banner15

Zana yemin etmezse ne olacak?

Meclis Genel Kurulu'nda dün yemin metnini farklı okuduğu için yemini kabul edilmeyen Leyla Zana'nın milletvekilliği sürecek; ancak TBMM'deki vekillik görevlerini yerine getiremeyecek

Zana yemin etmezse ne olacak?

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

24 yıl sonra yemin krizi ile tekrar gündeme gelen Leyla Zana, yeniden yemin etmeyeceğini açıkladı. Leyla Zana'nın yemin etmemesi halinde Meclis'te yasama çalışmalarına katılamayacağını belirten yetkililer, Genel Kurul'da konuşma yapamayacağını, oy kullanamayacağını, yasa teklifi veremeyeceğini, ancak özlük haklarından yararlanacağını ifade etti.

TBMM’nin açılış töreninde 24 yıl önce yaşanan yemin krizinin bir benzeri yaşandı. 2011'deki yemin törenindeki gibi HDP Ağrı milletvekili Leyla Zana yemin metnini dışına çıkarak 'Türk milleti' ifadesi yerine 'Türkiye milleti' dedi. Bunun üzerine geçici Meclis Başkanı Deniz Baykal yeminin tekrar edilmesini istedi. Ancak Zana ikinci kez kürsüye çıkmadı.

Kanal D'den İbrahim Gündüz, CNN Türk canlı yayınında HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana, yeniden yemin etmeyeceğini açıkladığını duyurdu. Gündüz, Leyla Zana'nın "Bu kadar genç ölürken sessiz kalamazdım. Bazı şeylerin değişmesi gerek, her şeyi göze aldım. Ayrıca önceki yemin töreninde de 'Türk milleti' yerine 'Türkiye milleti' ifadesini kullanmıştım" dediğini aktardı.

Zana'nın gelecek birleşimde de yemin etmeyen milletvekilleriyle adının okunacağını ve kürsüye çağrılacağı belirtiliyor. Zana'nın yemin etmemesi halinde Meclis'te yasama çalışmalarına katılamayacağını belirten yetkililer, Genel Kurul'da konuşma yapamayacağını, oy kullanamayacağını, yasa teklifi veremeyeceğini, ancak özlük haklarından yararlanacağını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 09:38
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35