banner39

Yıldırım'dan Avrupa'ya 'sorumluluk' çağrısı

Başbakan Yıldırım, Avrupa ülkelerine Türkiye'nin mülteciler için ortaya koyduğu kararlı çalışmayı sadece takdirle geçiştirmeden, sorumluluğa da ortak olma çağrısında bulundu

Politika 05.11.2016, 15:53 05.11.2016, 16:13
Yıldırım'dan Avrupa'ya 'sorumluluk' çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul'da düzenlenen Göç ve Mülteciler Konulu Asya Ülkeleri Siyasi Partiler Uluslararası Konferansı'na katıldı.

Sığınmacı sorunu üzerinden Avrupa ülkelerine çağrıda bulunan Başbakan Yıldırım, şöyle konuştu: "Türkiye'yi ziyaret eden Avrupalı dostlarımız, dünyanın her tarafından gelen barış elçileri, hükümet temsilcileri yaptığımız bu fedakarlığı, mültecileri için ortaya koyduğumuz bu kararlı çalışmayı takdirle karşılayıp, tekrar evlerine dönüyorlar. Takdir güzel bir şey ama yetmez. Sorumluluğa ortak olmak lazım. Bu insanlık dramının acılarının azaltılmasına mutlaka ortak olmak lazım. Bu fedakarlıkları yapmaya devam edeceğiz ama diyoruz ki gelin, bu insanlık dramına ortak olun. Ortak olamıyorsanız hiç değilse devamının olmaması için bu gözyaşlarının dinmesi için bu kadar insanın günahsızca ölmesine engel olun"

GÖÇMENLER İÇİN HARCADIĞIMIZ PARADAN PİŞMAN DEĞİLİZ

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'nin göçmenler için harcadığı 25 milyar doların üzerindeki para için pişmanlık duymadığını söyledi. Yıldırım, " Bu insanlık dramının, acılarının azaltılmasına mutlaka ortak olmak lazım. Tek bir ülke olarak 25 milyar doların üzerinde harcama yaptık. Bunun için pişman değiliz. Daha fazlasını da yaparız. Çünkü bizim anlayışımızda insanı yaşat ki, insanlık yaşasın anlayışı vardır. Onun için, bu fedakârlıkları yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

BM ANA SÖZLEŞMESİ BİRAN ÖNCE YENİLENMELİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sıkca dile getirdiği dünya 5'den büyüktür sözünü hatırlatan Başbakan Binali Yıldırım, BM Ana Sözleşmesinin biran önce yenilenmesi gerektiğini söyledi.

Yıldırım," Sayın Cumhurbaşkanımızın 'dünya 5'ten büyük' derken dikkati çekmek istediği, ikinci dünya savaşından sonra kurulan bu mekanızma artık günümüz ihtiyaçlarınıa karşılamıyor. BM üyesi ülkelerin bütün iradesinden daha büyük bir irade, dünya adına karar veriyor. Bu asla ve asla adil bir durum değil. Mutlaka uzun süreden beri gündemde olan, BM ana sözleşmesinin yenilenmesine ve günün şartlarına göre, daha katılımcı bir hale getirilmesine yönelik çalışmalar, artık ipe un sermeden sonuçlandırılmalıdır" diye konuştu.

Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?