banner39

Yeni sol partiden 'başörtüsü karşıtı' çıkış

BDP'den ayrılan milletvekillerinin kurduğu ve büyük umutlar bağlanan DHP'nin önde gelen isimlerinden Levent Tüzel de CHP'liler gibi başörtülü vekile karşı çıkılmasını savundu

Politika 29.10.2013, 10:20 29.10.2013, 11:36
Yeni sol partiden 'başörtüsü karşıtı' çıkış

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Meclis'teki BDP'li bazı milletvekillerinin ayrılarak kurduğu Halkların Demokratik Partisi(HDP)'nden de başörtülü vekile karşı açıklamalar geldi. Partinin önde gelen isimlerinden Levent Tüzel, başörtülü milletvekillerine karşı durulması gerektiğini savundu.

İstanbul Bağımsız Milletvekili ve Halkların Demokratik Kongresi(HDK) Yürütme Kurulu Üyesi A.Levent Tüzel, Habertürk'te AK Partili vekillerin Meclis'e türbanla girme kararlarını eleştiren açıklamalarda bulundu. Programın hemen ardından sosyal medyada Tüzel'in açıklamalarına tepkiler geldi. Levent Tüzel attığı bir dizi tweet ile kendini savundu.

İşte o tweetler:

"Habertürk'de başörtülü vekil konusundaki açıklamam hayli tartışma yaratmış görünüyor. HDP inançlara kültürlere dillere özgürlüğü savunur.

İnançlı insanların diledikleri gibi giyinmek ve yaşam biçimine sahip olarak toplumsal siyasal aktivitelerini yapmaları özgürlüğün gereğidir.

Başörtüsünü ve inançları yıllardır siyasi istismar konusu yapmış AKP kamuda başörtüsü serbestisiyle kadınlara özgürlük sunmamaktadır.

Gerçekten demokratik ve laik bir ülkede inançlar ve dini ritüellerin gereği özgürce kullanılır ve bu hiçbir problem yaratmaz.

Kadın bedeni ve toplumsal yaşamı üzerinde bu denli şiddete göz yummuş AKP iktidarının son mecliste başörtüsü hamlesi masum değildir.

AKP li kadın vekillerin başörtüsü hamlesi kadın özgürlüğü adına değil AKP nin inanç istismarının ürünü olduğu için karşı çıkılmalıdır."

banner53
Yorumlar (1)
Abdullah Kavaklı 8 yıl önce
İçindeki kine kılıf aramak böyle olur herhalde. Beyefendinin niyet okunası yüzünden milyonlar baskı altında kalmış umurunda değil.
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?