Yüzde 50'yi masaya yatıran CHP'de ilk tespit!

AK Parti’nin milletvekili genel seçimlerinde aldığı yüzde 50’lik oy oranının nedenlerini araştıran CHP, dün ilk “resmi” sonucuna ulaştı

Politika 21.06.2011, 11:23 21.06.2011, 11:43
Yüzde 50'yi masaya yatıran CHP'de ilk tespit!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sencer Ayata, “Ortada bir kırılma noktası falan yok. 2002’de başlayan trend (eğilim) devam ediyor” dedi.

AK Parti’nin milletvekili genel seçimlerinde aldığı yüzde 50’lik oy oranının nedenlerini araştıran CHP, dün ilk “resmi” sonucuna ulaştı. Dün sabah kurmaylarından ilk değerlendirmeleri alan CHP yönetimi, AKP’nin oy oranının artışının nedenlerini 2002 seçimlerinde başlayan ve devam eden eğilime (trend) bağladı.

Vatan gazetesinin haberine göre, CHP raporlarının mimarı sosyolog Prof. Sencer Ayata, kurmaylarından ilk değerlendirmeleri dün sabah aldıklarını doğruladı.

Resmi bir raporun şu aşamada hazırlanmadığını belirten Ayata, il başkanlarından gelen raporun ardından ayrıntılı bir rapor hazırlanacağını söyledi. AKP’nin aldığı yüzde 50’lik oy oranının medyada “kırılma noktası” olarak ele alınmasının yanlış olduğunu savunan Ayata, “2002 yılında başlayan ve 2007’de devam eden AKP’ye yönelik trend aynen devam ediyor. Bunun ana unsuru AKP’ye olan eğilimdir. Yan unsurlar da olabilir ama bunu belirlemek için kapsamlı bir şekilde çalışmamız gerekiyor. Arkadaşlarımla il başkanlarının raporlarının ardından çok kapsamlı bir analiz, çalışma yapacağım” dedi. Çalışmalar çerçevesinde il ve ilçeler ile köy bazında seçim sonuçlarının analizi de yapılacak. CHP’nin oy artırdığı yerlerde nasıl artırdığı, beklenen oyun alınamadığı yerlerde de niçin oy alınamadığı masaya yatırılacak.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?