banner39

Yurtdışında kullanılan oylar Türkiye'ye getirildi

Oylar, Türkiye'deki oy verme günü 10 Ağustos'a kadar depoda saklanacak. Sonuçlar, Türkiye'deki oylarla aynı anda sayılacak

Politika 06.08.2014, 08:23 06.08.2014, 08:53
Yurtdışında kullanılan oylar Türkiye'ye getirildi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı seçimi için yurtdışında kullanılan oylar Türkiye'ye getirildi.

Yurtdışında 31 Temmuz'da başlayan oy verme işleminin sona ermesinin ardından kullanılan oylar, özel uçakla Ankara'ya getirildi. Esenboğa Havalimanı'nda yetkililer tarafından teslim alınan oylar, daha sonra polis eskortu eşliğinde tırlarla ATO Congresium'a götürülerek özel depolara yerleştirildi. 

Oylar, Türkiye'deki oy verme günü 10 Ağustos'a kadar burada saklanacak.  Sonuçlar, Türkiye'deki oylarla aynı anda sayılacak. Yurtdışında, 2 milyon 783 bin 660 seçmen için 54 ülke, 103 temsilcilikte sandık kurulmuştu.

Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Mehlika Aytaç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yurtdışından getirilen oyların saklanması için Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından olağanüstü tedbirler alındığını söyledi.

Aytaç, şunları kaydetti:

 "Esenboğa'dan oy sandıkları alındıktan sonra emniyet görevlilerinin refakatiyle ATO merkezine getirilmiş ve temin edilen depolarda saklanmaya başlanmıştır. Anahtar mekanizması kurulmuştur. Buna göre benim ve dört parti üyesinin birlikte açabileceği bir anahtar mekanizması var. Deponun anahtarı da bende. Olağanüstü güvenli bir şekilde sayım gününe kadar saklanacaktır. Sayım günü saat 17.00'den sonra sayım başlayacak. Sayım gününe kadar emniyet görevlileri nöbet tutacak. Ayrıca ilgili parti görevlileri de istediği takdirde bu depoların önünde nöbet tutabilecekler."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?