduklarını açıkladığında Grup’ta alkış koptu. Sıcağı sıcağına tebrikleri kabul eden Bozdağ ve Kılıç, tebrik edenlerden “dua” istedi. Ketumluğuyla bilinen Bozdağ, “ilk demeç” geleneğine karşı çıkarak açıklama yapmadı. Suat Kılıç ise, “Zor bir görev için Başbakanımızın güvenine layık olmaya çalışacağım” dedi. Kılıç, futbolda şike operasyonu konusunda, “Süreç hukuki olarak sürüyor. Şimdi konuşmak olmaz” dedi.

İdris Naim Şahin, Erdoğan’ın açıklamalarını, AK Parti Genel Merkezi’ndeki Genel Sekreterlik makamında izledi. Şahin, odasındaki yardımcıları ve milletvekili grubuyla birlikte tebrikleri kabul etti. Kadın Kolları Başkanı Fatma Şahin de bakan olduğunu yine Genel Merkez’deki odasında bayan milletvekilleriyle beraber televizyon başında öğrendi. İsmet Yılmaz da bakan olduğunu Binali Yıldırım ile birlikte özel bir büroda yine televizyondan öğrendi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?