banner15

Yurtdışı oy kullanma süresi sona eriyor

Avrupa'da 1 Kasım milletvekili genel seçimleri için oy kullanma süresi bu akşam sona eriyor

Yurtdışı oy kullanma süresi sona eriyor

Avrupa'da 1 Kasım milletvekili genel seçimleri için oy kullanma süresi pazar akşamı doluyor. Konsolosluklar önünde uzun kuyruklar oluştu. İsviçre yüzde 46,45 ile seçime katılım oranının en yüksek olduğu ülke.

Türkiye'de 1 Kasım'da yapılacak 26. Dönem milletvekili genel seçimleri için yurt dışındaki seçmenlerin oy kullanma işlemleri pazar akşamı sona eriyor.

Almanya'da Berlin, Hamburg, Hannover, Düsseldorf, Essen, Münster, Köln, Frankfurt, Mainz, Karlsruhe, Stuttgart, Münih ve Nürnberg'te oy kullanma işlemleri sorunsuz devam ediyor.

Vatandaşlar, 140 bin seçmenin bulunduğu başkent Berlin'de ve 128 bin seçmenin bulunduğu Köln'de sabah erken saatlerde oy kullanmaya gitti.

Almanya genelinde akşama doğru sandık önlerindeki kalabalığın artması bekleniyor.

Bir milyon 411 bin seçmenin bulunduğu Almanya'da cumartesi itibariyle oy kullanan seçmen sayısı 516 bin olmuştu.

YÜZDE 40'I GEÇEBİLİR

Fransa'nın 6 büyük şehri Paris, Lyon, Strazburg, Marsilya, Bordeaux ve Nantes'da bulunan başkonsolosluklarda da oy kullanma işlemlerinde yoğunluk yaşanmaya başladı.

Türkiye'nin Paris Başkonsolosluğu binası önünde, şehir dışından otobüslerle gelen vatandaşlar kuyruk oluşturdu.

Paris Başkonsolosluğu yetkilileri, pazar günü yaklaşık 4 bin kişinin oy kullanmasını beklediklerini ve Paris bölgesinde seçime katılımın böylelikle yüzde 40'ı geçebileceğini söyledi.

Yaklaşık 315 bin civarında seçmenin olduğu Fransa, Almanya'dan sonra yurt dışında en çok Türk seçmenin bulunduğu ülke.

49 BİNE YAKIN OY KULLANILDI

Belçika'da ise, Brüksel Başkonsolosu Ali Barış Ulusoy, şu ana kadar Brüksel ve Anvers'te kurulan sandıklarda 48 bin 965 oy kullanıldığını açıkladı.

Belçika'da kayıtlı bazı vatandaşların gümrüklerde de oyunu kullandığına dikkat çeken Ulusoy, Brüksel Başkonsolosluğu seçim bölgesinde şimdiye kadar toplam 52 bin 695 kişinin sandığa gittiğini ve yüzde 39,5'lik bir katılım yakalandığını söyledi.

Ulusoy, "Eğer dünkü katılımı sağlayabilirsek Brüksel ve Anvers'te toplam 6 bin oy daha kullanılabilir" dedi.

ÖĞLEDEN SONRA YOĞUNLAŞTI

Hollanda’da da oy verme işlemi sorunsuz devam ediyor.

Seçmen niteliklerine sahip yaklaşık 243 bin Türk’ün ikamet ettiği ülkede dört gün boyunca Rotterdam, Amsterdam ve Deventer’deki üç seçim merkezinde kurulan 78 sandıkta toplam 82 bin 229 kişinin oy kullandığı bildirildi.

Danimarka'da ise bugüne kadar oy kullananların sayısı 13 bin 228 oldu.

Ülkede, pazar sabah saatlerinde sandığa yoğun bir ilgi gözlenmezken öğle saatlerinde farklı partilerin uzak şehirlerden oy kullanmaya getireceği seçmenlerin katılımıyla, oy kullanan seçmen sayısında geçtiğimiz seçime oranla en az yüzde 50'lik artış olması bekleniyor.

Konsolosluk görevlisi Abburrazak Sarıkaya, ilk iki gün çok az oy kullanıldığını, ancak sonraki günlerde okulların sonbahar tatiline girmesi ve partilerin teşvikleriyle oy kullanan sayısında artış olduğunu kaydetti.

Sarıkaya, pazar günü sonunda bölgedeki toplam seçmenin yüzde 45'inin sandığa gitmiş olacağını tahmin ettiklerini dile getirdi.

EN FAZLA İSVİÇRE'DE

Cenevre Başkonsolosu Hüseyin Barbaros Dicle, Avrupa'da seçime katılım oranına bakıldığında İsviçre'nin katılım oranının en yüksek olduğu ülke olduğunu açıkladı.

İsviçre genelinde 93 bin 259 Türk seçmenin bulunduğunu ve Cenevre Başkonsolosluğu'na kayıtlı 10 bin 538 seçmenin olduğunu ifade eden Dicle, şimdiye kadar gümrük kapılarında kullanılan oylar da dahil Cenevre'ye kayıtlı seçmenlerin 4 bin 924'ünün oy kullandığını, bunun da toplam seçmen sayısının yüzde 46,73'üne denk geldiğini söyledi.

Dicle, resmi kayıtlara bakıldığında İsviçre'nin yüzde 46,45 ile son güne girilirken seçime katılım oranının en yüksek olduğu ülke durumunda olduğunu bildirdi.

İsviçre'de geçen genel seçimde ise seçime katılım oranı yüzde 39,41 olarak gerçekleşmişti.

Seçimin son günlerinde, beklenen yoğunluğun olmadığını da ifade eden Dicle, "Cumartesi günü oy kullanan seçmen sayısı beklentinin altındaydı. Cenevre'de 329 seçmen cumartesi günü oy kullandı" dedi.

Dicle, seçmenlere oy kullanma çağrısında da bulundu.

Birleşik Krallık

Türkiye'de 1 Kasım'da yapılacak milletvekili genel seçimi için Birleşik Krallık'taki oy verme işlemi de sorunsuz devam ediyor.

İngiltere, Kuzey İrlanda, Galler ve İskoçya'da yaşayan Türk vatandaşları, oy kullanmak için sandık başına giderek, oylarını Londra'nın batısındaki Olympia Sergi ve Konferans Merkezi ile İskoçya'nın başkenti Edinburgh'daki Edinburgh Başkonsolosluğu çalışma ofisinde kurulan sandıklarda kullanıyor.

Türkiye'de 7 Haziran'da yapılan genel seçim için Birleşik Krallık'ta kayıtlı 28 bin 650 kişi sandık başına gitmişti.

İtalya

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı Türk vatandaşları için 26. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimleri'nin son oy verme gününde İtalya'daki oy verme noktaları olan Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği ve Milano Başkonsolosluğu'nda da son gün sakin başladı.

Diplomatik yetkililer, yoğunluğun ilerleyen saatlerde artmasını beklediklerini ifade etti.

Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği'ne kayıtlı 3 bin 32 seçmenden, cuma günü başlayıp dün devam eden oy verme işleminde, şu ana kadar oy kullananların sayısı 612 oldu. 10 bin 755 kayıtlı seçmeni bulunan Milano Başkonsolosluğu'nda ise ilk iki günde toplam 2 bin 478 vatandaş oyunu kullandı.

İspanya

İspanya'da yaşayan Türk vatandaşları da Madrid Büyükelçiliği ve Barselona Başkonsolosluğu'nda 2'şer sandıktan toplam 4 sandıkta oy kullanılıyor.

Madrid'de bin 505, Barselona'da da 901 olmak üzere toplam 2 bin 406 seçmen kayıtlı bulunuyor.

Oy kullanma işlemlerinin sorunsuz devam ettiği bildirildi

TSİ 23.00'e kadar oy kullanılabilecek

1 Kasım seçimleri için yurt dışı temsilciliklerinde oy verme işlemi pazar TSİ 23.00’te sona erecek. Gümrüklerde ise oy verme işlemi 1 Kasım’a kadar devam edecek.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) yurt dışındaki seçmenlere kolaylık amacıyla 24-25 Ekim tarihlerinde oy kullanma saatlerini uzatmış ve temsilciliklerdeki kabin sayılarını arttırmıştı.

Buna göre, tüm yurt dışı temsilciliklerde 24-25 Ekim tarihlerinde yerel saatlerle 10.00-19.00 olan oy verme saatleri, 09.00-21.00 olarak düzenlenmiş, oy verme yerlerinde iki olan kabin sayısı üçe çıkarılmıştı.

Yurt dışında 54 ülkede, 113 sandıkta oy kullanacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının oyları, diplomatik kuryelerle Türkiye’ye getirilecek. Yurt dışında toplam 2 milyon 895 bin 885 kayıtlı seçmen var.

Ankara'daki Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu'na getirilecek oylar, 1 Kasım akşamı, tüm yurtta oy verme işleminin tamamlanmasının ardından diğer oylarla eş zamanlı açılarak sayılacak.

Gümrük kapılarında ise oy verme işlemi 1 Kasım Pazar günü saat 17.00'ye kadar sürecek.

Oy verilecek gümrük kapıları şöyle: Sarp, Kapıkule, İpsala, Hamzabeyli, Dilucu, Dereköy karayolu gümrük kapıları, Şakirpaşa, Esenboğa, Antalya, Eskişehir, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Atatürk, Sabiha Gökçen, Adnan Menderes, Erkilet, Konya Askeri, Dalaman, Bodrum-Milas, Samsun, Trabzon, Zonguldak havalimanı gümrük kapıları, Kuşadası, Ayvalık, Derince, Mersin, Taşucu, Bodrum, Samsun liman gümrük kapıları.

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2015, 17:52
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35