banner39

YSK'nın kararı Taksim'de protesto edildi

YSK'nın kararı Taksim'de protesto eden bir grup, 'Kürt halkına yasak, Ergenekonculara serbest', ve 'YSK darbeni al başına çal' şeklinde slogan attı.

Politika 19.04.2011, 00:24 19.04.2011, 00:24
YSK'nın kararı Taksim'de protesto edildi

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) desteklediği bağımsız milletvekili adaylarının adaylığını veto etmesi Taksim'de protesto edildi. Grup adına açıklama yapan BDP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Dursun Yıldız, YSK'nın kararını 'skandal' olarak niteledi.

YSK'nın bazı bağımsız adayların milletvekili adaylığını veto etmesinin ardından internetteki sosyal paylaşım siteleri aracılığı ile bir araya gelen yaklaşık 200 kişi saat 22.00 sıralarında Taksim Tramvay Durağı'nda toplandı.

İstiklal Caddesi'nde yürüyüş yapan eylemciler, YSK'nın 12 Haziran'da yapılacak genel seçimlerde bağımsız milletvekili adayı olan 12 kişinin adaylığını iptal etmesini protesto etti. 'Kürt halkına yasak, Ergenekonculara serbest', 'İnadına siyaset' ve 'YSK Darbesine dur de' yazılı dövizler taşıyan grup sık sık 'Kürtler yoksa, barış da yok', 'YSK darbeni al başına çal' şeklinde slogan attı.

Galatasaray Meydan'a kadar yürüyen grup adına basın açıklamasını BDP İstanbul İl Başkan Yardımcısı, Dursun Yıldız yaptı. YSK'nın almış olduğu kararı büyük bir skandal olarak nitelendiren Yıldız, alınan karar ile Kürt halkının demokratik siyaset yapma hakkının gasp edildiğini ileri sürdü. Yıldız, "Siyaset yalnızca Parlamentoda yapılmıyor. Biz bu siyaseti her yerde yaparız. Bizi kimse engelleyemez" diye konuştu.

Grup, basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.

 

Kaynak: Ajanslar

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?